وزیر خارجه ایتالیا سفر به تهران را به تعویق انداخت

کلینتون و فراتینی
Image caption کلینتون از تصمیم فراتینی برای دعوت از ایران حمایت کرده بود

وزیر امور خارجه ایتالیا در اعتراض به اظهارات رهبران ایران در مورد اسرائیل، به تهران سفر نمی کند.

روز جمعه، 6 مارس (16 اسفند)، به نقل از وزارت امور خارجه ایتالیا گزارش شد که فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه این کشور، به دلیل "اظهارات غیر قابل قبول مقامات ارشد ایران علیه کشور اسرائیل و دولت آمریکا" سفر خود به ایران را به تعویق انداخته است.

قرار بود وزیر خارجه ایتالیا در ماه جاری به منظور دعوت از ایران برای شرکت در اجلاس بین المللی بررسی مسایل امنیتی، قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه های تندرو در نواحی مرزی افغانستان و پاکستان، به ایران سفر کند.

این اجلاس با شرکت کشورهای عضو گروه هشت کشور بزرگ و صنعتی جهان و چند کشور دیگر منطقه، از جمله پاکستان، افغانستان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، چین، هند و ترکیه برگزار می شود و ایتالیا، به عنوان رئیس دوره ای گروه هشت، میزبانی آن را برعهده خواهد داشت.

پیشتر، به نقل از منابع وزارت امور خارجه ایتالیا گزارش شده بود که آقای فراتینی در ملاقات با وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - در بروکسل، که روز گذشته به کار خود پایان داد، امکان دعوت از ایران به اجلاس افغانستان در رم را مطرح کرده بود.

Image caption آیت الله خامنه ای اسرائیل و حامیان آن را مورد انتقاد شدید قرار داد

به گفته این منابع، وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو این پیشنهاد را مورد تایید قرار دادند.

همچنین، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که در اجلاس بروکسل شرکت داشت، در یک نشست خبری گفت که در صورتی که چنین اجلاسی تشکیل شود "انتظار می ورد ایران نیز به عنوان یکی از همسایگان افغانستان به آن دعوت شود" و افزود که "راه حل مشکلات افغانستان و پاکستان تنها با مشارکت تمامی کشورهای ذیربط، از جمله ایران، قابل حل و فصل است."

وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کرد این اجلاس در آخر ماه مارس برگزار شود هرچند پیشتر گفته می شد که ماه ژوئن برای تشکیل این همایش در نظر گرفته شده است.

اظهارات اعتراض برانگیز

در بیانیه وزارت امور خارجه ایتالیا آمده است که آقای فراتینی "تصمیم گرفته که فعلا ملاقات با وزیر امور خارجه ایران را به تاریخ مناسب تری برای بررسی موضوع مهم افغانستان و پاکستان موکول کند."

در عین حال، این بیانیه بر تعهد دولت ایتالیا به مشارکت دادن ایران در طرح های بین المللی آتی در مورد افغانستان تاکید کرده است.

اطلاعیه وزارت خارجه ایتالیا مشخص نکرده است که آقای فراتینی در اعتراض به سخنان کدامیک از مقامات ایرانی سفر خود به ایران را لغو کرده اما گفته است که این تصمیم "با توجه به اظهارات غیر قابل قبول بالاترین مقامات ایران علیه کشور اسرائیل و دولت آمریکا و همچنین برنامه های ایران برای برگزاری اجلاسی در مورد غزه در هفته آینده" اتخاذ شده است.

Image caption سخنان ضد اسرائیلی احمدی نژاد هم واکنش منفی ایتالیا را در پی آورده بود

در این اطلاعیه آمده است که اهداف کنفرانس مورد نظر ایران در تضاد با هدف های اجلاس بین المللی برای کمک به بازسازی غزه است که اخیرا به میزبانی مشترک ایتالیا در شرم الشیخ، مصر، برگزار شد اما ایران در آن شرکت نداشت.

رهبر ایران در سخنانی که روز چهارشنبه در مراسم گشایش کنفرانس موسوم به حمایت از "فلسطین مظهر مقاومت، غزه قربانی جنایت" در تهران ایران کرد اسرائیل را به شدت مورد حمله قرار داد و سیاست دولت جدید آمریکا را به باد انتقاد گرفت.

آیت الله خامنه ای در این سخنان خواستار کمک همه جانبه تمام مسلمانان به فلسطین و حمایت آنان از مقاومت فلسطینیان در برابر اسرائیل شد و کشور اسرائیل را غده سرطانی خواند و اظهارات رئیس جمهوری جدید آمریکا در تعهد به امنیت اسرائیل را ادامه سیاست های دولت سابق ایالات متحده و "همان کژراهه بوش" توصیف کرد.

این نخستین باری نیست که دولت ایتالیا به دلیل اظهارات مقامات ارشد ایرانی علیه اسرائیل و آمریکا ارتباط خود را با آنان محدود می کند.

در ماه ژوئن سال گذشته نیز سخنان تند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، علیه موجودیت کشور اسرائیل و سیاست دولت آمریکا واکنش منفی مقامات ایتالیایی را در پی آورد.

آقای احمدی نژاد که برای شرکت در اجلاس سران تعدادی از کشورهای عضو سازمان خواروبار جهانی - فائو - به رم سفر کرده بود، بار دیگر نسبت به واقعی بودن هولوکاست - کشتار یهودیان به دست حکومت آلمان نازی - ابراز تردید کرد و حق موجودیت اسرائیل را زیر سئوال برد.

در واکنش به این اظهارات، گزارش شد که آقای احمدی نژاد در این سفر به ضیافت دولت ایتالیا برای رهبران شرکت کننده در اجلاس فائو دعوت نشده و همچنین رئیس مجلس ایتالیا نیز ملاقات خود با سفیر جمهوری اسلامی در آن کشور را لغو کرده بود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست