مرور روزنامه های تهران: پنجشنبه 15 اسفند

سخنان آیت الله خامنه ای در اجلاس فلسطین در تهران تیتر اول بیشتر روزنامه های صبح آخرین روز هفته در ایران است.

ایران، روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی، راه نجات فلسطین فقط مقاومت است را از این سخنان برگزیده و روزنامه های جام جم، جمهوری اسلامی و حیات نو این جمله را در صدر گزارش های خبری خود آورده اند که طلسم مصونیت صهیونیست ها باید شکسته شود.

رسالت برای گزارش سخنان رهبر جمهوری اسلامی در اجلاس فلسطین این تیتر را انتخاب کرده رژیم اسرائیل سقوط خود را ظاهر ساخته است و صدای عدالت با تیتر صاحبان حق در فلسطین در یک همه پرسی ساختار نظام خود را انتخاب کنند و کیهان دفاع از فلسطین بر همه مسلمین واجب است را در بالای صفحه اول خود نقل کرده است.

اعتماد با تیتر دادگاه لاهه حکم بازداشت البشیر را صادر کرد و روزنامه جوان با عنوان بزرگ سرگردانی کاخ سفید بین لابی های ضد ایرانی مسائل خارجی را در مهم ترین عنوان خود قرار داده اند.

بوی کباب و استراتژی چادر زنی عنوان اصلی روزنامه آفتاب یزد است که به گزارش وضعیت مهدی کروبی در مقابل محدودیت هایی اختصاص دارد که دولت برای وی ایجاد کرده است.

مصوبات مهم برای اقتصاد ۸۸ عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و تورم سال ۸۸ تا سی در صد تیتر اول روزنامه سرمایه و روزنامه مردم سالاری وزیران خارجه و نفت در برابر سئوالات نمایندگان را بالای صفحه اول خود قرار داده اند.

فرهنگ آشتی مصاحبه ای با هنرمندان مشهور را درباره خواست هایشان در صدر گزارش های خود با تیتر آرامش، امنیت و دیگر هیچ مطرح کرده است.

گزیده مقالات

اجلاس فلسطین

کیهان در سرمقاله خود نوشته در شرایط کنونی با توجه به بیداری ملت ها و افکارعمومی دنیا بهترین راهکار برای محاکمه سران اسرائیل برپایی یک دادگاه ویژه بین المللی با اراده و خواست کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل است تا براساس قوانین و کنوانسیون های بین المللی، اعمال سران تل آویو مورد رسیدگی قرار بگیرد و نفوذ و قیمومیت قدرت ها از سیستم حقوقی نظام بین الملل رخت بربندد با این امید که طعم عدالت در دنیا جاری شود.

به نوشته این مقاله موج فزاینده پیگیری مجازات سران اسرائیل نباید متوقف شود و در این میان کشورهای اسلامی می بایست با استفاده از ابزار سازمان کنفرانس اسلامی که ۷۵ کشور اسلامی با جمعیتی بالغ بر ۵/۱ میلیارد نفر عضو آن هستند، نقشی پررنگ و تلاشی مضاعف داشته باشند.

رقابت های انتخاباتی

اعتمادملی در سرمقاله خود نوشته آن چه هویدا است این است که دولت نهم آستانه تحمل بسیار پایینی دارد و در تبیین خطوط قرمز حوزه سیاست بسیار عجول و کم‌حوصله است و بسته به میزان نفوذ و اقبال کاندیداهای اصلا‌ح‌طلب و توجهی که افکار عمومی به آن شخص نشان می‌دهند، سیاست خود را تنظیم می‌کند. به نوشته این مقاله هرچه جلو می‌رویم اقدامات نامأنوس و نادرست دستگاه‌های دولت با کاندیداهای مستقل و منتقدان خویش افزایش می‌یابد. اما قاعده‌ای در تاریخ روان‌شناسی یا اجتماعی ایران وجود دارد. همیشه مردم از قدرت مستقر تبعیت نمی‌کنند. گاهی درک و احساس مظلومیت یک رجل سیاسی به برگ برنده وی بدل خواهد شد؛ تجربه‌ای که در انتخابات دوم خرداد تکرار شد.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته اصلاح طلبان برای حضور قوی در انتخابات ریاست جمهوری با برخی محدودیت و اشکال درونی رو به رو هستند. این محدودیت ها ناشی از برخی اختلافات گذشته گروه های اصلاح طلب، ذهنیت های غلط نسبت به جامعه و نحوه حضور در انتخابات و سردرگمی و بلاتکلیفی برخی گروه های اصلاح طلب در تعامل با حاکمیت است. به نظر نویسنده این مقاله سایه برخی اختلافات که از زمان تشکیل شورای شهر اول و مجلس ششم شکل گرفته است همچنان بر سر اردوگاه اصلاح طلبان سنگینی می کند. ریشه بسیاری از اختلافات فعلی همان اختلافات کهنه و قدیمی است که چونان زخم ناسور بر پیکره جریان اصلاح طلب باقی مانده است. این زخم گاه و بی گاه و به ویژه در ایام انتخابات سرباز می کند و مانع از حضور یکپارچه اصلا ح طلبان در انتخابات می شود.

هادی حق شناس در مقاله ای در اعتماد نوشته اصلاح طلبان باید از فرصت انتخابات به خوبی بهره گیرند. آقای کروبی، خاتمی و مهندس موسوی از سرمایه های اصلی کشور و اصلاح طلبانند و می توانند در بحث انتخابات موفق عمل کنند. آنچه مهم به نظر می رسد این است که اصلاح طلبان باید مشکلات موجود را نزد مردم مطرح کنند و در جهت شکستن فضای انحصار رسانه یی گام بردارند. به نوشته این مقاله در حقیقت مساله مهم تلاش اصلاح طلبان برای افزایش مشارکت سیاسی مردم و حضور حداکثری شان در پای صندوق های رای است. رسانه های اصولگرا برای بدبین کردن مردم نسبت به اصلاح طلبان و تفکر اصلاح طلبی در چند هفته گذشته روی مباحث اعتقادی مانور ویژه یی داده اند.. آنها به جای اینکه به مباحث معیشتی مردم که شعارش را می دادند بپردازند و از دلایل سر و سامان نیافتن وضعیت اشتغال و محقق نشدن وعده آوردن پول نفت بر سر سفره مردم سخن بگویند، اقدام به فرافکنی می کنند.

لایحه هدفمند کردن یارانه ها

صدای عدالت نوشته در حال حاضر مصرف کنندگان داخلی حدود ۱۵ تومان برای هر کیلو وات ساعت می پردازند درصورتیکه بر اساس محاسبات وزارت نیرو قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت برق ۷۷ تومان می باشد. به عبارتی دیگر مابه التفاوت مذکور (۶۲ تومان) به عنوان یارانه از سوی دولت پرداخت می شود. ‏این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت در کشورهای همسایه ۲۵ تومان است. به نوشته این مقاله قیمتهای جهانی با قیمت تمام شده آنها تفاوت فاحشی دارد لیکن دولت بدون اینکه به دلیل خاصی اشاره نماید برای قیمتهای آب و برق قیمت تمام شده داخلی را که از قیمت های جهانی بالاتر است، ملاک قرار می دهد اما در مورد حاملهای انرژی قیمت های جهانی را که از قیمت تمام شده داخلی بیشتراست به عنوان قیمتهای پایه مدنظر قرار داده است.‏

در پایان این مقاله آمده حال باید دید این اختلاف در معیار قیمت گذاری آیا به اهدافی که در لایحه هدفمندی یارانه ها نظیر تخصیص بهینه و مدیریت منابع اشاره شده است می انجامد

مهدی تقوی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته با توجه به حذف یارانه ها در سال ۸۸ هزینه های تولید به سرعت افزایش خواهد یافت و منحنی عرضه و تقاضا هر دو به سمت چپ حرکت خواهند کرد یعنی افزایش تقاضا و کاهش تولید اتفاق می افتد و قیمت ها را افزایش می دهد. افزایش قیمت حامل های انرژی و به تبع آن افزایش هزینه های حمل و نقل در ابتدا منجر به افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخلی خواهد شد و در پی آن با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل افزایش بیشتر بهای تمام شده کالاها را برای مصرف کننده خواهیم داشت و دو عامل فوق حرکت منحنی عرضه به سمت چپ را منجر می شود.

این کارشناس اقتصادی ابراز عقیده کرده که در بخش تقاضا هم به علت افزایش قدرت خرید جامعه با حرکت به سمت چپ منحنی تقاضا روبه رو می شویم که امری اجتناب ناپذیر است. در اینجا تورم ممکن است به ۳۶ درصد برسد ولی باید بینیم نرخ بیکاری چقدر افزایش پیدا می کند.

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مجلس با سپردن وظیفه قیمت‌گذاری بنزین، گازوئیل، برق و... دولت را در شرایط دشواری قرار داده و می‌خواهد خود را از مظان اتهام گران کردن این کالاها دور نگه دارد، اما آنچه می‌ماند اکنون تکلیف شهروندان و فعالان اقتصادی و صنعتی ایران است که چشم به رفتار دولت دوخته‌اند.

به نوشته این اقتصاد دان، نمایندگان مجلس باید توجه داشته باشند که انداختن توپ قیمت در زمین دولت پایان کار نیست و اجرای این مصوبه هر پیامدی که داشته باشد، شهروندان این دو نهاد را در عرض یکدیگر قرار خواهند داد. نبرد سیاسی اکنون تا اندازه زیادی تمام شده و باید منتظر اجرای یکی از سرنوشت‌سازترین مصوبه‌ها و قانون‌های مرتبط با کسب‌وکار و معیشت میلیون‌ها شهروند ایرانی ماند.

فرهنگ و نمادش

فرهنگ آشتی در سرمقاله خود نوشته دولت‌ها در پایان دوره فعالیت، گزارش عملکرد خود را در تمامی بخش‌ها منتشر می‌کنند و بالطبع باید تا زمان پایان فعالیت دولت فعلی -‌که زمان چندانی هم نیست‌منتظر ماند تا با انتشار گزارش کلی، عملکرد دولت فعلی در حوزه فرهنگ و هنر نیز مشخص شود. اما فضای فرهنگی موجود و نوع رویکرد دولت نهم نسبت به این حوزه مهم و تاثیرگذار، گویای عملکرد آن است. به نظر نویسنده این مقاله از جمله شاخص‌هایی که در این زمینه وجود دارد، می‌توان به میزان رضایتمندی و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر اشاره کرد و همچنین میزان استقبال مردم از برنامه‌های فرهنگی و هنری که در اثر سیاست‌های دولت نهم تولید و منتشر شده است.

دانشجویان و دانشگاه

حمید کاویانی در مقاله ای در اعتماد ملی سخنان محمد یزدی رییس سابق قوه قضائیه را نقل کرده که گفته متاسفانه جوانان ما زمانی که وارد دانشگاه می‌شوند پروردگار و ائمه‌اطهار را قبول دارند اما در پایان تحصیلا‌ت دانشگاهی‌شان با دغدغه از دانشگاه خارج می‌شوند که این نتیجه بیان مسائل پوچ و بی‌اساس از سوی برخی افراد است و همین مقام در عین حال از مسوولا‌ن دانشگاه‌ها خواسته‌<در انتخاب سخنرانان دقت کافی داشته باشند که هرکس اسم و رسمی پیدا می‌کند برای سخنرانی دعوت نکنند زیرا بیان سخنان بیهوده سبب مسمومیت ذهن دانشجویان می‌شود.

نویسنده مقاله اعتماد ملی نوشته آیا می‌توان با نتیجه‌گیری ایشان که عامل ایجاد دغدغه و تزلزل دینی دانشجویان را تنها بیان مسائل پوچ و بی‌اساس توسط برخی افراد دانسته‌اند، موافق بود؟ آیا پذیرفتنی است که خیل میلیونی دانشجویانی که در اقصی نقاط کشور گسترده‌اند تنها بر اثر معدود سخنرانی‌هایی که به‌صورت پراکنده در جمع محدودی از دانشجویان ایراد می‌شود. دچار دغدغه دینی شوند، آیا ایشان مطمئن‌اند که مساله به خوبی روشن و ریشه‌های آن شناسایی شده است؟ آیا اگر نهادها و متولیان رسمی و غیررسمی فرهنگی، مذهبی و سیاسی که امروز به‌‌شدت درهم آمیخته‌اند، کارکردها و وظایف خود را به‌خوبی انجام می‌دادند باز هم جوانان مومن ما به‌زعم جناب آقای یزدی اینچنین به سادگی توسط برخی سخنان پوچ و بی‌اساس دچار دغدغه می‌شدند؟