کلینتون اظهارات آیت الله خامنه ای را 'مداخله جویی' دانست

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون این هفته سرگرم بازدید از منطقه بوده است

در پی نطق آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در کنفرانسی در تهران که در آن مسلمانان را به پیوستن به "مقاومت" علیه اسرائیل ترغیب کرد، وزیر خارجه آمریکا تهران را به مداخله جویی متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هیلاری کلینتون در اشاره به اظهارات آیت الله خامنه ای آن را "مداخله جویی آشکار در امور داخلی مردم (مناطق) فلسطینی، در ادامه تلاش های ایرانی ها برای تضعیف دولت خودگردان فلسطینی" توصیف کرد.

ایران از حامیان گروه پیکارجوی حماس تلقی می شود که با گروه فتح تحت رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، رقابت دارد. حماس غزه را کنترل می کند و کنترل کرانه باختری در اختیار حکومت خودگردان فلسطینی است.

آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه در یک سخنرانی مفصل در کنفرانس "فلسطین مظهر مقاومت، غزه قربانی جنایت" گفته بود: "كمک همه جانبه به مردم فلسطين و حمايت كامل از آنان واجب كفائی بر همه‌ مسلمانان است."

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی، یک روز پیشتر در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در قاهره گفته بود که کشورهای غیرعرب نباید در عراق، لبنان و مناطق فلسطینی دخالت کنند؛ کلیه مناطقی که ایران متهم به حمایت از پیکارجویان در آنها شده است.

اما آیت الله خامنه ای در نطق خود مستقیما این نوع موضع گیری ها را خطاب قرار داد:"دولت‌هایی كه به جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از كشورهای مسلمان به خاطر كمک به فلسطين خرده می‌گيرند، خود متحمل اين كمک و حمايت شوند تا تكليف اسلامی از ديگران ساقط شود،‌ و اگر همت و توان و شجاعت آن را ندارند، بهتر است به جای خرده‌گيری و كارشكنی، قدرشناسِ اقدامات مسوولانه و شجاعانه‌ ديگران باشند."

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز در کنفرانس خبری مشترکی با هیلاری کلینتون از ایران خواست تا در مسایل فلسطینیان دخالت نکند.

آقای عباس گفت: "ما به ایرانیان و سایر کشورها می گوئیم که از دخالت در مسایل مربوط به ما خودداری کنند" و افزود "این دخالت ها منفی است و به نفع فلسطینی ها یا ملت عرب نیست. آنها باید از دخالت خودداری کنند. آنها این دخالت را با هدف بر هم زدن آشتی میان گروه های فلسطینی انجام می دهند."

آیت الله خامنه ای در نطق خود حکومت خودگردان فلسطینی تحت رهبری آقای عباس را دارای "ماهیت تحقیر آمیز و اهانت بار" و حکومتی "نیم بند و دروغین" توصیف کرده بود.

احتمال رایزنی با ایران

خانم کلینتون روز چهارشنبه درحال سفر به بروکسل گفت که وزرای عرب که در مصر با آنها دیدار کرد، و همچنین سیاستمداران اسرائیلی و محمود عباس "بارها و بارها" نگرانی خود درباره دخالت ایران در منطقه را با او در میان گذاشته اند.

اما وی ضمن تکرار اتهامات آمریکا علیه ایران دایر بر حمایت از تروریسم و اینکه برنامه اتمی این کشور تهدیدی جدی است گفت که واشنگتن در پی یافتن موضوعاتی است که بتواند در مورد آنها با ایران تعامل کند و به افغانستان اشاره کرد. ایران می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

Image caption خانم صابری شش سال قبل برای کار خبرنگاری به ایران رفت

خانم کلینتون در پاسخ به سوالی در این باره که آیا آمریکا در مورد افغانستان با ایران رایزنی خواهد کرد یا نه گفت اگر این اقدام "مناسب و مفید" باشد و اگر "ایران بتواند سازنده عمل کند" این مساله بررسی خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا به سابقه همکاری دو کشور در مورد افغانستان در گذشته اشاره کرد.

وی گفت: "در روزهای نخست تلاش های نظامی آمریکا و متحدان ما برای تعقیب طالبان و القاعده، ایران به شکل روزمره با سفیر ما مشورت می کرد."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برخلاف دولت بوش می گوید مایل است دولت او در مورد اختلافات دو کشور بدون پیش شرط با تهران مذاکره کند، اما به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا خانم کلینتون این هفته به وزرای خارجه عرب در قاهره گفت که او شک دارد ایران به تحرکات دیپلماتیک واکنش مثبت نشان دهد.

برخی تحلیلگران و دیپلمات ها بر این نظرند که دیالوگ آمریکا با ایران ممکن است در مورد مسائلی چون افغانستان شروع شود، کشوری که آمریکا علیرغم هشت سال حضور نظامی نتوانسته است تثبیت و ایمن کند و اکنون قصد اعزام 17 هزار سرباز دیگر به آنجا را دارد.

خانم کلینتون همچنین در مورد رکسانا صابری خبرنگار ایرانی-آمریکایی که در ایران بازداشت شده است اظهار نظر کرده است.

وی گفت: "ما از همه ابزارهایی که در اختیار داریم برای بارگرداندن او به کشورش (آمریکا) استفاده خواهیم کرد."

خانواده خانم صابری می گویند وی حوالی دهم فوریه - حدود سه هفته قبل - بازداشت شد و دولت ایران تایید کرده است که وی در اوین زندانی است.

انتظار می رفت که عبدالصمد خرمشاهی وکیل خانم صابری روز چهارشنبه - 4 مارس - با او ملاقات کند.

رکسانا صابری که در داکوتای شمالی متولد شده است شش سال قبل برای فعالیت های خبری به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی مانند شبکه رادیویی "ان پی آر" و تلویزیون و رادیوی سرویس جهانی بی بی سی مشغول به کار شد.

آقای صابری پیش تر "بهانه" بازداشت دخترش را "خرید شراب" عنوان کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفته بود که خانم صابری، 31 ساله، فعالیت های "غیرقانونی" داشته است زیرا علیرغم عدم تمدید مجوز کارش در سال 2006 به کار در ایران ادامه داد.

مطالب مرتبط