سفیر جدید بریتانیا در ایران معرفی شد

بخشی از اعلامیه تغییر سفیر در وبسایت وزارت خارجه بریتانیا

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده است که سایمون گاس به عنوان سفیر جدید بریتانیا در ایران به زودی جانشین جفری آدامز خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده است که آقای گاس در آوریل 2009 کار خود را در تهران آغاز خواهد کرد اما در مورد این جابجایی توضیحی داده نشده است.

سایمون گاس در فاصله سال های 2004 تا 2008 سفیر بریتانیا در آتن بوده است.

قرار است جفری آدامز عهده دار مقام دیگری در وزارت خارجه بریتانیا شود.

آقای آدامز سه سال قبل در ماه مارس 2006 به تهران اعزام شده بود تا جای سر ریچارد دالتون را بگیرد.

بريتانيا يکی از سه دولت اروپايی است که در خط مقدم رويارويی با ايران بر سر فعاليت اتمی اين کشور قرار دارند و روابط این کشور با ایران دستخوش فضایی متشنج بوده است.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا اخیراً گفت که کشورش تا زمانی که ایران به نگرانی های بین المللی در مورد برنامه اتمی اش رسیدگی نکرده است، در پی بهبود روابط با این کشور نخواهد بود.

وی روز 12 فوریه در یک کمیته 30 نفره از اعضای پارلمان بریتانیا گفت که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران باید با دست برداشتن از برنامه دستیابی به "سلاح های اتمی" به پیشنهاد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای گفتگو پاسخ دهد.

آقای براون گفت که بیانیه محمود احمدی نژاد دایر بر استقبال از پیشنهاد باراک اوباما بی فایده است مگر آنکه ایران با برآورده کردن درخواست بین المللی برای تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم موافقت کند.

ایران می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز و صرفا برای تولید الکتریسیته است.

آقای براون گفت: "ایران هر چه زودتر اعلام کند که مایل به رفع نگرانی های بین المللی است، ما زودتر می توانیم روابطی شراکت آمیز با تهران ایجاد کنیم."