اعتراض به رفتار ایران با بهائیان

بهائیان بازداشت شده
Image caption هفت رهبر جامعه بهائیان از اردیبهشت ماه در بازداشت به سر می‌برند

گروهی از محققان و استادان دانشگاه های غربی با انتشار بیانیه ای به رفتار دولت ایران با بهائیان اعتراض کرده و از این کشور خواسته اند حقوق اعضای جامعه بهایی را مراعات کند.

در این بیانیه که به امضای بیش از شصت محقق مسائل خاورمیانه و مطالعات ایران رسیده است، دولت ایران به مراعات حقوق کامل شهروندی و آزادی های بهائیان فراخوانده شده است.

امضا کنندگان این بیانیه، درخواست خود را بر اساس مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین المللی حقوق سیاسی و شهروندی و میثاق بین المللی حقوق اقتصادی و اجتماعی مطرح کرده اند که ایران از جمله امضا کنندگان آنها است.

در این بیانیه آمده است: "ما با نگرانی فراوان شاهد اقدامات مداوم برای محروم کردن بهائیان ایران از حقوق اساسی شان هستیم".

"بازداشت های خودسرانه"، "حمله به خانه های بهائیان"، "محروم کردن از تحصیل"، "ارعاب"، "اعمال محدودیت های اقتصادی و مالی بر جامعه بهائیان" و "حمله و بی حرمتی به گورستان های بهائیان" از جمله مواردی است که در بیانیه مذکور به آن اعتراض شده است.

فشار بر بهائیان ایران در ماه های اخیر افزایش یافته و هفت تن از رهبران جامعه بهائیان اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ (اواسط ماه می ۲۰۰۸) در مشهد بازداشت شدند.

دادسرای امنیت تهران اواخر بهمن ماه (اواسط فوریه ۲۰۰۹) اعلام کرد که اتهام این بازداشت شدگان "جاسوسی" است و آنها در دادگاه انقلاب محاکمه خواهند شد.

کمی بعد قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل ایران در نامه ای به غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات این کشور، اعلام کرد که "فعالیت تشکیلات بهائیت در تمامی رده ها و نیز هر تشکیلات جایگزین آن" غیرقانونی و ممنوع است.

آقای دری نجف آبادی گفت: "داشتن یک عقیده و مرام آزاد ولی اعلان و ابراز آن به منظور تحریف افکار دیگران، جریان سازی و یا تبلیغ و تظاهر به قصد اغواگرای و تشویش اذهان دیگران و عناوین مشابه مجاز نخواهد بود".

او بهائیان را به "پیوند با اسرائیل"، "جمع آوری اطلاعات"، "فعالیت های نفوذی" و "تخریب پایگاه های اعتقادی مردم" متهم کرد و گفت خطر آنها برای امنیت ملی محرز است.

مطالب مرتبط