پاکستان و افغانستان خواستار همکاری ایران و آمریکا شدند

قریشی و اسپنتا
Image caption قریشی و اسپنتا شرکت ایران در اجلاس رم را مفید دانسته اند

وزیران امور خارجه پاکستان و افغانستان خواستار همکاری ایران در استقرار ثبات در افغانستان شده اند.

روز دوشنبه، 9 مارس (19 اسفند)، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان که برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو اکو به تهران سفر کرده، ایران را "یکی از بازیگران مهم" منطقه توصیف کرد و گفت که شرکت ایران در اجلاس بین المللی امنیت افغانستان مفید خواهد بود و افزود "از دوستان ایرانی خود می خواهم که شرکت در این اجلاس را مورد بررسی قرار دهند."

همچنین، رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان که او نیز در تهران به سر می برد، در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه گفته است که کشور وی خواستار حمایت و همکاری جمهوری اسلامی در حل مسایل افغانستان است.

آقای اسپنتا شرکت ایران در اجلاس بین المللی امنیت افغانستان را مفید دانسته و گفته است که کشور وی از شرکت ایران در هر همایشی که به ثبات در افغانستان کمک کند استقبال می کند.

اجلاس بین المللی بررسی شرایط امنیتی، و مقابله با قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه های تندرو در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان با شرکت اعضای گروه 8 قدرت صنعتی جهان، از جمله آمریکا و روسیه، و چند کشور منطقه روز 31 مارس در رم، پایتخت ایتالیا، تشکیل می شود.

Image caption سفر فراتینی به تهران لغو شد اما کلینتون از شرکت ایران در اجلاس رم استقبال کرده است

افغانستان، پاکستان، هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، چین و ترکیه از جمله کشورهای منطقه هستند که انتظار می رود در این اجلاس حضور داشته باشند و مقامات ایران هم پیشتر احتمال شرکت جمهوری اسلامی در آن را مطرح کرده بودند.

با اینهمه، روز جمعه گذشته، وزارت امور خارجه ایتالیا اعلام کرد که سفر وزیر خارجه این کشور به تهران برای گفتگو پیرامون دعوت از ایران برای شرکت در اجلاس رم به دلیل اظهارات برخی از مقامات ارشد جمهوری اسلامی علیه اسرائیل و دولت آمریکا فعلا لغو شده است.

در عین حال، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنانی در روز جمعه گفت که در صورت تشکیل اجلاس رم، انتظار می رود از ایران نیز برای شرکت در آن دعوت به عمل آید و افزود که مشکلات افغانستان و پاکستان تنها با مشارکت تمامی کشورهای ذیربط، از جمله ایران، قابل حل و فصل است.

اجلاس سران در تهران

روز دوشنبه وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان اکو به منظور بررسی در مورد دستور کار اجلاس سران در تهران تشکیل جلسه دادند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در سخنان افتتاحیه این جلسه آنچه را که "تداوم سیاست اشغال و مداخلات فرا منطقه ای" می خواند بی نتیجه خواند و گفت که ثبات و امنیت کشورهای منطقه در سایه استقرار و تحکیم دولت منتخب مردم به دست می آید.

Image caption اجلاس وزیران خارجه دستور کار اجلاس سران اکو را تدوین می کند

اجلاس سران کشورهای عضو اکو روز چهارشنبه در تهران برگزار می شود و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از جمله شرکت کنندگان در این اجلاس هستند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفته است که آقای زرداری در حاشیه اجلاس سران اکو در تهران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوی ایران، در مورد شرایط منطقه، از جمله اوضاع افغانستان، گفتگو خواهد کرد و توافقنامه مربوط به صدور گاز طبیعی ایران به پاکستان نیز از جمله موضوعات مورد مذاکره آنان خواهد بود.

سابقه ایجاد سازمان همکاری اقتصادی - اکو - به سال 1962 و پایه گذاری سازمان همکاری عمران منطقه ای - آر سی دی - با عضویت ایران، پاکستان و ترکیه باز می گردد.

این سه کشور در آن زمان عضو سازمان پیمان مرکزی - سنتو - نیز بودند که به عنوان یک سازمان همکاری نظامی با مشارکت آمریکا و بریتانیا فعالیت داشت و پس از انقلاب سال 1979 در ایران و خروج این کشور از آن، منحل شد.

پس از انقلاب ایران، فعالیت آر سی دی نیز برای چند سال کمابیش متوقف بود اما در سال 1985، این سازمان با نام جدید "سازمان همکاری اقتصادی - اکو" فعالیت خود را با هدف کمک کشورهای عضو به یکدیگر برای توسعه اقتصادی و گسترش مبادلات تجاری از سر گرفت و پس از فروپاشی اتحاد شوروی، کشورهای دیگری نیز به آن پیوستند.

در حال حاضر، کشورهای ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان و ازبکستان عضو اکو هستند و دبیرخانه این سازمان در تهران واقع شده است.

مطالب مرتبط