ربوده شدگان ایرانی در افغانستان آزاد شدند

مرز ایران و افغانستان در هرات
Image caption دو شهروند ایرانی در مسیر حرکت به سوی شهر هرات ربوده شدند

دو شهروند ایرانی که در مسیر حرکت به سوی شهر هرات در داخل مرز افغانستان ربوده شده بودند آزاد شده اند.

روز سه شنبه، 3 مارس (13 اسفند)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از سرپرست کنسولگری ایران در هرات گزارش کرد که افراد مسلح ناشناس که هفته گذشته مهدی سهرابی و عباس نبی زاده، شهروندان ایرانی را در محور اسلام قلعه به هرات ربوده بودند آنان را آزاد کرده اند.

محمد رضا نفر، سرپرست کنسولگری ایران در هرات، گفته است که ربوده شدگان شامگاه دوشنبه در شهرستان غوریان ولایت هرات آزاد شدند و انتظار می رود به زودی در اختیار کنسولگری ایران در هرات قرار گیرند

به گفته وی، این دو شهروند ایرانی راننده بودند و هنگام انتقال سوخت به شهر هرات ربوده شدند.

آقای نفر گفت که آزادی این دو شهروند ایرانی با پیگیری کنسولگری ایران و با تلاش نیروهای امنیتی و پلیس هرات آزاد شده اند.

همزمان، خبرگزاری اسلامیک پرس افغانستان به نقل از یک منبع پلیس ولایت هرات گزارش کرده است که دو شهروند ایرانی در نتیجه اقدامات پلیس این ولایت آزاد شده اند.

Image caption نقطه مرزی دوغارون - اسلام قلعه از گذرگاههای مهم مرزی دو کشور است

به گفته این منبع پلیس هرات، ربایندگان از اعضای طالبان نبوده اند و هنوز کسی در ارتباط با این آدم ربایی بازداشت نشده است.

منابع دولتی افغانستان و ایران در مورد انگیزه این آدم ربایی، هویت آدم ربایان، سرنوشت خودروها و محموله سوخت ربوده شدگان و نحوه و وضعیت آزادی آنان جزئیات و اطلاعات بیشتری انتشار نداده اند.

در عین حال، سرپرست کنسولگری ایران در هرات آزادی این دو ایرانی را نشانه بهبود شرایط امنیتی هرات دانسته و گفته است که والی جدید این ولایت وعده داده است نا امنی و گروگانگیری اتباع ایران در این ولایت و مبادی ورودی آن را ریشه کن کند.

وی نسبت به بهبود بیشتر شرایط امنیتی ولایت هرات ابراز امیدواری کرد.

شهرک قلعه اسلام در ولایت هرات در مرز افغانستان و ایران و در مقابل نقطه مرزی دوغارون در داخل ایران قرار دارد و از مبادی اصلی رفت و آمد بین دو کشور است و حجم قابل توجهی از مبادلات تجاری بین ایران و افغانستان از مراکز گمرکی دوغارون و اسلام قلعه عبور می کند.

مطالب مرتبط