اعتراض به حضور هاشمی رفسنجانی در عراق

اکبر هاشمی رفسنجانی

امروز در شهر رمادی عراق بیش از صد نفر علیه حضور اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس مجلس خبرگان ایران درکشور عراق اعتراض کرده اند.

شهر رمادی، مرکز استان الانبار عراق است که ساکنان آن عمدتا سنی مذهب هستند.

گزارش شده که تظاهر کنندگان که پرچم های عراق در دست داشتند، حدود یک ساعت در شهر راهپیمایی کردند.

طارق الهاشمی یکی از معاونان رییس جمهور عراق، که او نیز سنی مذهب است، روز دوشنبه همزمان با سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به این کشور، با انتشار بیانیه ای مدعی شده بود دولت ایران در امور داخلی عراق دخالت می کند و این دخالت، به گفته او، عراق را به مرز جنگ داخلی کشانده است.

این در حالی است که مقامات ایرانی بارها ادعاهای مشابه گفته های طارق الهاشمی، رییس حزب اسلامی عراق، را رد کرده و گفته اند که آرامش در عراق با خروج نظامیان آمریکایی از آن کشور تامین می شود.

سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به عراق نخستین دیدار وی از آن کشور به عنوان یک مقام رسمی جمهوری اسلامی است.

او در این سفر با جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق، عادل عبدالمهدی معاون رییس جمهوری و نوری المالکی نخست وزیر عراق دیدار و گفتگو کرده است. آقای رفسنجانی به عنوان سیاستمداری عملگرا که قدرت کلامی خوبی برای تاثیرگذاری بر روحانیون محافظه کار شیعه دارد، شناخته می‌شود و جلال طالبانی که شناختی تقریبا سی ساله از آقای رفسنجانی، به خصوص در دوره جنگ هشت ساله ایران و عراق دارد، او را چهره ای مناسب برای گفتگو در باره مسایل پیش روی دو کشور تشخیص داده است. مساله دیگری که احتمالا آقای رفسنجانی در مذاکرات خود با مقام‌های عراقی بر آن تاکید داشته، آزادی دو تبعه ایرانی زندانی در عراق است که در شهر اربیل کردستان عراق با اجازه دولت آن کشور به عنوان دیپلمات فعال بوده اند، ولی توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و زندانی شده اند.

مطالب مرتبط