ترکیه میانجی گری بین ایران و آمریکا را بررسی می کند

علی باباجان
Image caption علی باباجان برای شرکت در اجلاس اکو به تهران سفر کرده است

ترکیه از بررسی امکان میانجی گری بین ایران و آمریکا خبر داده است.

علی باباجان وزیر خارجه ترکیه که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های اقتصادی، اکو، راهی تهران شده است، می گوید کشورش برای بررسی درخواست میانجی گری بین ایران و آمریکا آمادگی دارد.

آقای باباجان که در استانبول و پس از دیدار با هیلاری کلینتون، وزیرخارجه آمریکا صحبت می کرد، تلاش برای گفتگو بین ایالات متحده و ایران را فرصتی مهم دانست.

به گفته علی باباجان او در سفر به تهران حامل پیامی از سوی آمریکا نیست ولی اظهار امیدواری کرد تلاش های پیش رو برای گفتگوی دو کشور نتایج مثبتی داشته باشد.

او همچنین به شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه گفته است مسوولان کشورش برای افزایش تفاهم میان ایران و آمریکا در تلاش هستند و دو کشور نیز از این اقدامات خشنودند.

خانم کلینتون که روز شنبه برای دیدار با مقام های عالی رتبه ترکیه به این کشور سفر کرده بود در یک مصاحبه تلویزیونی گفت آمریکا از ترکیه خواهد خواست به عملی کردن طرح باراک اوباما برای گفتگوی مستقیم با ایران کمک کند.

ترکیه تنها کشور اسلامی عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است و دولت اسلام گرای این کشور روابط خوبی با ایران دارد.

آمریکا ایران را متهم می کند در قالب یک برنامه اتمی صلح آمیز سعی دارد به تسلیحات اتمی دستیابی پیدا کند و خواستار افزایش فشار بین المللی برای توقف فعالیت های غنی سازی و فراوری اورنیوم در این کشور است.

ایران این اتهام را رد می کند و مالکیت سلاح های اتمی را مغایر با دستورات دینی اسلام می داند.

باراک اوباما رئیس جمهوری جدید آمریکا خواستار گفتگوی مستقیم با ایران است و مقام های آمریکایی چندین بارها خواستار باز شدن "مشت گره کرده ایران" برای فشردن دست ایالات متحده شده اند.

مطالب مرتبط