البرادعی: ایران به بن بست پایان دهد

البرادعی
Image caption البرادعی امیدوار است تغییر احتمالی رویکرد جامعه بین المللی در پایان دادن به مناقشه هسته ای با ایران موثر باشد

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است به مناقشه طولانی مدت بر سر برنامه اتمی خود پایان دهد.

او همچنین ابراز امیدواری کرده است تغییر احتمالی سیاست آمریکا در برابر ایران در پایان دادن به این تنش موثر باشد.

آقای البرادعی که دوشنبه در روز نخست اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صحبت می کرد، مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران را به بن بست کشیده شده خواند.

آقای البرادعی گفت: "دوباره از ایران می خواهم همه اقدامات لازم را برای ایجاد اعتماد درباره صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود انجام دهد و به این بن بست پایان دهد."

محمد البرادعی از ایران خواست با بازرسان بین المللی همکاری بیشتری داشته باشد.

او گفت تا زمانی که ایران درهای خود را در برابر بازرسی های بین المللی گشوده تر نکند، آژانس بیم المللی انرژی اتمی در وضعیتی نخواهد بود که بتواند درباره وجود نداشتن مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در این کشور تضمین دهد.

آقای البرادعی همچنین بدون اشاره مستقیم به دولت جدید آمریکا گفت: "امید دارم رویکرد جدید جامعه بین المللی به برقراری گفتگو با ایران در اقدام های انجام شده برای پایان دادن به این مناقشه تحرک ایجاد کند."

گرگوری شولتی، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در سخنانی در این نشست از عزم دولت جدید آمریکا برای افزایش فعالیت های بین المللی برای پرداختن به برنامه های اتمی ایران و سوریه خبر داد.

آقای شولتی با اشاره به شروع به کار دولت جدید در آمریکا، از آن به عنوان فرصتی بی همتا برای فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی نام برد.

روابط ایالات متحده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در دوران ریاست جمهوری جورج بوش چندان مساعد نبود.

دولت بوش از آقای البرادعی به خاطر آن چه برخورد ملایمت آمیز این سازمان با ایران تلقی می کرد، انتقاد داشت و آقای البرادعی از کاخ سفید به علت خودداری از گفتگوی مستقیم بر سر مناقشه هسته ای ناراضی بود.

مطالب مرتبط