بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه سیزده اسفند

تیترهای اصلی

بررسي محاكمه سران اسرائیل توسط پنجاه حقوقدان در تهران تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است. رسالت هم همین موضوع را عنوان اصلی خود قرار داده است. اما کیهان اجلاس شرم الشیخ را در تیتر اول خود آورده و آن را توطئه دیگری علیه مقاومت فلسطین خوانده است. جوان خبر از برپائی کنفرانس حمایت از فلسطین در تهران داده است.

در میان مسائل سیاسی مربوط به رقابت های انتخاباتی آفتاب یزد سخن هاشمی رفسنجانی را با اهمیت دیده که گفته است كساني كه خود را قيم مردم مي‌دانند در انتخابات 84 دخالت كردند . حیات نو از گفته های همین مقام بی بند و باری در تخریب شخصیت را در صدر عنوان های خبری خود آورده است. صدای عدالت در تیتر اصلی خود نوشته خاتمی از سخنرانی در شاه چراغ شیراز منع شد. ایران روزنامه خبرگزاری دولت هم با عنوان فعالان سياسى از بداخلاقى جلوگيرى كنند نامه دفتر رییس جمهور را در صدر اخبار خود آورده است.

جام جم از افزایش حداقل دستمزد کارگران بر اساس تورم خبر داده و دنیای اقتصاد در تیتر اصلی خود نوشته آثار طرح تحول بر بازار مسکن پیدا شد. مردم سالاری از قول نمایندگان مجلس نوشته هدفمند کردن یارانه ها خارج از تحمل مردم است. اما سرمایه روزنامه اقصتادی صبح از رفتن پرونده یک میلیارد دلاری به دادسرا خبر داده است.

چند روزنامه صبح نامه وزیر صنایع دولت خاتمی را به رییس جمهور احمدی نژاد با اهمیت دیده اند و اعتماد ملی از متن همین نامه این جمله را به عنوان تیتر اول خود برگزیده آقای رییس جمهور آمار درست بدهید.

شناسايي حلقه جادوگرها در لواسان عنوان اصلی روزنامه فرهنگ آشتی است که به گزارش آشتی کنان مربی تیم ملی فوتبال با علی کریمی گلزن تیم ملی اختصاص دارد.

گزیده مقالات

شهرک های یهودی نشین

روزنامه جمهوری اسلامی ساخت شهرک های تازه توسط اسرائیل را توطئه خوانده و نوشته انتظار مي رود دنياي اسلام و كشورهاي عرب در اين مقوله حساسيت نشان دهند و با ابراز خشم و انزجار خود فضاي بين المللي را آگاه سازند و نشان دهند كه دنياي اسلام و ملت هاي منطقه به اشغالگران فرصت نخواهند داد كه توطئه هاي خود را اجرا كنند و با اجراي طرح كوچ اجباري فلسطيني ها زمينه هاي يهودي سازي بيت المقدس را فراهم سازند.

به نظر این مقاله دولت اسرائیل دچار بحران سیاسی است و با اقدامات ایذائی علیه ساكنان فلسطيني بيت المقدس از يكطرف مي خواهند نظرها را از بحران داخلي اسرائيل به سمت و سوي ديگري منحرف نمايند و از طرف ديگر سعي دارند ميزان حساسيت دنياي اسلام و دنياي عرب را در پرتو تحولات غزه را بسنجند تا بتوانند واكنش ها در اين مقوله را ارزيابي و با آن مقابله نمايند.

سفرهاشمی به عراق

روزنامه سرمایه درباره سفر هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان به عراق نوشته دولت ایران سال های متوالی میزبان و محل فعالیت سیاستمداران مخالف صدام بود که پس از وی به قدرت رسیدند. پس از تشکیل و شروع به کار شورای حکومتی انتقالی به عنوان جانشین حکومت بعث، ایران در بین کشور های همسایه عراق اولین کشوری بود که شورای حکومتی عراق را به رسمیت شناخت.

به نوشته سرمایه سفر هاشمی رفسنجانی به بغداد از آن جهت دارای اهمیت است که وی فرمانده جنگ هشت ساله با عراق بوده است وسفر او و سان دیدنش از ارتش عراق نشان آن است که ایرانی ها و عراقی ها درصدد عبور از دوران بی اعتمادی گذشته و ایجاد روابطی عادی و براساس الزامات همسایگی هستند. ایران و عراق دیگر نمی خواهند لشکرهای شان را در مرزهای مشترک متمرکز کنند .

هالیوودی ها در تهران

کیهان برای دومین روز نسبت به حضور هیاتی از هالیود در تهران واکنش نشان داده و در سرمقاله خود پرسیده چه کسی به این هیات ویزا داده و دعوتشان کرده است .

به نوشته حسین شریعتمداری مدیر کیهان ممکن است گفته شود حضور این هیئت در جمهوری اسلامی ایران می تواند آنها را از نزدیک با واقعیات آشنا کند و زمینه ای برای توهم زدایی از اذهان به خطا رفته آنان باشد. این برداشت اگرچه بر فرض صحت نیز ساده اندیشانه است ولی چندان پاپیچ آن نمی شویم و فعلاً با تسامح می پذیریم که اگر با این هدف آمده بودند یا دعوت شده بودند چندان نگران کننده نبود. اما واقعیت غیر از این است.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان با اشاره به گفته های مقام های آمریکائی و نوشته سایت وزارت خارجه آمریکاک نتیجه گرفته که این تبادلات فرهنگی حساب شده است و اهداف سفر هیئت آمریکائی هم به گفته مدیرعامل خانه سینما که ظاهراً میزبان آنهاست، برای این است که در راستای برنامه توسعه علمی- آموزشی و ارتقای شغلی اعضای جامعه اصناف سینمای ایران، سمینارهای تخصصی و کارگاه های آموزشی برقرار کنند تا به تبادل تجارب با جامعه سینمایی ایران پرداخته و دانش سینمایی خود را به این سینما انتقال دهند.»

کاری که کیهان آن را در جهت اهداف آمریکائی ها برای نفود فرهنگی در ایران می داند و با آن به شدت مخالفت کرده است.

آمار نادرست

چند روزنامه صبح نامه اسحاق جهانگیری وزیر سابق صنایع را به رییس جمهور با اهمیت دیده اند که در آن از وی خواسته است در ارائه آماری که به او می دهند دقت بیش تر کند و به مردم آمار درست بدهد.

اعتمادملی نوشته اينكه آيا گلا‌يه وزير سابق صنايع ايران مي‌تواند در تغيير منش دولت نهم موثر افتد پرسشي است كه بدون شك شيوه رفتاري اعضاي كابينه نهم در سه‌ونيم سال گذشته از حالا‌ پاسخي روشن براي آن محسوب مي‌شود.

به نوشته این روزنامه دولت نهم خوش‌اقبال‌ترين دولت ايران بوده است و شيرين‌ترين روزهاي نفتي را مزمزه كرده است. در دي‌ماه 86 اين دولت نفت را با 68 دلا‌ر راهي بازارهاي جهاني مي‌كرد و در گرماي امسال براي هر بشكه نفت حتي تا 127 دلا‌ر هم پول دريافت كرد. درآمد نفتي ايران در سه سال گذشته بيش از 260 ميليارد دلا‌ر تخمين زده شده است.

در ادامه مقدمه نامه جهاگیری آمده در دوران دولت فعلی افزايش 60 درصدي بدهي معوقه نظام بانكي، رشد نقدينگي غيرمولد از 68 هزار ميليارد تومان به 170 هزار ميليارد تومان، افزايش نرخ تورم به 26 درصد، رشد خط فقر تا 780 هزار تومان، واردات بي‌رويه و شكست صنايع، چرخ نرخ بيكاري روي 12 تا 13 درصد و تزريق 20 ميليارد دلا‌ر به بنگاه‌هاي زودبازده براي رفع بيكاري، نشتي حساب ذخيره ارزي و موجودي 20 ميليارد دلا‌ري، نتایج کار این دولت است که احمدي‌نژاد در سيماي ملي گفت كه ما به 85 درصد از اهداف برنامه چهارم عمل خواهيم كرد. به نظر شما اين ادعا تا چه حد مي‌تواند درست باشد؟

بحران اقتصادی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با اشاره به بحران اقتصادی جهان نوشته خواسته و يا ناخواسته اقتصاد نفتي ایران از اين بحران بزرگ متاثر شده است و تبعات آن در عمده واحدهاي توليدي حتي كارآمد كشور به وضوح قابل رويت است. هر چند به علت چسبندگي كمتر اقتصاد كشور به اقتصاد جهاني، تاثيرات تخريبي كمتري را بايد متحمل شويم، ليكن به علت مساله تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي غرب تا حدودي اين تخريب چند برابر مي‌شود. توليد كشور مدت 2 سال است در تامين منابع مالي خارجي، تامين تجهيزات و مواد اوليه با مشكلات خارجي روبه‌رو شده است كه به صورت طبيعي مي‌بايستي تدابيري براي آن انديشيده شود. واحدهاي توليدي كشور در شرايطي قرار گرفته‌اند كه خود هيچ نقشي در ايجاد آن نداشته‌اند.

به نوشته محمود اسلامیان در این مقاله نگاهي به موجودي انبارها، چه شركت‌هاي بزرگ دولتي همچون ذوب‌آهن، مباركه، پتروشيمي‌ها و سيماني‌‌ها تا كوچك‌ترين واحدهاي صنعتي، نشانگر وضعيت خطرناكي است كه بي‌توجهي به آن مي‌تواند بسيار مخاطره‌آميز باشد. طبيعي است صنعتي كه در جريان فروش با مشكلات مواجه شده باشد و نتواند تعهدات مالي خود را به بانك‌ها عملي سازد، بگير و ببندها و ممنوع‌الخروج كردن‌ها هم نه تنها به حل مشكل كمك نخواهد كرد، بلكه بحران را عميق‌تر خواهد ساخت؛ زيرا امكان حداقل حركت را از صنعت كشور سلب خواهد نمود.

این اقتصاددان تاکید کرده هيچ‌كس نمي‌تواند حقوق بانك‌ها را براي پيگيري ديون خود ناديده انگارد، اما سوال اصلي اين است آيا بدون توجه به شرايط موجود و قفل شدن فروش در بسياري از واحدهاي توليدي، مي‌توان با برخوردهاي قضايي حل مشكل نمود؟

توقع از دولت

رسالت در سرمقاله خود نوشته این گفته آقاي رئيس جمهور مبني براينكه دولت مردمي اصولگرا وامدار هيچ حزب يا جرياني نيست، نه تنها يك ايده‌آل مجموعه ارزشي و انقلابي كشور است بلكه در نظام اسلامي نيز اصولا قدرت و مناصب سياسي نبايستي به وادي سهم خواهي و جاه‌طلبي افراد و احزاب كشانده شود و حتي احزاب و تشكل‌هاي اصيل و باسابقه انقلابي نيز از اين رويكرد مكتبي و صادقانه دولت استقبال كرده و مي‌كنند اما تكرار اين بحث در محافل مختلف آن هم در آستانه انتخابات شايد موجب برخي دلگيري‌ها و سوء تفاهمات و تحليل‌هاي نادرستي قرار گيرد.

به نظر سرمقاله رسالت چنین بیانی از سوی رییس دولت در حقيقت خواسته و ناخواسته نوعي گريز از كار منسجم و تشكيلاتي كارآمد نيز خواهد بود. مضاف براينكه دولت نهم كه به نام جريان فراگير اصولگرايي برسركار آمده در طول سه ماه و نيم گذشته از افراد متعهد، صالح، شايسته و مجرب تمام زيرمجموعه‌هاي جريان اصولگرايي بهره‌مند بوده و از فكر و تجربه آنان در مديريت صحيح امور كشور استفاده مي‌كند و اساسا نيازي به اين‌گونه موضع‌گيري نيست.