کلینتون: ایران دلایل زیادی برای شرکت در کنفرانس افغانستان دارد

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون می گوید منافع ایران در شرکت در این کنفرانس نهفته است

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است که ایران چندین دلیل خوب برای حضور یافتن در یک کنفرانس عمده در پایان ماه جاری در مورد مسائل افغانستان دارد.

طرح تشکیل این کنفرانس را آمریکا یک روز پیشتر اعلام کرده و گفته بود انتظار می رود از ایران نیز برای شرکت در آن دعوت شود.

دولت ایران روز جمعه گفت درحال بررسی شرکت در چنین کنفرانسی است اما تاکید کرد شرکتش در آن قطعی نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم کلینتون روز جمعه گفت: "ایران همسایه افغانستان است، ایران برای مثال عمیقا نگران وارد شدن مواد مخدر از افغانستان است."

او افزود: "دلایل زیادی هست که ایران علاقه مند (به شرکت در این کنفرانس) باشد. بنابراین آنها دعوت خواهند شد. واضح است که این تصمیم آنهاست که بیایند یا نه."

ایران در دماه دسامبر از شرکت در کنفرانسی مشابه درباره افغانستان به میزبانی فرانسه خودداری کرده بود. یکی از اهداف آن کنفرانس تشویق همسایگان افغانستان به ایفای نقشی بزرگتر در ایجاد ثبات در این کشور بود.

خانم کلینتون روز پنجشنبه در جریان نشست ناتو - پیمان آتلانتیک شمالی - در بروکسل پیشنهاد تشکیل کنفرانسی بلندپایه برای یافتن راهی بهتر برای بازسازی و ایجاد دموکراسی در افغانستان و توقف شورشگری طالبان را داد.

وی گفت امیدوار است که این کنفرانس که تاریخ آن 31 مارس تعیین شده "فرصتی برای رسیدن به یک مجموعه اصول مشترک... در مورد راه مشترک پیش رو فراهم کند."

وی نگفت که کنفرانس کجا برگزار خواهد شد اما نیویورک تایمز گزارش می دهد که آمریکا از هلند خواسته است میزبان آن باشد و سازمان ملل هدایت آن را به عهده خواهد داشت.

نیویورک تایمز در گزارشی در این باره نوشت: "پیشنهاد خانم کلینتون پررنگ کننده این اعتقاد دولت (اوباما) است که افغانستان ممکن است نویدبخش ترین مکان برای گشایش یک کانال دیپلماتیک با ایران باشد."

خانم کلینتون این هفته گفت که ایران می تواند نقشی مفید در تثبیت افغانستان بازی کند و اشاره کرد که مقام های ایرانی در جریان روزهای نخست عملیات برای اخراج طالبان از افغانستان به طور مرتب با آمریکا رایزنی می کردند.

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، روز جمعه در حال بازدید از صربستان به تلویزیون این کشور گفت که کشورش درحال بررسی شرکت در چنین کنفرانسی است.

وی گفت: "من نمی گویم که ما شرکت خواهیم کرد، اما درحال بررسی شرکت یا عدم شرکت در آن هستیم."

وی گفت که هدف ایران برقراری صلح و امنیت در افغانستان است اما واشنگتن را به خاطر بدتر شدن اوضاع امنیتی منطقه مقصر شناخت.

آقای متکی گفت: "آمریکا باید قبول کند که طی هفت سال گذشته سیاست های غلطی را در افغانستان دنبال کرده است."

مطالب مرتبط