14:44 گرينويچ - سه شنبه 10 مارس 2009 - 20 اسفند 1387

موسوی نامزدی خود را در انتخابات ایران اعلام کرد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

میرحسین موسوی، نخست وزیر ایران در دوران جنگ با عراق، می گوید برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.

آقای موسوی تصمیم خود را روز سه شنبه 20 اسفند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد.

وی در این بیانیه نوشته است که پس از بررسی "وضعیت کشور"، "حوادث پیش رو" و "ظرفیت های موجود"، تصمیم گرفته که در انتخابات نامزد شود.

آقای موسوی که در عرصه سیاست ایران، شخصیتی نزدیک به جناح اصلاح طلب شناخته می شود، پس از آن که دوره زمامداری خود را به عنوان آخرین نخست وزیر ایران به پایان رساند، نوعی انزوای سیاسی را برگزید و کمتر در مورد مسائل بحث برانگیز کشور اظهار نظر می کرد.

او به رغم درخواست نیروهای موسوم به جناح چپ، در انتخابات سال 1376 که به پیروزی آقای خاتمی انجامید و همچنین در سال 1384 که آقای احمدی نژاد به ریاست جمهوری برگزیده شد، در انتخابات حضور نیافت.

عده ای از فعالان سیاسی اخیرا گفته اند با توجه به این که استدلال های آقای موسوی برای حضور نیافتن در انتخابات های گذشته هنوز پابرجاست، معلوم نیست چرا وی این بار تصمیم به نامزد شدن گرفته است.

شاید نتوان یک انتخابات جدی را در فضایی خالی از خرده گیری، به ویژه نسبت به دولتی که حاکم است، در نظر آورد؛ با این همه لازم است احترام دولت قانونی جمهوری اسلامی به دقت رعایت شود

میرحسین موسوی

آقای موسوی در بیانیه خود، ظاهرا در پاسخ به همین ابهام، نوشته است: "همان دلایل و عواملی که در وهله های گذشته [مرا] به عدم حضور در انتخابات فرا می خواندند، بیشتر مرا متقاعد کردند که این زمان، زمان دیگری است و حضور را ایجاب می کند".

وی درباره این "دلایل و عوامل" توضیح بیشتری نداده است.

آقای موسوی در بیانیه انتخاباتی خود، تلویحا از آنچه "قانون شکنی های گسترده با نیت خیر" خوانده، انتقاد کرده است که به نظر می رسد منظور او اقدامات دولت آقای احمدی نژاد باشد.

آقای موسوی در عین حال نوشته است: "شاید نتوان یک انتخابات جدی را در فضایی خالی از خرده گیری، به ویژه نسبت به دولتی که حاکم است، در نظر آورد؛ با این همه لازم است احترام دولت قانونی جمهوری اسلامی به دقت رعایت شود".

وی در باره شیوه تبلیغات انتخاباتی خود نوشته است که ستاد انتخاباتی اش، عکسی از او چاپ و تکثیر نخواهد کرد و "دلنشین ترین الگوی تبلیغاتی" برای او، "نوشته ساده یک شهروند علاقه مند به سرنوشت کشور در پشت شیشه مغازه اش" خواهد بود.

به نظر می رسد آقای موسوی و اطرافیانش برای جلب آرای مردم تا حدودی بر تصویری متکی هستند که بخشی از قشر کم درآمد جامعه از نحوه توزیع کالاهای اساسی در دوره نخست وزیری او دارند.

توزیع کوپنی کالاها در آن دوره، دسترسی عموم مردم را به حداقلی از مایحتاج زندگی ممکن کرده بود.

با این حال سطح زندگی و توقع مردم نیز در دوران جنگ با اکنون که بیست سال از آن دوره می گذرد تفاوت داشت.

خاتمی و کروبی

پیش از آقای موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران اعلام کرده بودند.

محمد خاتمی و میرحسین موسوی

آقای خاتمی پیش از آنکه نامزدی خود را اعلام کند، گفته بود از بین او و میرحسین موسوی، یک نفر نامزد انتخابات خواهد شد.

او هنگام اعلام نامزدی خود گفت: "متاسفانه مهندس موسوی هنوز به تصمیم نرسیده اند و در این زمینه تاملاتی دارند".

اکنون که آقای موسوی نامزدی خود را اعلام کرده است، ناظران سیاسی در انتظار واکنش آقای خاتمی هستند.

عده ای از آنها پیش بینی می کنند که آقای خاتمی به نفع آقای موسوی از انتخابات کنار برود. اما عده ای دیگر می گویند همگی نامزدهای اصلاح طلب فعلا در صحنه باقی می مانند تا در زمانی نزدیک تر به انتخابات تصمیم نهایی خود را اتخاذ کنند.

این در حالی است که مهدی کروبی که پیش از همه وارد عرصه انتخابات شده بود، تاکنون بارها گفته است به نفع هیچ کس کنار نخواهد رفت.

آقای کروبی تشکیل یک شورای حکمیت را برای انتخاب نامزدی واحد برای اصلاح طلبان پیشنهاد کرده بود، اما گروهی از اصلاح طلبان این پیشنهاد را نپذیرفتند.

آقای کروبی می گوید فرصت عملی کردن این پیشنهاد گذشته و مصمم است تا آخر در انتخابات حاضر باشد.

چندی پیش اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی که آقای کروبی دبیرکل آن است، به بی بی سی گفته بود: "حضور آقای موسوی در انتخابات و تعدد نامزدهای جناح اصلاح طلب، باعث جلب توجه عمومی مردم می شود که به نفع اصلاح طلبان است، اما از سوی دیگر دشورای هایی نیز برای این جناح سیاسی به دنبال خواهد داشت".

او در زمانی که هنوز نامزدی آقای موسوی قطعی نشده بود گفت: "اگر تعدد نامزدها باقی بماند و طرف مقابل هم با یک نامزد در انتخابات شرکت کند، پیروزی در انتخابات برای اصلاح طلبان دشوار خواهد شد".

با این همه انتظار می رود حضور میرحسین موسوی در صحنه انتخابات ایران، تغییراتی را در آرایش نیروهای سیاسی ایجاد کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.