خطوط قرمز اسرائیل برای مذاکرات آمریکا و ایران

روزنامه هاآرتص در شماره سه شنبه سوم مارس 2009 مقاله ای به قلم باراک راوید درباره خطوط قرمز اسرائیل در ارتباط با مذاکرات احتمالی آمریکا با ایران دارد که ترجمه آن در زیر می آید.

اسرائیل قصد دارد یک سری خطوط قرمز خود را به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا ارائه کند تا توسط ایالات متحده در چهارچوب مذاکراتی که آن کشور قصد دارد با ایران انجام دهد، منظور شود. کلینتون شب گذشته وارد اسرائیل شد و امروز با شماری از مقامات اسرائیلی ملاقات می کند.

این خطوط قرمز مشترکا توسط وزارت خارجه و دستگاه های دفاعی (اسرائیل) تدوین شده و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر منتخب اسرائیل، در جریان مفاد آن گذاشته شده است. در این سند توصیه شده که اسرائیل رویکردی مثبت نسبت به مذاکرات آمریکا و ایران اتخاذ کند اما برای به حداقل رساندن آنچه مقامات اسرائیلی به عنوان تهدیدات ناشی از این مذاکرات می بینند، راههایی را پیشنهاد کنند.

محورهای اصلی این پیشنهادات بدین شرح اند: پیش از هر نوع مذاکره ای بین ایران و آمریکا و همزمان با آن، باید تحریمهای بیشتری علیه ایران اعمال شود، چه در چهارچوب سازمان ملل متحد و چه خارج از آن. در غیر این صورت ممکن است این مذاکرات در داخل و خارج ایران، نشانه ای مبنی بر پذیرش برنامه هسته ای ایران تعبیر شود.

پیش از شروع مذاکرات با ایران، ایالات متحده باید با روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا بر سر اقدامی تنبیهی که باید در صورت به نتیجه نرسیدن این مذاکرات انجام شود، به توافق برسد. مشخصا ً باید توافق شود که شکست مذاکرات، تحریمهای بسیار شدید بین المللی را برای ایران در پی خواهد داشت.

مذاکرات باید یک چهارچوب زمانی محدود داشته باشد تا از وقت کشی تهران برای پیشبرد برنامه هسته ای اش جلوگیری شود. همچنین باید اعلام شود که باب مذاکرات فقط یکبار به روی ایران گشوده خواهد شد.

زمان آغاز مذاکرات بسیار با اهمیت است و ایالات متحده آمریکا باید در نظر بگیرد آیا آغاز گفتگوها قبل از انتخابات ریاست جمهوری اسران در ماه ژوئن منطقی هست یا خیر.

این خطوط قرمز هفته گذشته در جلسه ای با مقامات ارشد دفاعی (اسرائیل) به تائید ایهود اولمرت، نخست وزیر، زیپی لیونی، وزیر خارجه و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل رسیده است. هر سه مقام قرار است امروز در ملاقاتهای جداگانه خود با خانم کلینتون این طرح را مطرح کنند.

در درون سازمانهای دفاعی (اسرائیل) رویکرد غالب که آموس یادلین، رئیس اطلاعات نظامی اسرائیل نیز بدان اعتقاد دارد این است که اسرائیل باید مذاکرات آمریکا و ایران را به جای تهدید، یک موقعیت ببیند. نظر اقلیت که بیشتر در وزارت دفاع وجود دارد این است که این گفتگوها، مخاطرات عظیمی برای اسرائیل ایجاد می کند.

ارزیابی اسرائیل از پیشرفت برنامه هسته ای ایران با ارزیابی های سازمان انرژی اتمی و دریادار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا متفاوت است. دو هفته پیش، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش کرد که ذخیره اورانیوم با غلظت پائین ایران از ماه نوامبر گذشته افزایش چشمگیری یافته و به هزار و ده کیلوگرم رسیده است. برخی از فیزیکدانان اعتقاد دارند این مقدار اگر به اورانیوم با غلظت بیشتر تبدیل شود، برای ساخت یک بمب اتمی کفایت می کند.

به عکس بر اساس ارزیابی اسرائیل، ایران اورانیوم کافی برای ساخت یک بمب اتمی در اختیار ندارد و تنها تا اواخر سال 2009 یا اوایل سال 2010 به این ظرفیت می رسد.

با این وجود، اولمرت روز یکشنبه به لورنس کانون، وزیر خارجه کانادا گفت: "جدول زمانی (پیشرفت) برنامه اتمی ایران، موضوعی عاجل است، و اقدام مصرانه ای می طلبد. اسرائیل یک ایران هسته ای را تحمل نخواهد کرد."

یک سوال که مقامات اسرائیلی پاسخ آنرا از کلینتون خواهند پرسید این است که دنیس راس، مشاور ویژه جدیدالانتصاب وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج (فارس) و جنوب شرق آسیا، در عمل چه نقشی خواهد داشت. انتظار عمومی این است که راس بر موضوع هسته ای ایران تمرکز خواهد کرد، اما این موضوع رسما ً اعلام نشده است.

علاوه بر اولمرت، لیونی و باراک، کلینتون امروز با نتانیاهو، شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل و نیر بارکات، شهردار اورشلیم (بیت المقدس) نیز ملاقات خواهد کرد. فردا او برای ملاقات با مقامات فلسطینی به رام الله خواهد رفت.