10:30 گرينويچ - سه شنبه 03 مارس 2009 - 13 اسفند 1387

پیشنهاد اوباما به روسیه برای معامله بر سر ایران

اوباما

پیشنهاد اوباما شامل همکاری با روسیه علیه ایران است

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره روز سه شنبه، 3 مارس (13 اسفند)، در گزارشی از ارسال نامه محرمانه اوباما برای رئیس جمهوری روسیه در باره برنامه هسته ای ایران خبر داده است.

این گزارش با عنوان "اوباما در نامه ای محرمانه به روسیه پیشنهاد معامله می دهد" چاپ شده و در آن به نقل از برخی مقامات آمریکایی آمده است که ماه گذشته، باراک اوباما در نامه ای به دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، پیشنهاد کرد که در صورتی که دولت روسیه در متوقف کردن برنامه اتمی ایران به آمریکا کمک کند، آماده است تا برنامه گسترش سیستم دفاع ضد موشکی به اروپای شرقی را کنار بگذارد.

به نوشته این روزنامه، سه هفته پیش، یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا نامه باراک اوباما را به رئیس جمهوری روسیه تسلیم کرد و در این نامه پیشنهاد شده که اگر ایران از تلاش برای ساخت کلاهک هسته ای و موشک بالستیک دست بردارد، ایالات متحده نیز نیازی احساس نخواهد کرد تا به برنامه استقرار سیستم ردیابی موشکی در شرق اروپا، که روسیه به شدت با آن مخالفت می ورزد، ادامه دهد.

گفتگو با فرهنگ کارشناس مسائل بین الملل

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی، که خواسته اند نامشان فاش نشود، می نویسد که اگرچه نامه آقای اوباما حاوی پیشنهادی صریح برای اقدام متقابل نیست اما هدف از آن تشویق مسکو به پیوستن به آمریکا در جبهه ای متحد در برابر ایران است در حالیکه روسیه، به دلیل داشتن ارتباط های نظامی، دیپلماتیک و تجاری با ایران، از نفوذ بر آن کشور برخوردار است.

این روزنامه می افزاید که روسیه هنوز به نامه آقای اوباما جوابی نداده اما روز دوشنبه این هفته یک مقام روسی گفت که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور، در ملاقات با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود در ژنو در روز جمعه، احتمالا مطالبی را در مورد سیستم دفاع ضد موشکی عنوان خواهد کرد. قرار است آقایان اوباما و مدودف نیز برای نخستین بار در روز 2 آوریل در لندن با یکدیگر ملاقات کنند.

نیویورک تایمز یادآور می شود که استقرار بخشی از سیتسم دفاع ضد موشکی در کشورهای جمهوری چک و لهستان به منظور مقابله با خطر ناشی از دستیابی احتمالی ایران به تسلیحات اتمی و موشک های دور برد از جمله اولویت های اصلی دولت جورج بوش بود که هرگز پیشنهاد روسیه برای مستقر کردن بخشی از تجهیزات دفاع ضد موشکی در خاک آن کشور و استفاده مشترک از این تجهیزات را به طور جدی مورد توجه قرار نداد.

تغییر سیاست آمریکا

در مقابل، دولت باراک اوبا ظاهرا استقرار دفاع ضد موشکی در شرق اروپا را مورد بررسی مجدد قرار داده و گفته است که تنها در صورتی که این برنامه از نظر فنی کارآمد و از نظر اقتصادی موجه باشد آن را دنبال خواهد کرد هرچند معلوم نیست که مایل باشد بخشی از تجهیزات این سیستم را در خاک روسیه مستقر کند زیرا در چنین صورتی، روس ها هر زمان که مایل باشند، خواهند توانست به میل خود آن را از کار بیاندازند.

موشک ایران

دولت بوش طرح ضد موشکی را به برنامه موشکی ایران ارتباط می داد

نیویورک تایمز می نویسد که آقای بوش ارتباط بین سیستم دفاع ضد موشکی و برنامه اتمی و موشکی ایران را مورد تاکید قرار می داد اما ظاهرا پیشنهاد آقای اوباما به نحوی تدوین شده که برای روسها قابل قبول باشد و مقامات آمریکایی در هفته های اخیر از احتمال دسیتابی به توافقی با روسها سخن گفته اند و روزنامه روسی کومرسانت هم در گزارشی در روز دوشنبه، خبری را در مورد پیشنهاد باراک اوباما منتشر کرد.

نیویورک تایمز می نویسد که ویلیام برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا، ماه گذشته در مصاحبه ای با خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت اگر بتوان با استفاده از دیپلماسی موثر با همکاری روسیه و شرکای آمریکا خطر ناشی از برنامه های اتمی و موشکی ایران را کاهش داد یا از میان برد، چنین روشی بر دیدگاه آمریکا نسبت به سیستم دفاع ضد موشکی تاثیر خواهد گذاشت و رابرت گیتس، وزیر دفاع نیز روز 20 فوریه در حاشیه اجلاس وزیران دفاع ناتو گفت که یک سال قبل به روس ها گفته بود که اگر برنامه موشکی ایران وجود نداشته باشد، نیازی هم به ایجاد پایگاه های موشکی جدید نخواهد بود و افزود که با آغاز به کار دولت جدید آمریکا، چشم انداز همکاری با روسیه می تواند بهبود یابد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مصالحه مورد نظر اوباما باعث دلسردی رهبران لهستان و جمهوری چک خواهد شد که با وجود برخی مخالفت های داخلی، با امضای معاهده همکاری موشکی با ایالات متحده دست به سرمایه گذاری سیاسی سنگینی زده اند و در صورتی که آمریکا در صدد تعویق یا لغو این برنامه برآید، ممکن است اصرار ورزند که ایالات متحده به وعده های خود به این دو کشور عمل کند.

نیویورک تایمز می افزاید که برنامه دفاع ضد موشکی مهمترین عامل تاثیر گذار بر روابط آقای اوباما و روسیه بوده است و در اولین روز آغاز به کار وی، آقای مدودف تهدید کرد که اگر برنامه استقرار دفاع ضد موشکی در شرق اروپا به اجرا گذاشته شود، موشک های روسی را به سوی کشورهای اروپایی نشانه خواهد رفت هرچند بعدا نظر خود را تعدیل کرد که ممکن است ناشی از دریافت پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا بوده باشد.

رئیس جمهوری روسیه در مطلبی که روز یکشنبه این هفته در سایت اینترنتی کاخ کرملین منتشر شد اظهار داشت که معتقد است دولت باراک اوباما آماده همکاری در زمینه دفاع ضد موشکی است و افزود که نشانه هایی در تایید نظر خود را از مقامات آمریکایی دریافت کرده و امیدوار است در ملاقات با آقای اوباما این موضوع را با وی مطرح کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.