بررسی روزنامه های صبح یکشنبه هجده اسفند تهران

تیتر های اول

حمایت ایران از رییس جمهور سودان تیتر اول روزنامه اعتمادملی است که با چاپ عکسی که علی لاریجانی را کنار عمر البشیر نشان می داد گزارش مربوط به دیدار رییس مجلس ایران از سودان پس از صدور حکم جلب رییس حمهور آن کشور را در صدر اخبار خود منعکس کرده است. اعتماد عنوان اصلی خود را به پشت پرده قطع روابط ایران و مراکش اختصاص داده است.

در حالی که روزنامه اقتصادی سرمایه از قول یک مقام نفتی در عنوان اصلی خود نوشته امارات برای سرمایه گذاری در پارس جنوبی اعلام آمادگی کرد روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر بزرگ خود نوشته نمایندگان در آزمون بزرگ بررسی قیمت انرژی. مردم سالاری با عنوان بزرگ پرداخت مستقیم یارانه ها موجب گرانی خواهد شد نظر رییس کل سابق بانک مرکزی را در عنوان اول خود نقل کرده و حیات نو در تیتر بزرگ خود خبر داده که در رتبه بندی میان 226 کشور جهان ایران ششمین کشور از نظر تورم تشخیص داده شده است.

اخبار مربوط به رقابت های انتخاباتی بخش عمده تیترهای اول روزنامه های امروز صبح را تشکیل می دهد. آفتاب یزد با آپارتايد انتخاباتي قانون فقط براي اصلاح‌طلبان!؟اعتراض های محمد خاتمی و مهدی کروبی را به محدودیت های اعمال شده برای فعالیت های آنان در صدر اخبار خود منعکس کرده است در همین حال جام جم از قول سخنگوی دولت نوشته دولت هیچ محدودیتی برای نامزدها ایجاد نمی کند و ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در تیتر اول خود به نقل از بخشنامه دولت به مدیران دولتی نوشته فرصت خدمت براى جدال انتخاباتى تلف نشود. اما انتخاباتی ترین تیتر اصلی روزنامه های امروز صبح از روزنامه کیهان است که از زبان مهدی کروبی نامزد اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری آینده نوشته نفوذی بیگانه بودن ننگ است و در زیر تیتر خود توضیح داده که دبیرکل حزب اعتمادملی این جمله را در انتقاد از جبهه مشارکت اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفته است. در جهت مقابل صدای عدالت عنوان اصلی خود را به محمد خاتمی اختصاص داده که در یک سخنرانی گفته حفظ حرمت هر ايراني در هر جاي دنيا بزرگ ترين وظيفه دولت است است.

گزیده مقالات

حمایت از عمرالبشیر

فرزانه روستانی در مقاله ای در اعتماد نوشته در شرايطي که سودان و اظهارنظرهاي سران آن به خاطر صدور حکم بازداشت عمرالبشير زير ذره بين رسانه هاي جهاني قرار دارند برقراري تماس هاي ديپلماتيک با آن کشور مفهوم ضمني مخالفت با راي «دادگاه رسيدگي به جنايت هاي جنگي» و نيز همدردي با يک متهم ارتکاب جنايات جنگي را با خود دارد.

به نوشته این کارشناس مسائل خارجی اتخاذ مواضع مورد محاسبه قرار نگرفته و سازماندهي سفر مقام هاي سياسي به سودان که در مجموع محاسبات پيرامون منافع ملي منتج به نتيجه ملموسي نمي شود فقط مخدوش شدن اعتبار بين المللي را سبب مي شود.

بسياري از بحران ها ريشه دارتر از آن هستند که بتوان به موضع گيري صريح و شفاف پيرامون آن پرداخت، موضع گيري و حتي اظهارنظر پيرامون بسياري از گره هاي کور بين المللي نيز از توان ما خارج است. اما با سکوت و نظاره گري حداقل مي توانيم خود را در کنار متهمان به قتل حدود نيم ميليون نفر قرار ندهيم.

ایران و عراق

مراد وبسی در تحلیلی در اعتماد با اشاره به سفر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به عراق نوشته فضاي جديد و متحول در روابط ايران و عراق؛ ديد و بازديدهاي متوالي طالباني و مالکي و حکيم و بارزاني و زيباري و هاشمي رفسنجاني و احمدي نژاد و متکي و ولايتي از تهران و بغداد، نشانگر دوران جديدي از روابط ايران و عراق است. هنوز يک ماه از سفر ولايتي و متکي به بغداد نگذشته و درست چند روز پس از بازديد طالباني از تهران، آقاي هاشمي نيز به عراق رفت.

به نوشته این کارشناس مسائل سیاسی خارجی سفر چندماه قبل بوش و سفر اخير آقاي هاشمي نشان از تفاوت فاحش بين دو مقوله نفوذ اشغالگران و اقتداردوستان مي دهد. سفر مقامات ارشد امريکايي به عراق با وجود 142 هزار سرباز امريکايي و ده ها هزار نيروي امنيتي اين کشور در عراق، مخفيانه و بدون اعلام قبلي صورت مي گيرد اما سفر مقامات ارشد ايران با اعلام قبلي و حتي با اعلام جدول ملاقات ها در روزهاي بعد صورت مي گيرد و در حالي که ديدار مقامات امريکايي محدود به منطقه امنيتي سبز بوده است، مقامات ايراني به طور گسترده به اماکن عمومي مي روند .

قطع روابط با مراکس

مهران کرمی در سرمقاله اعتمادملی با اشاره به قطع روابط ایران و مراکش نوشته عربستان سعودي و مصر دو كشوري هستند كه در چهار سال گذشته با احساس خطر از نقش‌آفريني جديد منطقه‌اي ايران اين رويكرد را رهبري كردند و كشورهايي چون اردن و امارات نيز در كنار آنها به ايفاي نقش پرداختند.

قطع رابطه دولت مراكش با جمهوري اسلا‌مي و سفر علي لا‌ريجاني در راس هياتي از شركت‌كنندگان در كنفرانس حمايت از مردم فلسطين به سودان، دو نقطه عطف دوران جديد هستند.

به نوشته این سرمقاله قطع رابطه مراكش به بهانه حمايت از استقلا‌ل دولت بحرين در خليج‌فارس به همان اندازه شگفت است كه حمايت قاطع جمهوري اسلا‌مي از ژنرال عمرالبشير كه به اتهام جنايات جنگي در قضيه دارفور مورد پيگرد بين‌المللي قرار گرفته است اما هر دو ريشه در يك واقعيت دارند و آن اينكه نقش‌آفريني منطقه‌اي ايران عملا‌منطقه را به دو دسته حاميان و مخالفان جمهوري اسلا‌مي تقسيم كرده است.

روزجهانی زن

همزمان با روز جهانی زن جمیله کدیور در مقاله اصلی اعتماد ملی نوشته گزارش سال 2008 مجمع جهاني اقتصاد با عنوان شاخص فاصله جنسيتي كه وضعيت تفاوت جنسيتي در 130 كشور جهان را نشان مي‌دهد، ايران رتبه 116 را دارد. بر اساس اين گزارش، ميزان درآمد سالا‌نه مردان شاغل دو برابر و نيم زنان بوده است. نماینده سابق مجلس پرسیده چه اتفاقي افتاده كه به‌رغم پيشرفت‌هاي علمي، زنان نتوانسته‌اند سهم خود را و حق بديهي خود را در ساير عرصه‌ها كسب كنند؟ به نظر مي‌آيد زمان تعارفات سياسي به سر آمده است. زنان بايد صراحتا سهم و حق خود را از دولتمردان متناسب با شايستگي‌ها و نه فقط بر اساس جمعيت پنجاه درصدي خود بخواهند.

آمریکا و روسیه

کیهان در سرمقاله خود به بررسی روابط آمریکا و روسیه پرداخته و از زاویه ملاحظات ایران آن را دیده و نوشته الگوی رفتار روس ها در مورد ایران- و بسیاری مسائل دیگر- تا امروز این بوده است که محکم وارد موضوع شده اند اما نتوانسته اند موضع خود را تا آخر حفظ کنند. به یاد می آورید که در موضوع جنگ گرجستان در فاصله کوتاهی پس از تهدید به «جنگ بزرگ» و پس از بالا گرفتن تهدیدهای اروپا و آمریکا، روس ها به معامله ای تن دادند که حتی به طور نسبی هم به نفع آنها نبود.

نکته دیگری که سرمقاله کیهان بر آن انگشت نهاده این است که روسیه خود را در جامعه بین المللی به شدت معامله گر نشان داده و به همین دلیل برای همه طرف ها غیرقابل اعتماد است. در ایران هیچ کس در این باره تردیدی ندارد که روس ها به تعهدات احتمالی خود نسبت به ایران چندان پایبند نیستند فقط به این شرط که امتیازهای کافی گرفته باشند. چنین روحیه ای امکان همکاری استراتژیک را به رغم اینکه ایران به آن علاقمند است منتفی می کند.

سرمقاله کیهان با این نکته به پایان می رسد که تحت این شرایط همه چیز به این بستگی خواهد داشت که «آمریکایی ها چه بدهند؟» اما درباره یک نکته نباید اشتباه کنند. توان روسیه در تأثیرگذاری بر ایران بسیار کمتر از آن است که آمریکایی ها محاسبه کرده اند، لذا سرمایه گذاری بیش از حد روی این پروژه فقط به معنای تلف کردن وقتی است که می تواند باارزش باشد.

ایران و امارات

سرمایه در مقاله ای نوشته در حالي که احتمال بهبود روابط ايران و آمريکا در هاله اي از ابهام قرار دارد واکنش کشورهاي عربي نسبت به افزايش قدرت و نفوذ ايران در منطقه به صورت مختلف از جمله خريد تسليحاتي نمايان شده است. به عنوان مثال امارات به تنهايي قراردادي به ارزش سه ميليارد دلار با شرکت هاي بوئينگ و لاکهيد مارتين براي خريد جنگنده و هواپيماهاي ترانزيت نظامي امضاء کرد.

به نظر این روزنامه کشورهايي که بسياري از شبکه هاي هوايي و موشک هاي پيشرفته شان توسط مستشاران خارجي اداره شده و فاقد نيروي انساني، ارتش کارآمد و توان انساني جهت بکارگيري تسليحاتي هستند گسترش تسليحات نظامي شان جز اينکه سبب بروز پيامدهايي چون نابساماني اجتماعي و رشد راديکاليسم در منطقه شود منافع چنداني برايشان به همراه نخواهد داشت.

مقاله سرمایه چنین پایان می گیرد: البته حفظ قدرت تسليحاتي کشور حائز اهميت است. اما بايد در اين زمينه متعادل بود و نبايد ذهنيات خود را تحت تأثير القائات دروغين غرب قرار داد. آن هم نسبت به کشوري چون ايران که بيش از چندين دهه نه تنها به کشوري تجاوز ننموده بلکه حامي کشورهاي تجاوزديده مي باشد. ‏ لایحه های دولت

دکتر محسن رنانی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته بودجه 88 که از امروز در صحن علنی مجلس بررسی می شود از بسیاری جهات یک بودجه خاص و در بعضی جهات متفاوت به حساب می آید و مهم ترین تفاوت این بودجه با بودجه سال های گذشته مطرح شدن طرح هدفمندکردن یارانه ها و استفاده از درآمد هدفمندکردن یارانه ها در بودجه 88 است.

به نوشته این مقاله بودجه 88 اگرچه بودجه ای انقباضی است و نسبت به سال های قبل رشد بسیار کمتری (حدود 4 درصد) داشته اما کسری بودجه آن قطعی است. ولی این کسری بودجه از آن جهت اهمیت دارد که تامین کسری بودجه 88 از طرق مرسوم مانند برداشت از حساب ذخیره ارزی و... قابل جبران نیست بنابراین قطعاً این کسری بودجه با افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی همراه خواهد بود.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به نزدیک بودن تاریخ بررسی طرح تحول اقتصادی در مجلس نوشته از نظرياتي که رئيس جمهور تاکيد مکرري بر روي آن داشته و هرچند وقت يکبار آن را در پوسته اي نوين عرضه مي کند، مخالفت با نظام سرمايه داري حاکم در جهان است و بهترين روابط دولت نهم نیز با کشورهاي داراي نظام حکومتي سوسياليستي برقرارست.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری البته دولت هيچگاه به صراحت نگفته است که به تعاملات اقتصادي سوسياليستي تمايل دارد، اما معيارها و اصول زيربنايي سرمايه داري را نيز رد مي کند و اينجا نقطه آغاز يک "دور باطل" است، به عبارت ديگر چون "دست" اين دولت به سبب سو» مديريت و فقدان وجهه بين المللي به سرمايه گذاري هاي بزرگ صنعتي نمي رسد، اصل و ريشه سرمايه گذاري را "بدبو" جلوه مي دهد.

آفتاب یزد در گزارشی نوشته نمايندگان در حالي بررسي لايحه بودجه 88 را شروع كردند كه لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها همچنان مورد انتقاد برخي از صاحب نظران مسائل اقتصادي است از جمله رئيس كل سابق بانك مركزي که اجراي نسنجيده طرح تحول اقتصادي را موجب افزايش ‌شديد و مستمر تورم دانسته و گفته اقتصاد كشور و زندگي مردم را در معرض آفات شديد قرار مي‌دهد.

به نوشته این روزنامه ‌طهماسب مظاهري تاكيد كرد: اجراي شتابزده اين طرح، آن گونه كه در لايحه بودجه سال ‌‌و لايحه ارائه شده به مجلس درج شـده، مـوجـب خـواهـد شـد كـشـور تـورمي دست‌كم 40 درصدي را ‌در سال نخست اجراي طرح تجربه كند؛ از آنجا كه تدابير و اقدامات لازم براي اصلاح ساختاري و بهبود فضاي ‌كسب و كار اتخاذ نشده و حتي نشانه‌هايي از آن هم ديـده نـمـي‌شود، اين افزايش سطح عمومي قيمت‌ها به ‌جاي آن‌كه موجب تشويق توليد و عرضه كالا و خدمات شود و آثار تورمي ناشي از حذف يارانه‌ها را از بين ‌ببرد، باعث الزام دولت و مجلس به انجام هزينه‌هايي مي‌شود كه به نوبه خود، تشديد تورم را به همراه خواهد ‌داشـت. ‌

تـداوم ايـن شرايط، مي‌تواند به ساختارهاي توليدي و اقتصادي و آرامش و اعتماد مردم در ‌امور روزمره معيشتي خود آسيب جدي بزند.