درخواست ایران برای بازداشت ۳۰ مقام اسرائیلی

Image caption خبر درخواست ایران توسط سعید مرتضوی منتشر شد

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است فهرستی سی نفره از مقامات اسرائیل که به گفته او مرتکب "جنایت جنگی" شده اند به پلیس بین الملل ارجاع شده و ایران خواستار بازداشت آنها است.

سعید مرتضوی روز پنجشنبه ۱۵ اسفند (۵ مارس) در حاشیه کنفرانس بین المللی حمایت از فلسطین در تهران گفت: "پرونده کیفری این سی نفر تکمیل و به اینترپل تسلیم شده است، بنابراین به محض سفر هر یک از آنها به کشورهای عضو اینترپل، باید جلب شوند".

او گفت که بر اساس مواد ۱۴۶ و ۱۴۷ کنوانسیون ژنو و ماده ۸ قانون مجازات اسلامی دستگاه قضائی ایران صلاحیت رسیدگی به جرایم جنگی را دارد.

گیو میرفندرسکی، کارشناس حقوق بین الملل درباره مبانی حقوقی درخواست ایران گفت: مبنای حقوقی این اقدام این است که دولت و قوه قضائیه ایران عقیده دارند که مقامات اسرائیلی در جریانات اخیر غزه مرتکب جرایم جنگی شده اند.

او در پاسخ به این پرسش که چرا ایران به جای نهادهایی مثل دادگاه بین المللی کیفری، به اینترپل رجوع کرده است گفت: در نهادهایی مثل شورای امنیت سازمان ملل که می تواند در این موارد حکم بدهد، آمریکا ممانعت خواهد کرد. برای شکایت به دادگاه بین المللی کیفری هم ایران باید عضو آن پیمان بشود. همچنین اسرائیل هم باید حاضر به تمکین در برابر حکم جلب دادگاه بین المللی باشد که با توجه به ملاحظات سیاسی عملی نیست.

آقای میر فندرسکی به درخواست آرژانتین از اینترپل درباره بازداشت گروهی از مقامات ایران اشاره کرد که در رابطه با انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در بوئنوس آیرس مطرح شد.

او گفت آن درخواست نتیجه نداده است.

آقای میرفندرسکی در پاسخ به این سوال که آیا اینترپل موظف است که به درخواست ایران برای بازداشت مقامات اسرائیلی رسیدگی کند توضیح داد: بند ۳ اساسنامه اینترپل می گوید در مواردی که اختلافات سیاسی، فرهنگی، نژادی یا مذهبی مطرح است لازم نیست این سازمان وارد عمل شود. در ضمن کنوانسیون های مورد استناد ایران، کنوانسیون هایی نیستند که اینترپل در آن عمل کند.

آقای میرفندرسکی افزود: فعلا به درستی معلوم نیست اینترپل در برابر درخواست ایران چه خواهد کرد. اما اگر هم اینترپل قدرت این درخواست را به پلیس اسرائیل بدهد، گمان نمی کنم دولت اسرائیل حاضر باشد شخصیت های مملکتی خود را دستگیر کند و به ایران تحویل دهد.

به گفته او، اینترپل قدرت اجرایی ندارد که بتواند خود به اسرائیل وارد شود و افراد مورد نظر را بازداشت کند.

مطالب مرتبط

از بی بی سی