بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه بیستم اسفند

تیترهای اول

رای معنادار نمایندگان در مورد یارانه های نقدی که تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است به موضوعی اختصاص داده که بیشتر روزنامه ها بدان پرداخته است. اعتماد با عنوان حذف يارانه ها منتفي شد، روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر مجلس با آزاد سازی قیمت انرژی در سال ۸۸ مخالفت کرد، صدای عدالت با عنوان اصلی هدفمند کردن یارانه ها منتفی شد، حیات نو با تیتر بزرگ پرداخت نقدی یارانه منتفی شد، جوان با عنوان حذف هدفمند کردن یارانه ها از بودجه ۸۸ و مردم سالاری هم با همین تیتر خبری را در صدر گزارش های خود آورده اند که جام جم با تیتر یارانه ها حذف نمی شوند از زاویه ای دیگر به آن پرداخته است. ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی نارضایتی خود را از تصمیم نمایندگان مجلس با این اشاره که ۱۳۲ نماینده مجلس از زیر بار مسوولیت شانه خالی کردند به این تیتر داده است محرومیت مردم از یارانه هدفمند در سال هشتاد و هشت.

میرحسین آمد عنوان اصلی روزنامه سرمایه است و اعتمادملی تیتر اول خود را به طرح تازه مهدی کروبی برای مبارزات انتخاباتی خود اختصاص داده با این جمله همه ایرانیان سهامدار نفت می شوند.

در این میان کیهان تنها روزنامه ای است که تیتر اول خود را به موضوعی خارجی داده است: دادگاه لاهه تکان خورد، احتمال تعقیب جنایتکاران.

گزیده مقالات

حذف یارانه ها

ایران روزنامه دولت تنها روزنامه ای است که در سرمقاله خود از تصمیم مجلس در مورد بودجه سال آینده انتقاد کرده و نوشته وضعيت نامناسب يارانه ها در اقتصاد كشور از جمله متغيرهايى است كه نقش كليدى در ترسيم آينده توسعه كشور بازى مى كند. برخى از نمايندگان با اين استدلال كه هدفمند شدن يارانه ها شوك به جامعه است و در نهايت منجر به تورم مى شود، با خواست دولت مخالفت كردند.

روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در ادامه سخن روز خود نوشته اولين و مهمترين سؤال اين است كه نمايندگان چه جايگزينى براى لايحه هدفمند كردن يارانه ها دارند. هرچند اكثر نمايندگان اذعان دارند كه شرايط فعلى پرداخت يارانه ها نامناسب است، اما به غير از ايده دولت تاكنون طرح جايگزينى ارائه نشده است. البته بايد منتظر روزهاى آينده بود، روزهايى كه براى اقتصاد ايران سرنوشت ساز است.

ایران و آمریکا

اسدالله اطهري در سرمقاله صدای عدالت درباره آمادگی ترکیه برای میانجی گری بین ایران و آمریکا نوشته است. به نوشته او اکنون جايگاه منطقه اي ترکيه بسيار ارتقا پيدا کرده است، اين کشور پيروزي هاي اقتصادي بسياري را در سال هاي اخير به امضا رسانده است، به طوري که پيش از اين با هرگونه بحران اقتصادي، ترکيه بهم مي ريخت و به سمت بانک جهاني و صندوق بين المللي پول روي مي گرداند و رکود و تورم بيداد مي کرد. اما در سال هاي اخير يک سري موفقيت هايي را رقم زده است که نشان مي دهد ترکيه اين پتانسيل را دارد که بتواند نقش ميانجي را در منطقه بازي کند.

نویسنده سرمقاله صدای عدالت با تاکید بر این که ایران برای برقراری روابط با آمریکا نیازی به میانجی ندارد هيلاري کلینتون از ايران دعوت کرد تا با توجه به مشکلاتي که ايران در مرزهاي شرقي خود دارد، در کنفرانس بين المللي افغانستان شرکت کند. هر دو کشور بايد از اين جهت شروع کنند تا برسند به آن موضع اصلي. اما به اين دليل که فکر مي کنند اگر تا انتخابات بخواهند مستقيم وارد مذاکره شوند ممکن است به ضررشان باشد، نمي خواهند مستقيما گفت و گو کنند و مي خواهند که اين گفت و گوها با ديگران باشد تا نتايج انتخابات ايران مشخص شود.

ضعف سیاست خارجی

اعتماد در مقاله ای نوشته بخشي از همسايگان ايران را کشورهاي عربي تشکيل مي دهند و به دليل همين همسايگي بسياري از مسائل در روابط با اين کشورها از حساسيت ويژه يي برخوردار است و در مواقع بروز تنش که گهگاه در مناسبات ايران با دولت هاي عرب منطقه به وجود مي آيد اين مسائل به خودي خود پيچيدگي بيشتري پيدا مي کند. البته تا زماني که سياستگذاران عرصه خارجي کشور در اين مواقع واکنشي مناسب و درخور بهانه جويي هاي اعراب نداشته باشند، حل مسائل به نفع ايران با مشکل مواجه خواهد شد

به نظر اعتماد اگر مقامات مسوول از همان ابتدا در مقابل زياده خواهي هاي امارات با انعطاف سخن نمي گفتند امروز شاهد آن نبوديم که اين کشورها در نشست هاي خود، ايران را به عنوان اشغالگر معرفي کنند. مساله بحرين هم حاصل ديپلماسي دست به عصاي دولت نهم بود که دیدیم کشور کوچک مغرب که اتفاقاً مراودات چنداني با ايران ندارد در اقدامي بي سابقه اعلام مي کند روابط سياسي خود با ايران را قطع کرده است. اين در حالي است که انتظار مي رفت ايران پاسخي مناسب و درخور شأن کشور بزرگي مثل ايران از خود بروز دهد ولي وزير خارجه تنها طي جملاتي کوتاه با ابراز تاسف از اين اقدام، آن را تعجب آور خوانده است .

تخلفات دولت

فیاض زاهد در مقاله ای در اعتمادملی به ادعاهای رییس سابق دیوان محاسبات درباره پاکی وزیران دولت احمدی نژاد اشاره کرده و پرسیده با توجه به گزارش های تازه ای که در باره دو هزار تخلف دولت در بودجه سال ۸۶ آمده معلوم نیست صفت قانونمدار ترین چطور به دولت می برازد.

به نوشته اعتماد ملی اگر دولتي در سال ۸۵ و ۸۶ اين همه تخلف كرده، يعني آنكه در سال ۸۷ نيز براساس منطق وضعيت بدتر خواهد شد. ذهن غيرپيچيده مي‌گويد دولتي كه در سال‌هاي با اوج درآمدهاي نفتي اين همه تخلف از اصول برنامه و بودجه مصوب داشته، در سال تنگدستي مقيد به قوانين خواهد ماند؟ با فرض صحت اين ادعا، آيا تحقق سند چشم‌انداز و نيل به رتبه اول منطقه با چنين روندي امكان‌پذير است؟

سهام نفت

اعتماد ملی در سرمقاله خود به طرح تازه مهدی کروبی در مورد واگذاری سهام نفت به مردم پرداخته و نوشته در يك تحليل آرماني تصور و خواست عمومي آن بود كه پول نفت به امر توليد اختصاص يابد اما متاسفانه حداقل در ۳ سال اخير چنين سياستي دنبال نشد و بالا‌ رفتن درآمدهاي نفتي، دولت را مغرور و كم شدن اين درآمدها، آنها را مجنون كرد به گونه‌اي كه سرمايه‌داري توليدي ايران نتوانست جان بگيرد و اگر حتي بدبينانه به آن بنگريم، در فقدان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، عقلا‌نيت نسبي موجود نيز به محاق رفت.

مقاله اعتمادملی بر همین اساس تاکید کرده که در ۵/۳ سال گذشته قريب به ۳۰۰ ميليارد دلا‌ر از فروش نفت عايد دولت شده است و در متعادل‌ترين وضعيت بايد صندوق مذكور قريب به ۱۵۰ ميليارد دلا‌ر ذخيره داشته باشد. مقامات دولت نهم اعلا‌م كرده‌اند كه تنها ۲۰ ميليارد دلا‌ر در حساب ذخيره ارزي موجود است. احمدي‌نژاد درخواست كرده كه براي سال ۸۸ بتواند ۱۴ ميليارد دلا‌ر را برداشت كند. با اين حساب همانند سال‌هاي گذشته ۲ اتفاق نادرست صورت مي‌گيرد. هم دولت از مصوبات قانوني و اسناد چشم‌انداز و بودجه مصوب مجلس تخطي مي‌كند و هم سهم بخش خصوصي را كه هيچ حامي و پناهگاهي ندارد، مال خود مي‌كند.

پاسخ به یک حمله

روزنامه اعتماد از مقاله تند روز پنجشنبه روزنامه ایران علیه هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده مقاله ای که در آن بدون نام بردن از رییس مجلس خبرگان به وی تاخته و از مدیران خواسته شده بود از اطراف وی پراکنده شوند تا در موقع برخورد با وی که از نظام عبور کرده است، آن ها در مشکل نیفتند.

اعتماد اشاره کرده وقتي مسوولي از جمهوري اسلامي ايران مخصوصاً با سابقه فرماندهي جنگ در هشت سال دفاع مقدس، به رغم تبليغات سوء و تهديدات جدي در کاخ رياست جمهوري عراق از نظاميان آن کشور سان مي بيند و به احترامش سرود جمهوري اسلامي نواخته مي شود، وقتي همه مسوولان عراق از رئيس جمهور کرد گرفته تا نخست وزير شيعه و آن وزير مسيحي و ديگر وزراي کابينه و معاونين رئيس جمهور و رئيس مجلس اعلا و روساي احزاب، گروه ها و فرق مذهبي و قومي به ديدار ايشان مي روند، وقتي با روي گشاده مورد استقبال آيات عظام و مراجع بزرگوار نجف قرار مي گيرد و بالاتر از همه وقتي پس از ديدار عمومي با آيت الله سيستاني با درخواست آن بزرگمرد جهان اسلام، ديدار خصوصي انجام مي دهد و پس از ديدار در کنفرانس خبري مي گويد؛ "دشمنان بدانند که نظرات جمهوري اسلامي و آيت الله سيستاني کاملاً هماهنگ مي باشد"ر از روزنامه ايران که يک روزنامه کاملاً دولتي است و در بودجه سالانه دولت رديف تقريباً مستقلي دارد، انتظار اين بود که حداقل با ادبيات خاص خودشان به انعکاس اين سفر بپردازند.

در پایان مقاله اعتماد آمده ولي روزنامه دولت در حرکتي شگفت انگيز قلم را در جهت تخريب به کار گرفت. در حالي که رئيس مجلس خبرگان رهبري هنوز در سفر عراق بود و قرار بود پس از بازگشت، بلافاصله در اجلاس رسمي خبرگان شرکت کند، این حرکت زنگ خطري در گوش نظام اسلامي است که اتفاقاً ناشيانه نواخته شد.