اجلاس سران اکو در تهران پایان یافت

رحمان، احمدی نژاد، کرزی
Image caption تاجیکستان، ایران و افغانستان بر اشتراکات سه کشور تاکید کردند

دهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی - اکو - در تهران پایان یافت.

این اجلاس که روز چهارشنبه، 11 مارس - 21 اسفند - با سخنان الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان آغاز شده بود، با سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به کار خود پایان داد.

در این اجلاس یحیی معروفی از افغانستان به عنوان دبیرکل جدید اکو انتخاب شد.

در اجلاس تهران، رئیسان جمهوری آذربایجان، افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه و نخست وزیر قزاقستان، معاون نخست وزیر قرقیزستان و رئیس مجلس سنای ازبکستان ریاست هیات های نمایندگی این کشور ها را برعهده داشتند.

شرکت کنندگان در بیانیه پایانی خود بر گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی میان اعضا تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای احمدی نژاد در سخنانی که پس از انتخاب به ریاست اجلاس ایراد کرد، با ابراز این نظر که پس از فروپاشی اقتصاد سوسیالیستی، اقتصاد سرمایه داری نیز در آستانه فروپاشی است، اقدامات کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده برای مقابله با بحران مالی کنونی را ناکارآمد و به زیان جهانیان دانست و به شدت مورد انتقاد قرار داد.

وی هفت پیشنهاد را برای بهبود شرایط اقتصاد جهانی و گسترش روابط بین کشورهای عضو اکو مطرح ساخت که شامل همکاری کارشناسان برای ایجاد یک نظام نوین اقتصادی در جهان، ایجاد سازوکار مناسب برای معاملات پایاپای بین کشورهای عضو اکو و همچنین انجام مبادلات تجاری دو جانبه و چند جانبه بر اساس پول رایج کشورهای عضو، تاسیس بانک توسعه تجارت اکو با شعباتی در تمامی کشورهای عضو، بهبود ارتباط و رفت و آمد بین این کشورها و تقویت دبیرخانه اکو بوده است.

در ادامه اجلاس تهران، خورشید انور، دبیرکل اکو گزارشی را در مورد فعالیت های سازمان در سال گذشته ارائه داد و پس از وی، اکمل الدین احسان اوغلو، دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی و میهمان ویژه این اجلاس نیز سخنرانی کردند.

در اجلاس روز چهارشنبه، علاوه بر سران و مقامات کشورهای عضو، جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، و فاروق الشرع، معاون رئیس جمهوری سوریه که به عنوان میهمان در این اجلاس حضور دارند به سخنرانی پرداختند.

Image caption برخی منابع از احتمال میانجیگری ترکیه بین ایران و آمریکا خبر داده بودند

نمایندگی دبیرکل سازمان ملل در اجلاس تهران را میگوئل دسکونو، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل برعهده دارد.

به گزارش پایگاه خبررسانی اکو، بررسی طرح های جدید برای تقویت همکاری منطقه ای، تاثیر بحران اقتصادی جهانی بر کشورهای عضو و نقش اکو در بازسازی افغانستان از جمله مسائل مهم در دستور کار اجلاس سران بوده است.

همکاری کشورهای عضو در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اجرای توافقنامه های قبلی سازمان از جمله توافقنامه تجاری و توافقنامه چارچوب حمل و نقل ترانزیت از دیگر مسایل مورد بررسی این اجلاس گزارش شده است.

بیانیه نهایی این اجلاس یک روزه حاوی تصمیمات اتخاذ شده توسط سران شرکت کننده و گزارش پیشرفت های صورت گرفته در اجرای تصمیم های نشست های قبلی و طرح های مصوب اجلاس تهران است.

ملاقات های حاشیه اجلاس

سران و مقامات ارشد کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی از روز سه شنبه به تدریج وارد تهران شده اند و در این مدت، ملاقات هایی بین آنها صورت گرفته است.

از جمله، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوی ایران، محمود احمدی نژاد، حامد کرزی و آصف علی زرداری، رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و پاکستان در ملاقات مشترکی که شامگاه سه شنبه صورت گرفت به بررسی روابط سه کشور پرداختند و بر گسترش همکاری های سه جانبه تاکید نهادند.

Image caption پاکستان، ایران و افغانستان خواستار گسترش همکاری سه جانبه شدند

روز سه شنبه، وزیران امور خارجه افغانستان و پاکستان که برای شرکت در جلسه مقدماتی وزیران خارجه عازم تهران بودند از ایران خواستند در اجلاس بین المللی بررسی وضعیت امنیتی در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان که قرار است روز 31 مارس با حضور کشورهای گروه 8 و چند کشور منطقه برگزار شود شرکت کند.

روز سه شنبه، رئیس جمهوری پاکستان همچنین با آیت الله خامنه ای نیز دیدار کرد و طی آن، رهبر جمهوری اسلامی خواستار تسریع در اجرای طرح های مشترک از جمله راه آهن سراسری پاکستان - ایران - ترکیه و خط لوله گاز ایران - پاکستان - هند شد.

به گزارش سایت رهبری جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای در مورد مسایل منطقه هم ظهار داشت که ورود آمریکا به عرصه هر کشوری باعث بغرنج تر شدن اوضاع و افزایش مشکلات می شود، و افزود که "پدیده افراطی های مذهبی نیز در منطقه از جمله در پاکستان مشکل زا شده است."

همچنین، شامگاه سه شنبه رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در نشست مشترکی گسترش همکاری های سه جانبه را برای هر سه کشور مفید دانستند و بخش های حمل و نقل، انتقال برق و آب و تجارت را از جمله زمینه های گسترش این همکاری ها اعلام داشتند و توافق کردند که شورای هماهنگ کننده ملی در آینده نزدیک با حضور وزیران امور خارجه سه کشور تشکیل جلسه دهد و نحوه اجرای توافق های قبلی را بررسی کند.

روز گذشته آقای احمدی نژاد با عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، دیدار کرد و دو طرف اعلام داشتند که در نظر دارند حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را از میزان کنونی ده میلیارد دلار در حال حاضر تا سقف سی میلیادر دلار در سال افزایش دهند.

Image caption آیت الله خامنه ای در مورد کارشکنی خارجی در روابط با آذربایجان هشدار داد

در روزهای قبل از برگزاری اجلاس سران اکو در تهران، گزارش هایی از تلاش ترکیه برای میانجیگری بین ایران و آمریکا و فراهم کردن زمینه مذاکرات مستقیم بین این دو کشور انتشار یافته بود اما در این مورد، اطلاعیه ای رسمی انتشار نیافته و مشخص نیست که آیا این موضوع در دیدار آقایان گل و احمدی نژاد مطرح شده است یا نه.

از دیگر دیدارهای بین رهبران کشورهای عضو اکو، ملاقات رئیس جمهوری آذربایجان با رئیس جمهوری ایران و همچنین آیت الله خامنه ای بود که طی آن رهبر جمهوری اسلامی مشترکات دو کشور را "کم نظیر" خواند و گفت که روابط دو جانبه می تواند در زمینه های مختلف گسترش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای آنچه را که "مخالفت و تحریکات آمریکایی ها و صهیونیست ها برای جلوگیری از گسترش مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان" می خواند یادآور شد و گفت که باید با قاطعیت با این اقدامات برخورد کرد.

براساس همین گزارش، آقای علی اف گفت "برخی همچنان در تلاشند روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهند اما ما به هیچ کشور خارجی قدرت تاثیرگذاری و مداخله در روابط دوستانه آذربایجان و ایران را نخواهیم داد."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست