اتهام 'تبلیغ زودهنگام' علیه خاتمی و کروبی

محمد خاتمی و مهدی کروبی

مقامات دولت ایران می گویند محدودیت های روزهای اخیر برای سخنرانی نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری، به این دلیل بوده است که فعالیت های آنها "تبلیغات زودهنگام انتخاباتی" محسوب می شود.

آقای خاتمی که روز پنجشنبه ۱۵ اسفند (۵ مارس) به شیراز سفر کرده است، قرار بود در حرم شاهچراغ سخنرانی کند که مقامات استان با این کار مخالفت کردند.

محمدرضا رضازاده، استاندار فارس در نامه ای به محمد خاتمی نوشته است: "تبلیغات انتخاباتی بر اساس قانون پس از اعلام رسمی اسامی کاندیداها آغاز می شود که تاریخ آن اول خرداد ماه تعیین شده است".

با این حال سخنرانی آقای خاتمی به ورزشگاه شهید دستغیب شیراز منتقل و انجام شده است.

مهدی کروبی نیز در روزهای اخیر به استان های گلستان و همدان سفر کرده و با محدودیت هایی برای سخنرانی مواجه شده بود.

"دستور العمل"

به آقای کروبی اجازه سخنرانی در دانشگاه گرگان و دانشگاه بوعلی همدان داده نشد و به نوشته روزنامه "اعتماد ملی"، او ناچار شد از پشت نرده های دانشگاه بوعلی با دانشجویان سخن بگوید.

این روزنامه که به حزب اعتماد ملی به دبیرکلی آقای کروبی وابسته است، از قول او نوشته: "اگر ما را به دانشگاه راه ندهند، در کوچه و خیابان حرف خود را خواهیم زد".

وی گفته است: "امروز شرایط به گونه ای شده که حتی مانع حضور یاران امام در دانشگاه می شوند".

البته آقای کروبی در گرگان و همدان، در مکان هایی به جز دانشگاه، دیدارها و سخنرانی هایی داشته است.

با این حال روزنامه "اعتماد ملی" می نویسد که رئیس دانشگاه بوعلی و هیأت امنای مسجد مهدیه در تهران گفته اند "بنا به دستورالعمل ارائه شده"، مجوزی برای سخنرانی آقای کروبی صادر نخواهند کرد و علت آن را "تبلیغ زودهنگام انتخاباتی" اعلام کرده اند.

مشخص نیست "دستور العمل" احتمالی را چه کسی صادر کرده و آیا قرار است محدودیت های بیشتری برای سخنرانی نامزدهای انتخاباتی ایجاد شود یا خیر.

محمد خاتمی و مهدی کروبی تنها افرادی هستند که تاکنون نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران اعلام کرده اند.

Image caption روزنامه اعتماد ملی عکس هایی از گفتگوی آقای کروبی با دانشجویان همدانی از پشت در بسته دانشگاه منتشر کرده است

انتظار می رود محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران نیز برای دومین بار نامزد این پست باشد.

آقای احمدی نژاد به سفرهای استانی خود ادامه داده و هم اکنون در آذربایجان غربی است.

محمدعلی ابطحی، عضو ستاد انتخاباتی آقای خاتمی به بی بی سی فارسی گفت که در دوره های گذشته نامزدها همیشه بیشتر سفرهای استانی خود را پیش از عید انجام می دادند و این که عده ای می گویند سفر نامزدها باید بعد از ثبت نام و تأیید رسمی نامزدی آنها باشد، "نشان دهنده عدم آشنایی آنها به کار است".

اخیرا از یک چهره سیاسی جناح اصلاح طلب ایران نقل شده بود که با توجه به محدودیت های رسانه ای برای اصلاح طلبان، باید برای پخش کردن پیام آقای خاتمی "موج سخنرانی" در سراسر کشور به راه انداخت.

آقای ابطحی با تأیید دشواری هایی رسانه ای که اصلاح طلبان با آن روبرو هستند گفت: "روش هایی که اصولگرایان علیه اصلاح طلبان استفاده می کنند از این جهت برای جریان اصلاح طلب مفید است که سفرهای استانی را به یک حادثه تبدیل و خبر آن را در تمام استان منتشر می کند".

مطالب مرتبط