بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۲ اسفند

تیترهای اول

آفتاب یزد با تیتر کمیسیون تلفیق با درخواست رییس جمهور موافقت کرد و جمهوری اسلامی با عنوان کمیسیون تلفیق مجلس با ازادی سازی حامل های انرژی موافقت کرد گزارشی را منعکس کرده اند که اعتماد با تیتر عقب نشینی مجلس در برابر تهدیدهای دولت و حیات نو نیز با همین عنوان به آن پرداخته اند.

دنیای اقتصاد با عنوان بزرگ راه سوم برای یارانه نقدی، و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی با تیتر یارانه نقدی کاهش یافت خبر داده اند در حالی که تیتر صدای عدالت این است: کمیسیون تلفیق نظر احمدی نژاد را تامین کرد. و ایران روزنامه خبرگزاری دولت هم رای مجلس به پرداخت نقدی یارانه ها را عنوان اصلی خود قرار داده است.

در همین حال روزنامه جوان به نقل از رییس جمهور در تیتر اول از حمایت همه جانبه دولت از طرح بنگاه های زودبازده خبر داده است.

مردم سالاری با عنوان غرامت جنگی عراق بخشیدنی نیست نظر مصطفی کواکبیان نماینده مجلس را منعکس کرده ، کیهان خبری را در تیتر اصلی خود آورده که در روزنامه های دیگر هم انعکاس دارد و آن نامه دادستان تهران به پلیس بین المللی برای دستگیری روسای دولت اسرائیل به اتهام حمله به غزه است.

رسالت با عنوان ایران از نظر توسعه سیاسی بی نظیرست بخش هائی از سخنان سخنرانان یک همایش را منعکس کرده است.

اعتمادملی واکنش مهدی کروبی را در مقابل جلوگیری از حضور و سخنرانی وی در دانشگاه زنجان تیتر اول خود قرار داده که گفته است در برابر نیروهای خود سر می ایستم . روزنامه فرهنگ آشتی از اجتماع هنرمندان در هواداری از محمد خاتمی با تیتر لبخند فرهنگ به مردم اصلاحات خبر داده است.

گزیده مقالات

یارانه نقدی

بيژن رحیمی دانش در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته می توان از تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس به عنوان یک گزینه تقریباً مثبت یاد کرد چرا که میزان آزادسازی و گران کردن قیمت کالا و خدمات را تنها تا حدود ۶۰ درصد نظر دولت پذیرفته است. اما با این همه می توان برآورد کرد که هزینه ها حداقل تا حدود ۳/۳ برابر افزایش می یابد، هزینه برق، گاز، بنزین، گازوئیل و سایر حامل های انرژی.

به نوشته این کارشناس برنامه ریزی، باید دید حکم نهایی مجلس برای این طرح چیست اما آنچه مسلم است با این روش پرش قیمت ها بیش از مقدار یارانه ها خواهد بود به طوری که یارانه پرداختی به مردم درمان کننده شوک قیمتی و تورمی پس از اجرای طرح تحول و رشد قیمت حامل های انرژی نخواهد بود.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته بحث هدفمند کردن يارانه هاي دولتي اگرچه در مجلس با تاکيد بر يارانه حامل هاي انرژي به پيش مي رود و کاهش بهاي نفت و به تبع آن درآمدهاي دولت، پرداخت يارانه به اين بخش ها را غيرممکن کرده ، و دولت در سال آينده ناگزير است از بسياري هزينه ها که شايد در سال هاي گذشته متقبل مي شد، اجتناب کند.

به نوشته این روزنامه درآمدهاي بالاي پيش بيني شده از محل حقوق ورودي سال آينده و يا واگذاري شرکت هاي دولتي نشان مي دهد دولت سال آينده با چالش درآمد مواجه بوده و قادر به پرداخت يارانه، و تسهيلات بانکي براي حمايت از بخش هايي مانند توليد نخواهد بود.

اقتصاد

حمید زمانزاده در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته این روزها، آمار اقتصاد ایران پر رونق‌ترین روزگار خود را طی می‌کند، لکن اقتصاد ایران نه تنها چندان به سامان نیست، که در روزگار رکود به سر می‌برد؛ این را فعالان اقتصاد ایران و مردم کوچه و بازار بهتر از همه درک می‌کنند که رفاهشان نه تنها افزایش پیدا نکرده، که رو به کاهش گذارده است.

این کارشناس اقتصادی در تشریح نظر خود یادآوری کرده که در این چند سال‌‌، حجم پول بیش از دو برابر شده است؛ يعني بیش از همه دوران تاریخ انتشار ریال، پول خلق کرده‌ایم، سطح قیمت‌ها هم با شتابی روزافزون به پیش رفته، تورم چند برابر شده (بیش از دو برابر). بیش از همه سال‌‌های برنامه دوم و سوم، نفت فروختیم و دلارهای نفتی (همان یوروها) چند برابر شد.

بودجه‌ دولت چند برابر شد، کسری‌های بودجه چند برابر شد و با پول نفت پوشش داده شد. سیل واردات کالا به لطف یوروهای نفتی با حرکتی روبه جلو و شتابی روز‌افزون به پیش رفت، حساب سرمایه در تراز پرداخت‌ها ارقام کم‌نظیر را به ثبت رساند و کسری‌های عظیم تراز پرداخت‌ها در بازرگانی خارجی به لطف یوروهای نفتی، پوشش داده شد. در آموزش و فرهنگ خیلی چیزها چند برابر شد:. بله آمار در رونقی تاریخی به سر می‌برد و اقتصاد در رکود.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته کساني که از لحاظ ايدئولوژيکي مدافع سرسخت اقتصاد دولتي و اشتراکي اند، هرگز نمي توانند به طور کامل به اصول خصوصي سازي وفادار بمانند. چراکه خصوصي سازي اين نيست که بنگاهي را دولت به تامين اجتماعي بفروشد و يا سهام آن را به کارکنان تحت عنوان سهام عدالت واگذار کند.

این مقاله با تاکید بر این که اين نوع خصوصي سازي نتيجه خاصي در پي نخواهد داشت ادامه داده اگر خصوصي سازي با ديد و تفکر دولتي و حفظ مديريت دولتي باشد، نه تنها شکوفايي اقتصادي را به دنبال نخواهد داشت، بلکه ميزان خسارت و ضررهاي ناشي از آن در برخي از بخش ها بيشتر از وضعيت فعلي خواهد بود.

رسالت در سرمقاله خود نوشته اصولگرايان در چند سال گذشته ضمن ترميم گفتمان انقلاب اسلامي با تاكيد بر رشد هماهنگ ساخت‌هاي مختلف نظام سياسي متناسب با ظرفيت‌هاي بومي در صددند پاسخي مناسب ودر خور ملت ايران به پرسش كارآمدي دهند .

به عقیده این روزنامه اقدامات جسورانه دولت نهم ومجلس اصولگراي هفتم و هشتم به منظور اصلاحات جدي در ساختار اقتصادي كشور با حذف تدريجي آثار سوء نظام ربوي از ساختار پولي ومالي ،واگذاري‌هاي بي‌سابقه به بخش خصوصي در راستاي اجراي سياست‌هاي كلي اصل ۴۴ قانون اساسي ، ارائه سهام عدالت به‌عنوان گل سرسبد سياست‌هاي اقتصادي اصولگرايان وكاهش فاصله طبقاتي ، تحول در نظام بودجه نويسي كشور و ... جملگي در راستاي تسريع روند اصلاحات اقتصادي و نزديك كردن آن به رشد ساختار سياسي و فرهنگي كشور است.

هالیودی ها در تهران

کیهان در مقاله ای نوشته با اشاره به حضور هنرمندان و مدیران آکادمی اسکار در تهران نوشته این حضرات نزدیک به ۳۰ سال است که حاضر نشده اند به این کشور حتی یک فیلم خود را بفروشند! بسیاری از اوقات، هر گونه نمایش، از سوی همین کمپانی داران، خدشه دار تلقی شده و به بهانه نمایش غیرقانونی، به قول خودشان «سو» کرده و بابت خسارت ناشی از نمایش یاد شده، پول های هنگفتی (چندین برابر بهای فروش همان فیلم) را از حساب های بلوکه شده ملت ایران در کشورهای خارجی (که با قلدری حاکمان آمریکا مسدود شده) برداشت کرده اند.

کیهان سرانجام پرسیده حالا چه اتفاقی افتاده که این حضرات خواب نما شده اند و پس از به یغما بردن پول های به ناحق بلوکه شده این مردم می خواهند تجاربشان را به آنها منتقل نمایند؟ برایشان کارگاه آموزشی بگذارند و یادشان بدهند که سینما یعنی چه و چگونه باید سینماداری کرد؟ آن هم در دورانی که سینمای پرطمطراق و پر سروصدا هالیودی با میلیاردها دلار سرمایه و امکانات و نیرو و... میدان اسکار را به مشتی زاغه نشین هندی واگذارد و عملاً برتری بالیوود را بر خود پذیرفت.

نقد آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به بررسی تصمیم تازه اوباما درباره حضور ارتش آن کشور در عراق پرداخته و نوشته با توجه به تخلفي كه اوباما از شعار انتخاباتي خود درباره عراق كرده كاملا مشخص است كه وعده پايان دادن به حضور نظاميان آمريكائي در پایان سال ۲۰۱۱ نيز يك وعده توخالي است و هيچ تضميني براي اجراي آن وجود ندارد. به عبارت روشن تر طرح اوباما فقط يك صورت سازي است كه با توسل به آن وي در نظر دارد به سياست ادامه اشغال كه سياست بوش كوچك بود ادامه دهد ولي در عين حال چنين وانمود كند كه آنچه او در نظر دارد انجام دهد با سياست رئيس جمهور سابق آمريكا متفاوت است .

به نظر این روزنامه پايان دادن به اشغال عراق با سياست هاي توسعه طلبانه آمريكا سازگاري ندارد. آمريكا به عراق نيامده است كه آنجا را ترك كند بدون آنكه اهداف دراز مدت خود را تامين نمايد . باقي ماندن ۵۰ هزار نظامي آمريكائي در عراق نشانه روشني از همين سياست آمريكاست سياستي كه به اين شخص و آن شخص و اين حزب و آن حزب مربوط نمي شود بلكه مربوط به خوي سلطه گري دولتي است كه خود را قدرت برتر جهان ميداند.

نقد دولت

آفتاب یزد در سرمقاله به نقد سخنان تازه مشاور رییس جمهور در امور روحانیت پرداخته و با نقل جملاتی از حجت الاسلام سقای بی ریا پرسیده آيا در نقل اين خاطره، به پيامدهاي سـياسي آن توجه شده است؟ آيا توصيف نخست‌وزير قدرتمند و موفق تركيه با عباراتي همچون "ترسان" و "لرزان" باعث نخواهد شد كه در آينده‌اي نه چندان دور، هيئت‌هاي بلندمرتبه، شال و كلاه كنند و به آنكارا بروند تا پيامدهاي اين خاطره‌گويي را مرتفع نمايند؟ مگر فراموش كرده‌ايم كه به خاطر نقل يك داستان تاريخي و صحيح توسط روحاني آزاده - ناطق نوري- عالي‌ترين مقام‌‌هاي دولت نهم به تكاپو افتادند و آنچنان از فرستاده شيخ بحرين استقبال كردند كه به هيچ وجه لياقت آن را نداشت؟

سردبیر آفتاب یزد با این سئوال که خاصيت این حرف ها، بزرگ نشان دادن رئيس‌جمهور ايران و اثبات نفوذ كلام اوست؟ نوشته فرض كنيم اين سخنان، اندكي بر آراي احمدي‌نژاد بيفزايد يا بيني مخالفان داخلي او را به خاك بمالد، اما آيا اين‌گونه هزينه‌سازي‌ها، نشانه ديگري نيست كه ثابت مي‌كند بعضي افراد بانفوذ در دولت نهم، كفايت لازم براي تصدي پست‌هاي حساس و دسترسي به تريبون‌هاي عام را ندارند؟