07:07 گرينويچ - جمعه 06 مارس 2009 - 16 اسفند 1387

رئیس مجلس ایران به سودان رفت

لاریجانی - عکس از خبرگزاری فارس

لاریجانی: کشورهای بزرگ قصد تحمیل اراده خود به سودان را دارند

رئیس مجلس ایران به منظور ابراز حمایت از رئیس جمهوری سودان عازم آن کشور شده است.

روز جمعه، 6 مارس (16 اسفند)، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در راس یک هیات پارلمانی و به همراه ابراهیم الظاهر، رئیس مجلس ملی سودان که برای شرکت در کنفرانس حمایت از فلسطین در تهران به سر می برد عازم خارطوم، پایتخت سودان شد.

قرار است آقای لاریجانی در این سفر یک روزه با عمر البشیر، رئیس جمهوری، و سایر مقامات سودان دیدار و گفتگو کند.

سفر آقای لاریجانی به خارطوم دو روز پس از آن صورت می گیرد که قضات دادگاه کیفری بین المللی با درخواست دادستانی دادگاه برای صدور حکم بازداشت بین المللی رئیس جمهوری سودان موافقت کردند.

دادستان دادگاه بین المللی در تابستان سال گذشته با تسلیم دادخواستی، خواستار صدور حکم بازداشت و پیگیرد کیفری عمر البشیر به اتهام ارتکاب جرایم جنگی در جریان جنگ داخلی در منطقه دارفور شده بود.

گفتگو با صادق زیبا کلام کارشناس مسایل سیاسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

در حالیکه شماری از کشورهای غربی و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر از صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری سودان استقبال کرده اند، تعدادی از سازمان ها و کشورها، از جمله ایران، این حکم را مورد انتقاد قرار داده اند.

آقای لاریجانی پیش از ترک تهران به مقصد خارطوم، تصمیم دادگاه کیفری بین المللی را اقدامی بی سابقه خواند و گفت "صدور چنین حکمی در این مقطع خاص زمانی حامل پیام سیاسی است و به همین دلیل هم قطعنامه پایانی کنفرانس تهران به این مساله نیز پرداخت و قرار شد هیاتی به نمایندگی از کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس برای ابراز این نظر، به خارطوم سفر کند."

علی لاریجانی کشورهای بزرگ را متهم کرد که با بهره برداری از نهادهای بین المللی به "صف کشی ناحق" علیه سودان دست زده اند تا اراده خود را به این کشور تحمیل کنند.

حمایت رسمی ایران

عمر البشیر در تظاهرات خارطوم

در خارطوم تظاهرات گسترده ای با حضور عمرالبشیر برگزار شده است

آقای لاریجانی در سخنرانی خود در کنفرانس حمایت از فلسطین در روز پنجشنبه نیز صدور حکم بازداشت عمر البشیر را به کشورهای بزرگ نسبت داد و گفت "کنفرانس تهران ماجراجویی اخیر آمریکا و برخی کشورهای بزرگ در مورد کشور برادر، سودان، را محکوم و آن را دسیسه ای برای منفعل ساختن این کشور می داند و از کشور دوست و برادر، سودان، حمایت همه جانبه می کند."

سایر مقامات ایران نیز صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری سودان را مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

روز گذشته، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با رئیس مجلس سودان در تهران صدور این حکم را به منزله زمینه سازی برای تجزیه سودان توصیف کرد.

وی دادگاه کیفری بین المللی را به دلیل خودداری از پیگرد رهبران اسرائیل مورد انتقاد قرار داد و گفت که آنان "برای فرار از مسئولیت، به دنبال صحنه سازی و با این کار به دنبال تجزیه سودان هستند."

پیش از آن، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حکم دادگاه کیفری بین المللی را مغایر موازین رایج حقوق بین الملل و "ناشی از اغراض سیاسی قدرت های سلطه گر" توصیف کرده بود.

جنگ زدگان دارفور

سازمان ملل نسبت به وضعیت جنگ زدگان دارفور ابراز نگرانی کرده است

دولت سودان تصمیم دادگاه بین المللی را مردود دانسته و مقامات این کشور گفته اند که برگزاری تظاهرات گسترده در خارطوم ، که آقای بشیر در آن شرکت داشت، نشانه حمایت مردم از رئیس جمهوری و ابراز انزجار از حکم بازداشت وی به اتهام ارتکاب جرایم جنگی است.

در همانحال، سازمان ملل متحد از دولت سودان خواسته است در تصمیم خود برای اخراج سازمان های بین المللی امدادرسانی از آن کشور تجدید نظر کند و گفته است که در پی این اقدام، چند میلیون تن از اهالی جنگ زده دارفور که به کمک های این سازمان ها وابسته هستند با وضعیت مبهمی مواجه می شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.