بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه نوزدهم اسفند

تیترهای اول

هشدار اقتصاددانان به مجلس در خصوص تصويب بودجه 88 تیتر اصلی بیش تر روزنامه های صبح دوشنبه تهران است که در آفتاب یزد با تیتر هزينه سوء مديريت‌ها نبايد با گراني سوخت جبران کرد منعکس شده و در اعتماد با عنوان هشدار اقتصاددانان درباره حذف یارانه ها اما اعتمادملی هشدار اقتصاددانان درباره شوک 88 را تیتر اصلی خود قرار داده و دنیای اقتصاد از سایه یارانه نقدی بر بودجه کشور نوشته و حیات نو خبر داده که کلیات بودجه به تصویب رسید اما صدای عدالت از زبان اقتصاددانان در تیتر بزرگ خود نوشته لایحه بودجه 88 مغایر منافع مردم است و سرمایه عنوان اصلی خود را به جهش تورم 88 با هدفمند کردن یارانه ها اختصاص داده و مردم سالاری در تیتر بزرگ صفحه اول خود نوشته هدفمند کردن یارانه ها مهم ترین دغدغه نمایندگان است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با تیتر ابتكار جديد در بازار مسكن از تصمیم های تازه دولت برای واگذاری زمین های وقفی به خانه سازان خبر داده است و رسالت در عنوان اصلی خود نوشته ایران نایب قهرمان کشتی جام جهانی شد.

از میان مسائل خارجی که در تیتر های اول روزنامه های دوشنبه صبح نشسته اند جام جم از زبان وزیر خارجه نوشته عجله ای برای گفتگو با آمریکا نداریم و روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از منابع خارجی از اعتراف اوباما به شکست آمريکا در افغانستان خبر داده و کیهان در عنوان اصلی خود نوشته موشک با برد 110 کیلومتر سلاح جدید جنگنده های ایران.

فرهنگ آشتی تنها روزنامه صبح تهران است که با تیتر شب نشینی هنرمندان زیر سقف شهر از یک حادثه فرهنگی در صدر گزارش های خبری خود استفاده کرده است.

گزیده مقالات

بودجه ۸۸

روزنامه سرمایه در سرمقاله خود نوشته به طور حتم سال آینده شرایط رکود تورمی بر فضای کشور حاکم خواهد بود و وقوع این اتفاق، سیاستگذاری های کلان اقتصادی را برای متولیان امر مشکل می سازد. این موضوع، کلیت جریان است که با توجه به اوضاع بخش مسکن، کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور و به تبع آن کاهش سطح درآمدهای دولت قطعی و حتمی به نظر می رسد و همه این مسائل بیانگر آن است که در سال آینده ما وضعیت سختی خواهیم داشت.

به نظر نویسنده سرمقاله سرمایه تاکید صرف بر راهکارها و ابزارهای پولی مانند در پیش گرفتن سیاست های انقباضی نمی تواند کارایی زیادی داشته باشد. بنابراین بحث انتظارات تورمی، هزینه های تمام شده بخش دولتی و خصوصی و سطح عمومی قیمت انواع کالاها و خدمات مصرفی شهری و روستایی از جمله عوامل اساسی و تاثیرگذار بر نرخ رشد تورم خواهند بود. شتاب این روند فزاینده تورمی تنها با تدابیر خاص و استفاده از بعضی اقدامات و ابزارهای ویژه امکان پذیر است که می توان اثرات مخرب آن را محدود کرد.

نرخ ارز

مهدي نصرتي در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته ، ثبات نرخ ارز در سال‌هاي اخير موجب تشديد بيماري هلندي در كشور شده‌است كه علاوه بر اثرات نامطلوب جانبي همچون افزايش شديد قيمت مسكن، موجب كاهش قابل ملاحظه در توان رقابتي صادرات كشور گرديده ‌است. بنابراين براي تقويت توان رقابتي در صادرات كشور افزايش نرخ ارز ضروري به نظر مي‌رسد. به نوشته این اقتصاددان از قبل هم پيش‌بيني مي‌شد كه بروز هر گونه شوك منفي در درآمدهاي نفتي شامل كاهش قيمت نفت، كاهش توان صادرات نفت، تحريم و غيره باعث افزايش شديد در نرخ ارز شود، به‌گونه‌اي كه همه شكاف سال‌هاي اخير را پر نمايد. هم‌اكنون اين شوك منفي در قالب كاهش شديد قيمت نفت خود را نشان داده‌است. در سال‌هاي اخير به دليل قيمت بالاي نفت و درآمدهاي نفتي فوق‌العاده‌‌، بانك مركزي داراي اين قدرت بود كه در بازار ارز مداخله كند.

ادعاهای دولت

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته امروز تشخيص آنكه از ميان ادعاهاي دولت و نگراني‌هاي منتقدان دولت، ‌‌كداميك عاقلانه‌تر بوده است، كار سختي نيست:مثلاً مردم با گوشت و پوست خود احساس مي‌كنند كه ادعاي "ضد تورمي بودن برنامه‌هاي دولت" درست بوده است يا هشدار "دير افشا شده" نمايندگان اصولگرا؟ تغييرات مكرر وزيران هم دليل قانع كننده‌اي است تا مشخص شود آيا انتخاب‌هاي غير مشورتي رئيس دولت، همراه با تدبير كافي بوده است يا نه؟ گستاخي برخي سران و مقامات خارجي از جمله اظهارات مسخره رئيس جمهور قزاقستان در خصوص سهم ايران در درياي خزر، برخورد متكبرانه رئيس جمهور مصر و همكاران او.

سردبیر آفتاب یزد با استناد به همين مسائل از اصولگرايان پرسیده سكوت ناگهاني آن ها در برابر اشكالات دولت و چشم بستن بر اهانت‌هاي بي سابقه نسبت به كارگزاران غير دولتي در مجلس و قوه قضائيه - كه به بهانه جلوگيري از پيروزي احتمالي اصلاح‌طلبان به آن تن داده‌اید - تا چه حد عاقلانه است و تا چه ميزان خداپسندانه.

ایران و آمریکا

صدای عدالت نوشته ای از صادق خرازى معاون سابق وزارت خارجه را سرمقاله خود قرار داده که در آن آمده سه دهه از قطع روابط سياسي ميان ايران و امريکا مي گذرد. طي اين مدت روابط دو کشور طيف وسيعي از تحولات، از همکاري تا رويارويي را پشت سر گذاشته است. به نظر نمي رسد ادامه وضع موجود، تأمين کننده منافع و امنيت ملي هر دو طرف باشد. تعارضات و پيچيدگي هاي در روابط دو کشور، درک واقعيت ها را مشکل ساخته است.

به نوشته سفیر سابق جمهوری اسلامی در فرانسه فرصت مغتنم براي پرزيدنت باراک اوباما پديد آمده است تا هم سياست آمريکا در قبال ايران تغيير کند و هم ادبيات و زبان گفت و گو آزار دهنده نباشد. تمايل به همکاري در دو طرف به وضوح ديده مي شود. امنيت در عراق و حمايت از دولت اين کشور، سرکوب جريان راديکال و تروريزم در افغانستان، حساسيت روي کانون هاي پرورش تروريزم در منطقه به ويژه پاکستان و برخي از کشورهاي عرب منطقه، مبارزه با توليد و توزيع مواد مخدر، سرکوب تروريزم مي تواند عناصر همکاري دو طرف را شکل دهند. ولي در ايران آمادگي همکاري بدون ما به ازاء وجود ندارد.

سفر هاشمی به عراق

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سفر شش روزه آيت الله هاشمي رفسنجاني به عراق نقطه عطف مهمي در روابط دو كشور ايران و عراق محسوب مي شود . درباره اين سفر مطالب زيادي وجود دارد كه اين يك سفر معمولي از قبيل رفت و آمدهاي سياسي دولتمردان كشورها نبود.

به نوشته این روزنامه همان طور كه سردبيران تعدادي از روزنامه هاي عراقي نوشتند در اين سفر كسي كه در برابر جنگ 8 ساله تحميلي صدام و حزب بعث بر ايران جبهه ايراني جنگ را فرماندهي كردند رئيس جمهور عراق زير پاي او فرش قرمز پهن كرده و با نواختن سرود جمهوري اسلامي در كاخ رياست جمهوري بغداد از او رسما استقبال مي كند و از صدام ديكتاتور هيچ خبري نيست.

علیه حمایت از سودان

حسین میرمحمد صادقی حقوقدان در مقاله ای در اعتمادملی از سفر رییس مجلس ایران به خارطوم که پس از صدور برگ جلب رییس جمهور سودان برای حمایت از او صورت گرفت و سخنان امام جمعه تهران در محکومیت عمل دادگاه بین المللی لاهه انتقاد کرده و نوشته دادگاه بین المللی لاهه مورد استناد و علاقه کشورهای افریقائی بی دفاع است و در مقابل قدرت هائی مانند آمریکا از امضای آن سر باز زده اند.

به نوشته سخنگوی سابق قوه قضاییه سفر يك مقام بلندپايه ايران به سودان در چنين وانفسايي، همراه با ايراد آن سخنان آتشين در حمايت از رئيس‌جمهور سودان و متهم كردن دادگاه كيفري بين‌المللي به سياسي‌كاري قطعا ارزش زيادي براي آن كشور دربرداشته است و قطعا باز همان سوال در افكار عمومي شكل گرفته است: آيا ما به ازاي مناسب در جهت منافع ملي كشورمان در قبال چنين حمايت بي‌قيد و شرطي از طرف مقابل گرفته شده است؟!

خانه تکانی

حسین قاضیان در سرمقاله فرهنگ آشتی نوشته آئین‌ها هم مثل انسان‌ها و تمدن‌ها‌به دنیا می‌آیند، بزرگ می‌شوند، پیراهن‌هایی چند پاره می‌کنند، سالخورده می‌شوند و فرسوده و سرانجام بسیاریشان تن به دست مرگ می‌سپارند. اما نه در همه موارد و همیشه. آئین‌هایی که کارکردهای واقعی یا نمادین‌شان کماکان مفید باشد، دیرتر جان می‌دهند. شاید هم سخت‌جانی کنند و هیچگاه نمیرند. دست کم تا زمانی که از یکی از این دو کارکرد برخوردار باشند، یا مردم گمان کنند که از آن برخوردارند. وقتی آن کارکردها و این گمان‌ها دست به دست هم می‌دهند، آئین‌ها، حتی اگر آئین خانه‌تکانی هم باشند، دیر تکان می‌خورند.

به نوشته این جامعه شناس اگر آئینی حتی کارکرد واقعی‌اش از دست رفته باشد، اما کارکرد نمادینش برای زندگی مزاحمت ایجاد نکند، به حیات خود ادامه می‌دهد. گیرم که در خانه‌تکانی‌‌هایی که هر فرهنگ با خویش می‌کند، این آئین‌های نه چندان مزاحم را از مرکز گرم زندگی اجتماعی تکان ‌دهد و به حاشیه‌‌‌های سرد و ساکت آن براند. خودِ خانه‌تکانی اما ظاهراً از آن دست آئین‌هاست که هم کارکرد واقعی‌اش هنوز تا حدی پابرجا مانده هم کارکرد نمادینش.