بوستون گلوب: اوباما به آیت الله خامنه ای نامه می نویسد

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب در شماره امروز خود -یازده مارس- از رویکرد عمده دیپلماتیک آمریکا به ایران پیش از انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران خبر داده است.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ژوئن امسال برگزار شود.

به نوشته این روزنامه و به نقل از دو دیپلمات اروپایی، رویکرد دیپلماتیک آمریکا در قالب ارسال نامه ای از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران خواهد بود.

دیپلمات هایی که نامشان فاش نشده به این روزنامه گفته اند هدف از ارسال این نامه آغاز مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران و نقش این کشور در عراق و افغانستان خواهد بود.

در صورت ارسال چنین نامه ای، این اولین ارتباط رسمی میان یک رئیس جمهوری آمریکا و رهبر ایران از زمان قطع روابط میان دو کشور در سال 1979 خواهد بود.

این روزنامه در گزارش خود نوشته "مقام های وزارت خارجه آمریکا دیروز از اظهارنظر درباره برنامه این وزارتخانه برای تغییر سیاست های آمریکا نسبت به ایران خودداری کردند. این وزارتخانه در حال حاضر سرگرم بازبینی سیاست ها در قبال ایران است.

روز دوشنبه، رابرت وود سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: "ما دستمان را به سوی دولت ایران دراز کرده ایم و امیدواریم که بتوانیم با آنها بر سر مسایل مختلف به تعامل برسیم. اما این امر به ایران و تمایل این کشور برای تعامل و تمایلش برای تغییر رفتار این کشور در مواردی که باعث نگرانی ما است، دارد."

به نوشته بوستون گلوب، دنیس راس، مشاور وزیر خارجه آمریکا در جنوب غربی آسیا و کشورهای حاشیه خلیح فارس که ایران نیز جزء حوزه کاری اوست و ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا با متحدان اروپایی و متخصصان سلاح های جمعی دیدار کرده اند تا بهترین پیشنهادات و نصایح را در قبال ایران دریافت کنند.

رویکرد آمریکا به ایران به نظر می رسد آغاز شده و هیلاری کلینتون اخیرا گفت که ایران را به یک نشست مربوط به افغانستان دعوت خواهد کرد و ایران نیز گفت که با نظر مثبت این پیشنهاد را بررسی می کند.

به نوشته بوستون گلوب، برخی مقام های اروپایی هشدار داده اند که هر نوع رویکرد عمده نسبت به ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری ممکن است بر نتیجه این انتخابات اثر بگذارد و حتی شانس محمود احمدی نژاد را که برای انتخاب مجدد با سه نامزد اصلاح طلب به رقابت می پردازد، بیشتر کند.

اما برخی نیز معتقدند صبر کردن تا پس از انتخابات حاوی خطرهای بیشتری است.

به نوشته بوستون گلوب، تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی می گوید ایده خوب این است که این پیام ارسال شود که آمریکا وارد تعامل با حکومت می شود نه یک شخص خاص. به نظر او نامه نگاری با آیت الله خامنه ای با توجه به موقعیت او، فارغ از اینکه چه کسی در انتخابات به پیروزی برسد، قابل توجه است.

او این سئوال را مطرح می کند که "اگر منتظر انتخابات بمانید و این امید را داشته باشید که او {احمدی نژاد} در این انتخابات ببازد، اما اگر او شکست نخورد، چه؟"

اما احمد صدری، استاد کالج لیک فارست در ایلینوی آمریکا می گوید ارسال نامه به رهبر به جای ارسال آن به مقام انتخابی کار نادرستی است.

به گفته آقای صدری، این نامه پیام اشتباهی را مخابره می کند. اگر رهبر هم از این اقدام حمایت کند، هزینه بر خواهد بود چون او در تمام مدت زمامداری خود، با آمریکا مخالف بوده است.

هفته پیش آیت الله خامنه ای حمایت شدید اوباما از اسرائیل را همان کژراهه دوران بوش، و نه چیزی کمتر دانست.

به نوشته بوستون گلوب، باراک اوباما هنوز پاسخی به نامه تبریک احمدی نژاد نداده است.

اوباما در طول مبارزات انتخاباتی از سخن گفتن با رهبران ایران خبر داد اما این را نیز گفته بود که محمود احمدی نژاد ممکن است فرد مناسبی برای این کار نباشد.

دنیس راس، که در آن هنگام از مشاوران اوباما بود به وال استریت ژورنال گفته بود که آیت الله خامنه ای تنها مقام رسمی در ایران است که می تواند دستور تعلیق فعالیت های غنی سازی را صادر کند و به همین جهت گفتگوها باید با او انجام شود.

دیپلمات های اروپایی که طی هفته های اخیر با مقام های آمریکایی مذاکره کرده اند، می گویند آمریکایی ها پیشنهاد باز کردن دفتر کنسولی در تهران را کنار گذاشته اند. مقام های آمریکایی گفته اند که این دفتر می تواند تظاهرات ضد آمریکایی را جذب خود کند.

این مقام ها می گویند آمریکا به دنبال آن است تا مذاکرات در سطح عالی با ایران را به گونه ای آغاز کند اما در عین حال به این کشور اجازه داده نشود در حین مذاکرات به فعالیت های هسته ای ادامه دهد.

یک موضوع دیگر این است که آمریکا اطمینان خاطر پیدا کند با نماینده ای مذاکره می کند که مجاز به انجام این کار است.

متخصصان امور ایران می گویند که مقام های ایران هنگامی که زمان تصمیم گیری های مهم می شود، از تصمیم گیری باز می مانند، برای این که توافق و تصمیم گیری در جناج بندی های درونی ایران بسیار دشوار است.

مطالب مرتبط