17:51 گرينويچ - جمعه 06 مارس 2009 - 16 اسفند 1387

مرگ بحث انگیز یک زندانی سیاسی در ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مرگ یک زندانی سیاسی در ایران که صبح جمعه ۱۶ اسفند درگذشت، بحث انگیز شده است.

گزارش هایی از شهر کرج حاکی است امیرحسین حشمت ساران که مدت ها بیمار بود، در بیمارستان رجائی این شهر فوت کرده است.

آقای حشمت ساران پنج سال پیش به اتهام تاسیس سازمانی به نام "جبهه اتحاد ملی" در دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان شهریار محاکمه و به هشت سال زندان محکوم شد.

وکیل آقای حشمت ساران به بی بی سی فارسی گفته است او از مدت ها قبل به بیماری قلبی مبتلا بود، اما مسئولان زندان به او مرخصی استعلاجی ندادند.

مرگ آقای حشمت ساران، واکنش های تندی را در وبلاگ ها و سایت های مخالف جمهوری اسلامی برانگیخته است.

چنانچه حسب تشخیص پزشک قانونی، محکوم دارای بیماری صعب العلاج باشد یا امکان معالجه وی در موسسه یا زندان وجود نداشته یا ادامه حبس موجب شدت بیماری یا تأخیر در بهبودش باشد یا قادر به تحمل حبس نباشد، به پیشنهاد رئیس موسسه یا زندان، شورای طبقه بندی موظف است به مدت یک ماه به او مرخصی اعطا نماید که در صورت نیاز قابل تمدید می باشد.

ماده ۲۲۹ آئین نامه اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی ایران

عده ای این حادثه را "مشکوک" خوانده اند.

محمدرضا فقیهی، وکیل آقای حشمت ساران درباره مرگ او گفت: "اعزام زندانیان بیمار به خارج از زندان برای معالجه، به موافقت مسئولان قضائی بستگی دارد، اما در مورد موکل من 'مسامحه و غفلتی آشکار' صورت گرفت که به فوت او انجامید".

به گفته او، رئیس زندان رجائی شهر کرج که آقای حشمت ساران در آن نگهداری می شد، طبق ماده ۲۲۹ آئین نامه اجرائی سازمان زندان ها، می بایست امکان مرخصی را برای او فراهم می کرد.

آقای حشمت ساران به گفته وکیلش بیش از ۵۰ سال سن داشت و از چند ماه پیش دچار عارضه قلبی شده بود.

او و اعضای خانواده اش در این مدت بارها درخواست کرده بودند به او مرخصی استعلاجی داده شود یا برای معالجه به خارج از زندان اعزام شود.

به گفته آقای فقیهی، اعضای موسس "جبهه اتحاد ملی" به همراه آقای حشمت ساران که دبیرکل آن بود، پیش از آنکه فرصت کنند درخواست تأسیس آن را به وزارت کشور ارائه دهند، بازداشت شدند.

بازداشت این افراد در روزی اتفاق افتاد که قرار بود جبهه مذکور اعلام موجودیت کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.