هلند برای ایران دعوتنامه ارسال خواهد کرد

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون هفته پیش برای اولین بار احتمال دعوت از ایران را مطرح کرد

چند روز پس از آنکه وزیر خارجه آمریکا گفت انتظار دارد از ایران برای شرکت در کنفرانسی درباره آینده افغانستان دعوت شود، دولت هلند میزبان این کنفرانس می گوید دعوتنامه ای به تهران ارسال خواهد شد.

همزمان ناظران می گویند انتظار می رود حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که اکنون در تهران به سر می برد ایران را ترغیب به شرکت در این کنفرانس کند.

وزارت خارجه هلند روز سه شنبه گفت که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، احتمالا در نشست روز 31 مارس با حضور همسایگان افغانستان و همچنین کشورهای دخیل در نیروی بین المللی حاضر در افغانستان شرکت خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بارت ریس سخنگوی وزارت خارجه هلند گفت که ایران دعوتنامه ای برای شرکت در نشست لاهه دریافت خواهد کرد. این نشست را هلند، افغانستان و سازمان ملل ترتیب می دهند.

درحالی که برخی ناظران معتقدند این نشست می تواند شروع خوبی برای آغاز تماس های رسمی ایرن و آمریکا باشد، دولت آمریکا تلویحا ایران را ترغیب به شرکت در این کنفرانس کرده است. ایران نیز به طور ضمنی از این ایده استقبال کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز شش مارس گفت که ایران چندین دلیل خوب برای حضور یافتن در یک کنفرانس عمده در پایان ماه جاری در مورد مسائل افغانستان دارد.

وی گفت: "ایران همسایه افغانستان است، ایران برای مثال عمیقا نگران وارد شدن مواد مخدر از افغانستان است... دلایل زیادی هست که ایران علاقه مند (به شرکت در این کنفرانس) باشد. بنابراین آنها دعوت خواهند شد. واضح است که این تصمیم آنهاست که بیایند یا نه."

دولت جمهوری اسلامی در واکنش گفته است که اگر کشورهای غربی رسما از ایران برای شرکت در کنفرانس ثبات افغانستان دعوت کنند، درخواست آنها را با نظر مثبت بررسی خواهد کرد.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران روز شنبه ۱۷ اسفند (۷ مارس) با تاکید بر اینکه "امنیت و ثبات افغانستان در واقع امنیت ما محسوب می شود" گفت: "اگر آمریکا و دیگران نیاز دارند از جمهوری اسلامی استفاده کنند، [درخواست خود را] عرضه کنند، ما با این رویکرد که حاضریم برای افغانستان هر کمکی بکنیم، مسئله را بررسی و پیگیری می کنیم".

مقام های افغانستان به تازگی آمریکا را تشویق کرده اند ایران را به عنوان کشوری که نقش مهمی در منطقه دارد، در بازسازی و امنیت افغانستان دخالت دهد.

از این روز ناظران انتظار دارند که حامد کرزی که اکنون برای شرکت در کنفرانس منطقه ای اکو در تهران به سر می برد ایران را نیز تشویق به شرکت در کنفرانس افغانستان کند. آقای کرزی روز چهارشنبه با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران دیدار خواهد کرد.

ماشاالله شمس الواعظین تحلیلگر مسائل سیاسی در ایران به خبرگزاری فرانسه گفت که کرزی ایران را برای شرکت در این کنفرانس تحت فشار خواهد گذاشت.

به گفته وی اگر ایران در نشست 31 مارس شرکت کند و اگر ایران و آمریکا در آن گفتگو کنند "می تواند تاثیری مثبت از شمال افغانستان تا جنوب غزه به جا بگذارد."

او افزود: "حضور ایران در کنفرانس افغانستان یکی از اولین جاپاهای نردبانی است که به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا منجر خواهد شد، زیرا برای محک زدن حسن نیت و ضمانت ها مهم خواهد بود."

هیلاری کلینتون ابتدا هفته پیش گفته بود که انتظار دارد از ایران برای در این کنفرانس دعوت شود.

نیویورک تایمز آن زمان در گزارشی در این باره نوشت: "پیشنهاد خانم کلینتون پررنگ کننده این اعتقاد دولت (اوباما) است که افغانستان ممکن است نویدبخش ترین مکان برای گشایش یک کانال دیپلماتیک با ایران باشد."

مطالب مرتبط