دریاسالار مولن: ایران سوخت کافی برای تولید بمب دارد

Image caption مقام های آمریکایی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت ایران سوخت هسته ای کافی برای تولید بمب دارد.

دریاسالار مولن این ادعای خود را در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان و در پاسخ به سئوالی در مورد توانایی ایران برای تولید سلاح هسته ای بیان کرد. او گفت: "ما بر این باوریم که آنها سوخت کافی برای تولید یک بمب را در اختیار دارند."

در این حال، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در سخنانی که همزمان انجام شد با اتخاذ موضعی نرم تر، سعی کرد زمان دسترسی ایران به توانایی تولید تسلیحات اتمی را دورتر نشان دهد.

این مساله در حالی عنوان می شود که مقامات ایران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده اند. آنها حتی به فتاوی مذهبی در باره منع تولید سلاح هسته ای اشاره می کنند.

آقای مولن به سی ان ان گفت که ایران دارای سلاح هسته ای، پیامد بسیار بدی برای منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت.

اما به گفته آقای گیتس ایرانی ها در شرایط کنونی به امکان تولید بمب اتمی نزدیک نیستند و برای دیپلماسی فرصت باقی است.

از سوی دیگر به گفته رابرت وودز، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا امکان ارزیابی میزان مواد هسته ای تولید شده در ایران امکانپذیر نیست.

آقای وودز که به همراه هیلاری کلینتون به خاورمیانه سفر کرده است، به خبرنگاران گفت همان طور که در خارج از دولت نظرات متفاوتی در این باره وجود دارد، در داخل دولت هم ارزیابی ها درباره توانایی هسته ای ایران تفاوت دارد.

او در این حال تاکید کرد آمریکایی ها نگران هستند که ایرانی ها به کسب توانایی سلاح هسته ای نزدیک می شوند.

آمریکا و اسرائیل، ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای می کنند اما ایران هدف برنامه هسته ای خود را تولید برق اعلام می کند و غنی سازی اورانیوم را از حقوق طبق قوانین بین المللی می داند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفت که از سرعت گسترش مرکز غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز کاسته شده، اما ذخیره سوخت اتمی تولیدی این مرکز در شش ماه اخیر به دو برابر افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران یک هزار و ده کیلوگرم اورانیوم با غلظت پایین فراوری کرده است.

آژانس در این گزارش اعلام کرده که به رغم تحقیقات شش ساله در باره برنامه اتمی ایران، به یافتن پاسخ این پرسش نزدیک تر نشده است که ماهیت این برنامه صلح آمیز است یا خیر.

محمد البرادعی، مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل در همین رابطه به خبرنگاران گفته بود ایران برای حل مناقشه هسته ای این کشور کماکان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی کند. او در عین حال تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در اجازه دادن به بازرسان این آژانس برای بازرسی از تاسیسات هسته ای عمل می کند.

این آژانس خواهان آن است که ایران به برخی سئوال ها در زمینه فعالیت های هسته ای خود در گذشته پاسخ روشن و شفاف دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون چندین قطعنامه درباره برنامه هسته ای ایران به تصویب رسانده و تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

این شورا خواهان تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران است اما ایران این درخواست را غیرقانونی خوانده و به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

مطالب مرتبط