تردید کلینتون به پاسخ ایران به پیشنهاد گفتگو

هیلاری کلینتون
Image caption به گفته خانم کلینتون آمریکا با چشمانی باز به ایران می نگرد

منابع دیپلماتیک از ابراز تردید هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده به پاسخ مثبت ایران به تلاش های آمریکا در آینده برای گفتگو با این کشور خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری ها، خانم کلینتون در دیدار با همتای اماراتی خود گفته است تردید دارد ایران به هرگونه تلاشی برای گفتگو با این کشور پاسخ دهد.

او همچنین گفته است آمریکا در برخورد با ایران دچار "توهم" نیست و با "چشمانی باز" به این کشور می نگرد.

این دیدار در حاشیه اجلاس بین المللی کمک به بازسازی غزه در شرم الشیخ مصر صورت گرفت و خبر آن به وسیله یکی از مقام های ارشد وزارت خارجه آمریکا که خواسته نامش فاش نشود، منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، خانم کلینتون به شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امورخارجه امارات متحده عربی اطمینان داده است کشورش با متحدان عرب خود درباره تحولات آتی در روابط با ایران مشورت خواهد کرد و به نظرات آنها گوش خواهد داد.

این سخنان در پی ابراز نگرانی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از مذاکرات احتمالی آمریکا با ایران در آینده و توافق دو کشور بدون اطلاع آنها ایراد شده است.

خانم کلینتون همچنین در کنفرانسی مطبوعاتی در شرم الشیخ بر این موضوع تاکید و گفت: "ما به مردم مصر و اردن و همچنین خلیج (فارس) و سایر نقاط گفته ایم که همان طور که آقای اوباما گفت، ما حاضریم دستمان را به سوی طرف دیگر دراز کنیم؛ به شرطی این که طرف مقابل هم مشتش را باز کند."

او در این حال تاکید کرد این کار با مشورت با دوستان نزدیک آمریکا در منطقه انجام خواهد شد.

آقای اوباما پیش از این خواستار گفتگو با ایران شده بود ولی دولت جدید آمریکا همچنان در حال مرور سیاست این کشور در برابر ایران است و هنوز تحرک خاصی از سوی کاخ سفید برای تغییر در روابط کنونی دو کشور انجام نشده است.

در این حال، همزمان با سخنان مسوولان آمریکایی درباره گفتگو با ایران، واشنگتن چندین بار از احتمال تشدید مجازات های بین المللی این کشور در صورت نپذیرفتن خواسته های بین المللی برای توقف فراوری و غنی سازی اورانیوم خبر داده است.

آمریکا می گوید ایران برای دستیابی به تجیهزات هسته ای تلاش می کند. ایران بارها این ادعا را رد کرده است.

مطالب مرتبط