رسانه های عمده آمریکا و بریتانیا خواستار علنی شدن اتهامات صابری

رکسانا صابری
Image caption خانم صابری در طول شش سال اقامت در ایران به عنوان خبرنگار آزاد با ان پی آر و بی بی سی کار کرد

رسانه های عمده آمریکا و بریتانیا روز سه شنبه از ایران خواسته اند که اتهامات وارده به رکسانا صابری گزارشگر ایرانی-آمریکایی که از روز 31 ژانویه تحت بازداشت بوده است را علنی کند.

به علاوه این سازمان ها خواستار آن شدند تا اجازه بازدید از خانم صابری توسط یک سازمان بین المللی داده شود.

بی بی سی، "ان پی آر" (رادیوی ملی آمریکا)، شبکه خبری اِی بی سی، پی بی اس (تلویزیون نیمه دولتی آمریکا)، وال استریت ژورنال، کانال خبری فاکس و "فیچر استوری نیوز" در بیانیه ای خواستار آزادی خانم صابری شدند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز هفته پیش خواستار آزادی خانم صابری، 31 ساله، شده بود.

رؤسا و سردبیران این هفت سازمان خبری در بیانیه روز سه شنبه نوشتند: "ما عمیقا نگران وضعیت سلامتی و محرومیت او از حقوقش هستیم و تا زمانی که موفق نشویم، تلاش خود را برای اقدامی در این زمینه ادامه خواهیم داد."

به گزارش خبرگزاری رویتر "کمیته حفاظت از خبرنگاران" که در نیویورک مستقر است نیز روز دوشنبه از ایران خواسته بود توضیح دهد چرا خانم صابری را دستگیر کرده است.

گزارش ها حاکیست که خانم صابری در وضعیت جسمی مناسبی به سر می برد اما حال روحی او خوب نیست.

پدر رکسانا صابری این توضیحات را دو روز قبل، پس از نخستین دیدار عبدالصمد خرمشاهی وکیل او با دخترش در روز یکشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس ارائه کرد و به علاوه گفت که تا زمان این دیدار خانواده رکسانا نمی دانستند که آیا او زنده است یا نه.

دولت ایران که چند روز قبل گفت خانم صابری به زودی آزاد خواهد شد، علت بازداشت او را ادامه فعالیت مطبوعاتی او در ایران پس از لغو مجوز خبرنگاری اش در این کشور عنوان کرده است. پدر رکسانا صابری گفته است که دخترش به دلیل "خریداری شراب" بازداشت شده است اما آن را یک بهانه دانست.

رکسانا صابری که در داکوتای شمالی از پدری ایران و مادری ژاپنی متولد شده است شش سال قبل برای فعالیت های خبری به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی مانند رادیوی عمومی ملی آمریکا (ان پی آر) و بی بی سی مشغول به کار شد.

شبکه ان پی آر تایید کرده است که مجوز فعالیت خبری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشد، اما این سازمان در سایت اینترنتی خود نوشته که در طول این یک سال "انتشار اخبار کوتاه در مواردی نادر از سوی این خبرنگار با ممانعت دولت ایران مواجه نشد".

رکسانا صابری که در سال ۱۹۹۷ به عنوان دختر شایسته ایالت داکوتای شمالی انتخاب شده بود، پیش از بازداشت در حال مطالعه برای تکمیل تحصیلات خود در رشته مطالعات ایران و روابط بین المللی (در سطح فوق لیسانس) و همچنین نوشتن کتابی درباره ایران بود.

مطالب مرتبط