سکه ۱۰۰ تومانی وارد بازار شد

سکه جدید 100 تومانی
Image caption سکه جدید یکصد تومانی

بانک مرکزی ایران همزمان با عرضه سکه های جدید 100 تومانی، سکه های 25 و 50 تومانی را با طرح و اندازه جدید وارد بازار کرده است.

سکه جدید یکصد تومانی(یک هزار ریالی) باارزش ترین سکه رایج کشور است که از روز یکشنبه یازدهم اسفند وارد بازار شده است.

روی این سکه عبارت "جمهوری اسلامی ایران" در بالا حک شده و زیر آن کوه دماوند نقش بسته است. در پشت این سکه نیز تصویری از پل خواجوی اصفهان نقش بسته است.

اندازه و طرح سکه های 25 تومانی(250 ریالی) و 50 تومانی (500 ریالی) نیز عوض شده است.

بانک مرکزی ایران اعلام کرده که هدف از کوچک کردن اندازه سکه ها، کاهش قیمت تمام شده ضرب پول های فلزی و تسهیل در مبادلات روزمره مردم بوده است.

پشت سکه 25 تومانی تصویری از مدرسه فیضیه قم و پشت سکه 50 تومانی نیز آرامگاه سعدی حک شده است.

در طول سالهای اخیر به علت شدت تورم، از ارزش ریال پول ملی ایران کاسته شده و در فاصله چند سال اخیر به جای سکه های یک ریالی، دو ریالی، پنج ریالی، ده ریالی و بیست ریالی، سکه هایی با ارزش بیشتر ضرب شده است.

غیر از سکه جدید یک هزار ریالی، سکه هایی که اکنون از سوی بانک مرکزی ضرب می شود پنجاه، یکصد، دویست و پنجاه و پانصد ریالی است.

این سکه ها از پنج سال پیش از سوی بانک مرکزی ضرب شده اند. سکه های پنجاه و صد ریالی در سال 1383 و سکه های "دویست و پنجاه" و "پانصد" ریالی در سال 1386 ضرب شده اند.

همزمان با ضرب سکه های با ارزش بالاتر، در چند سال اخیر اسکناس های درشت تر نیز چاپ شده است. برخی کارشناسان، کاهش ارزش پول و تورم را از علل چاپ اسکناس های درشت تر می دانند.

Image caption سکه های جدید در ایران

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، در سال جاری یک میلیارد قطعه اسکناس چاپ و پانصد میلیون سکه ضرب می شود.

حجم اسکناس های فرسوده در ایران بالاست و سالانه 600 میلیون برگ اسکناس در ایران امحا می شود که هزینه آن 175 میلیارد تومان بر آورد می شود.

میانگین اسکناس به ازای هر نفر در ایرا ن100 برگ است در حالی که استاندارد آن در دنیا 10 تا 20 برگ بیشتر نیست.

تورم قيمت ها در سال های اخير باعث شده است که دولت اسکناس های درشت تری را به منظور سهولت حمل و نقل و انجام پرداخت های به جريان بياندازد.

با افزايش قيمت ها، اين اسکناس ها نيز جوابگوی نياز مردم نبوده و ضرورت انتشار اسکناس های جديد را اجتناب ناپذیر کرده است.

پیشنهاداتی در باره چاپ اسکناس های درشت تر، حذف چند صفر از پول ملی و حتی تغییر نام پول ملی نیز مطرح بوده اما تاکنون تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

مطالب مرتبط