روزنامه های 14 اسفند؛ سخنان میرحسین موسوی

تیترهای اول

سخنان روز گذشته میرحسین موسوی در دانشگاه تهران عنوان اصلی بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران است. آفتاب یزد این سخنان را با تیتر برای جبران اشتباهات از مردم كمك بگيريم در صدر اخبار خود آورده و حیات نو با نباید عزت و حرمت مردم آسیب ببیند. صدای عدالت هم شعار دانشجویان را در صدر عنوان های خود جا داده درود بر موسوی سلام بر خاتمی.

ورود رسمی کرباسچی به ستاد انتخاباتی کروبی تیتر اصلی اعتماد است در حالی که اعتماد ملی در عنوان اول خود از ائتلاف کروبی-کرباسچی خبر داده است.

دنیای اقتصاد از زبان وزیر سابق اقتصاد پیشنهاد کرده که یارانه نقدی به طور مساوی به همه داده شود. در همین حال کیهان هم جزئیات پرداخت یارانه را از زبان وزیر اقتصاد فعلی در صدر عنوان های خود آورده است. و ایران روزنامه خبرگزار ی جمهوری اسلامی خبر داده که پرداخت یارانه ها از تیرماه سال آینده آغاز می شود.

جام جم ولخرجی های آخر سال را عنوان اصلی خود قرار داده و سرمایه در تیتر اول خود خبر داده که به پیشنهاد دولت مجلس صد میلیارد تومان از بودجه مترو کاست.

رسالت از قول دری نجف آبادی در تیتر اول خود نوشته راه جلوگیری از تجاوز به فلسطینی ها مجازات جنایتکاران است. و روزنامه جمهوری اسلامی معاملات آمریکا و روسیه با موضوع هسته ای ایران بر سر سپرموشکی اروپا را با اهمیت دیده است.

گزیده مقالات

یارانه نقدی

دنياى اقتصاد نظر داوود دانش جعفرى، وزير سابق اقتصاد را نقل كرده كه در يك همايش درباره طرح تحول اقتصادى پيشنهاد كرده كه توزيع يارانه نقدى بين همه مردم مساوى باشد تا در جهت عدالت باشد؛ وى استدلال كرد كه در حالت فعلى، دهک آخر ثروتمند بيش از ۱۵ برابر دهک اول فقير از يارانه‌ها استفاده مى‌كند كه در صورت پرداخت مساوى به همه، اين تبعيض از بين خواهد رفت.

دنياى اقتصاد نوشته پيشتر مصطفى پورمحمدى، رييس سازمان بازرسى كل كشور نيز روش پرداخت مساوى يارانه نقدى را عادلانه‌تر معرفى و آن را پيشنهاد كرده بود. اكثر صاحب‌نظران نيز كه اصل نقدى‌سازى يارانه‌ها را قبول دارند، به دلايل عديده اقتصادى، اجتماعى و امنيتى معتقد به پرداخت مساوى هستند.

بر اساس گزارش اين روزنامه سايت وابسته به احمد توكلى رييس مركز پژوهش هاى مجلس نيز با طرح پرسشى طى يك مطلب تحت عنوان «لايحه هدفمندسازى يارانه‌ها به دنبال چيست» در پاسخ تصويرى را منتشر كرده كه داخل آن «حذف يارانه‌ها و توزيع انتخاباتى پول» نوشته شده و جلوى عبارت هدفمند هم علامت سوال است.

عباس عبدى در مقاله اى در اعتمادملى به بازگشائى راز تصميم مجلس پرداخته كه تا هفته قبل ادعا داشت كه به علت حساسيت در برابر تورم با اين لايحه مخالف است اما به طور ناگهانى بدان راى داد.

عبدى نوشته چند روز پيش رئيس دولت به مجلس نوشته بود دولت بايد بتواند ده درصد از سهم بخش‌هاى گوناگون را در مواقع مقتضى جابه‌جا كند و نيز بايد از اختيارات كافى و قدرت انعطاف لا‌زم در تنظيم قيمت‌ها و همچنين شكل و ميزان حمايت‌ها برخوردار باشد!! با توجه به اين نكات، ديگر چه ضرورتى به تصويب لا‌يحه بودجه است. كافى است كه گفته شود دولت هر چقدر مى‌خواهد درآمد كسب كند و هر چقدر دوست دارد و در هر كجا كه مى‌تواند و مى‌خواهد آن را صرف كند. يقينا در اين صورت آزادى عمل دولت بيش از ده درصد مذكور نخواهد بود.

نويسنده مقاله اعتمادملى اين تصميم مجلس را پرهزينه ترين عمل براى انتخابات دانسته و يك دليل آن ترس ناشى ازدست دادن صندلى رياست‌جمهورى است كه با حضور آقاى خاتمى در عرصه انتخابات بيش از پيش محتمل شده است. اين هزينه و ترس نقد و حتمى است، در حالى كه تبعات ناشى از افزايش قيمت‌هاى سوخت و انرژى، نسيه و تا حدى احتمالى است، از اين رو مجموعا پذيرفته اند كه زير بار هزينه اخير بروند.

در پايان مقاله آمده اين كار ابزار خوبى براى به پاى صندوق كشيدن مردم نيز خواهد بود اگر به صورت رسمى يا شفاهى پرداخت يارانه‌ها منوط ممهور شدن شناسنامه‌ها به مهر شركت در انتخابات شود و نيز شايع شود كه دريافت يارانه‌ها در يك منطقه منوط به اكثريت داشتن فرد خاصى از صندوق است، نتيجه انتخابات از پيش تعيين شده است.

سفرهاشمی به عراق

همزمان با سفر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به عراق صداى عدالت در سرمقاله خود نوشته مهمترين مسئله ميان تهران و بغداد، بحث مرزهاى دو كشور است كه موضوع قرارداد ۱۹۷۵ بايد مورد توافق قطعى و نهايى دولت عراق قرار گيرد. اما مسئله ديگر، بحث هاى اساسى درباره آينده حكومت عراق و روابط دو كشورست كه بايد بر اساس شرايط سياسى عراق تنظيم و طراحى شود.

به نوشته اين مقاله هاشمى رفسنجانى به عنوان يك استراتژيست منطقه اى و به عنوان فردى كه پيشتر فرمانده جنگ و پس از آن رئيس جمهور ايران بوده است و اكنون نيز مقامى تاثير گذار در نظام جمهورى اسلامى ايران دارد در اين سفر بيش از آنكه مسائل جزيى روابط تهران و بغداد را مد نظر قرار دهد- موضوعى كه بيشتر دولت هاى بدان توجه مى كنند- به مسائل اساسى تر ميان دو كشور و دو ملت خواهد پرداخت.

آمار نادرست

سعيد ليلاز در سرمقاله روزنامه سرمايه با اشاره به نامه وزير سابق صنايع به رييس جمهور درباره نادرستى آمارها نوشته محتواى اين نامه و بسيارى ديگر از اطلاعات موجود در گزارش هاى عملكرد دستگاه هاى اجرايى اين دولت نشان دهنده آن است كه آمار و ارقام طى سال هاى اخير ذليل شده است و اين پديده به خودى خود يك خطر بزرگ براى كل اقتصاد و كشور تلقى مى شود. بنابراين طبيعى است كه آمارهاى واضح بخش صنعت و معدن و ديگر حوزه هاى اقتصادى كشور به راحتى ناديده گرفته مى شود و چنين رويكردى به سرعت از دولت به بدنه جامعه منتقل خواهد شد.

به نوشته اين كارشناس اقتصادى در شرايط فعلى توليد جايگاه خود را از دست داده و با وجود آمارسازى هاى اخير صنعتگران كشور در وضعيت هشداردهنده و نامطلوبى قرار گرفته اند. نكته مهم اين است كه با وجود آمارهاى ارائه شده از سوى دستگاه هاى اجرايى دولت، تصميم گيرى ها قابل اتكا نخواهد بود و سرمايه گذاران بخش صنعت انگيزه اى براى سرمايه گذارى يا ادامه فعاليت در اين حوزه نخواهند داشت.

علیه فتح

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود که به بررسی تحولات چند روز گذشته در اجتماع کشورهای عربی برای کمک به غزه اختصاص دارد تشکیلات خودگردان فلسطین و الفتح را متهم کرده که در عین حال که ارتباطات خود را با اسرائیل حفظ کرده اند ستون پنجم آن ها هستند و با شلیک موشک از جنوب لبنان و سوریه به خاک اسرائیل به آرمان فلسطین لطمه وارد می کند.

سرمقاله روزنامه جمهورى اسلامى احتمال داده كه توافقات قاهره به فرصتى براى تفاهم و همكارى گروههاى فلسطينى منجر شود و زمينه اى براى همبستگى مردم فلسطين را بوجود آورد اما نوشته از آنجا كه فتح و تشكيلات خودگردان به اضطرار در اين حلقه وارد شده اند اين احتمال وجود دارد كه در فرصت مناسب از پشت به ساير گروههاى فلسطينى خنجر بزنند.

حمله به دراويش

عطالله مهاجرانى در اشاره به دستگيرى دراويش در مقاله اى در اعتمادملى نوشته گرايش عرفانى و صوفيانه را كه نمى‌توان حذف كرد. اصلا‌ تاسيس حكومت صفويه در كشور ما و ترويج و توسعه تشيع اگر نگوييم مرهون گرايش صوفيانه و عرفانى صفوى‌ها و قزلباشان است، آنان نقش درجه اولى در اين واقعه كم نظير كه تاسيس نخستين دولت ملى در ايران است، برعهده داشته‌اند.

از سوى ديگر، در جهان اسلا‌م گرايش عرفانى و صوفيانه گرايش بسيار نيرومندى در شبه قاره هند و شمال آفريقا و حتى غرب و جنوب آفريقا است.

به نوشته وزير سابق ارشاد اگر مى‌خواهيم بر اين گرايش‌ها تاثيرگذار باشيم و از اين توان بالقوه و بالفعل استفاده كنيم، نبايست در داخل كشور عرصه را بر جمعيتى كه هيچ خطرى ندارند تنگ كنيم. ويران كردن يك حسينيه يا يك مقبره كه كار آسانى است! ‌چنان كه مى‌دانيم برخورد‌هاى فرقه‌اى ميان اهل سنت و تشيع در منطقه دامن زده مى‌شود.

طالبان نوك پيكان چنين برخورد‌هايى در افغانستان و پاكستان بوده و هست، كشتارهاى مزار شريف و تازگى‌ها ديره اسماعيل خان از همان زمره است.