'مغرب قصد داشت روابط خود را با ایران قطع کند'

پرچم ایران و مغرب
Image caption مغرب سه روز پیش اعلام کرد که روابط دپیلماتیک خود را با ایران قطع می کند

سه روز بعد از انتشار خبر قطع روابط دپیلماتیک مغرب (مراکش) با ایران، یک نماینده مجلس ایران اعلام کرده که این کشور از مدتی پیش قصد داشته روابط خود را با ایران قطع کند.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته است: مغرب از پنج ماه پیش سفیر جدید خود را به ایران معرفی نکرده بود و این موضوع نشان می دهد که این کشور قصد داشت روابط خود را با ایران قطع کند.

روز جمعه شانزده اسفند (ششم مارس) مراکش با متهم کردن ایران به تلاش برای گستراندن مذهب شیعه در این کشور سنی نشین، اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند.

وزارت خارجه مغرب سفارت ایران در رباط را متهم کرد ه است که تلاش دارد "شالوده های مذهبی پادشاهی مراکش را تغییر دهد" و اتحاد مذهبی مراکش را تهدید کند.

آقای جلالی قطع روابط مغرب با ایران را با نامه ای مرتبط می داند که پادشاه این کشور بعد از سخنان علی اکبر ناطق نوری رئیس سابق مجلس ایران به پادشاه بحرین فرستاده است.

آقای ناطق نوری ماه گذشته در سخنانی ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران با بحرین گفته بود این کشور بخشی از ایران بوده و به عنوان "استان چهاردهم کشور" محسوب می‌شده‌ است.

بعد از انتشار این سخنان، آنطور که آقای جلالی می گوید پادشاه مغرب نامه ای به پادشاه بحرین فرستاد و "ایران از متن نامه ناراحت شد و یاداشت اعتراضی به سفارت مغرب در تهران تحویل داد و پس از آن مغرب روابط خود را با ایران قطع کرد."

سخنان آقای ناطق نوری، با اعتراض مقامات بحرینی و برخی کشورهای عرب به خصوص مراکش رو به رو شد. ایران برای فرونشاندن تنش صادق محصولی وزیر کشور را به بحرین فرستاد و اعلام کرد به حاکمیت ملی و استقلال بحرین احترام می گذارد.

وزارت خارجه مغرب در جریان آن تنش ضمن حمایت از پادشاهی بحرین با انتشار بیانیه ای نوشت: "مراکش از رفتار عجیب مقام های ایرانی با پادشاهی بحرین شگفت زده است."

رباط روز 25 فوریه همچنین فرستاده خود در ایران را در اعتراض به آنچه طیب فسی فهری، وزیر خارجه مغرب، استفاده از "زبان نامناسب" علیه رباط در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، منتشر شده بود از تهران فراخواند.

مراکش از ایران خواست توضیح دهد چرا در آن بیانیه روی مغرب انگشت گذاشته شده است اما به گفته وزارت خارجه مراکش، ایران این درخواست را که یک هفته پیش مطرح شد نادیده گرفته است.

مراکش که روابط گرمی با حکومت محمد رضا شاه پهلوی در ایران داشت، مناسبات با جمهوری اسلامی را در دهه 1990 از طریق تبادل فرستاده عادی کرد.

مراکش پس از خروج آخرین شاه ایران از کشور در جریان انقلاب مدتی میزبان وی بود.

مطالب مرتبط