آمریکا: ایران اورانیوم مناسب بمب ندارد

دنیس بلر

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا می گوید ایران اورانیومی با آن درجه از غنا در اختیار ندارد که در صورت تلاش برای ساخت بمت اتمی به آن نیاز خواهد داشت.

دنیس بلر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا به کنگره این کشور گفت که به عقیده او ایران هنوز تصمیم نگرفته است اورانیوم را تا حدی که برای ساخت بمب اتمی کاربرد دارد، غنی کند.

این در حالی است که کمتر از دو هفته پیش، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته بود: "ما بر این باوریم که ایران سوخت کافی برای تولید بمب هسته ای را در اختیار دارد".

آقای مولن در گفتگو با سی ان ان هشدار داده بود که دستیابی ایران به سلاح هسته ای، پیامدهای بسیار ناگواری برای منطقه و جهان خواهد داشت.

اما اکنون مدیر اطلاعات ملی آمریکا نه تنها از عدم غنای بالای اورانیوم های ایران خبر می دهد، بلکه می گوید که آزمایش های موشکی اخیر ایران هم مستقیما به فعالیت های هسته ای اش مرتبط نیست.

دولت سابق آمریکا به ریاست جرج بوش ایران را متهم می کرد در پی ساخت سلاح اتمی است.

دولت اسرائیل هم ایران اتمی مجهز به موشک دوربرد را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای مذاکره با ایران بر سر اختلافات دو کشور، از جمله برنامه هسته ای ایران، ابراز آمادگی کرده است.

آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل از ایران می خواهند برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند، اما مقامات ایرانی بر ادامه این برنامه تاکید دارند.

مطالب مرتبط