احمدی نژاد می گوید نیازی به میانجیگری ترکیه نیست

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه با عبدالله گل دیدار کرد

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ایده میانجیگری ترکیه برای بهبود روابط ایران و آمریکا را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویتر آقای احمدی نژاد پس از گفتگوهای اجلاس اکو در تهران از جمله با حضور عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه گفت: "نیازی به میانجیگری نیست."

وی افزود: "مواضع ما روشن است: اگر عدالت و احترام رعایت شود در دنیا هیچ مشکلی باقی نمی ماند."

این اظهارات درحالی بیان می شود که مقام های ترکیه طی روزهای اخیر برای چندمین بار ابراز علاقه کردند پلی برای کمک به حل اختلافات ایران و آمریکا باشند.

علی باباجان، وزیر خارجه ترکیه، سه روز پیش درحالی که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های اقتصادی، اکو، راهی تهران بود گفت کشورش برای بررسی درخواست میانجیگری بین ایران و آمریکا آمادگی دارد.

دو هفته قبل نیز رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، به روزنامه گاردین چاپ لندن گفته بود که ایران در دوران ریاست جمهوری جورج بوش از آنکارا خواسته بود به حل اختلافات 30 ساله میان تهران و واشنگتن کمک کند و او همچنان آماده ایفای این نقش در صورت تمایل طرفین است.

اما درحالی که آمریکا تمایل خود به ایفای چنین نقشی از سوی آنکارا را اعلام کرده ایران بار دیگر آن را رد کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که روز یکشنبه برای دیدار با مقام های عالی رتبه ترکیه به این کشور سفر کرده بود در یک مصاحبه تلویزیونی گفت کشورش از ترکیه خواهد خواست به عملی کردن طرح باراک اوباما برای گفتگوی مستقیم با ایران کمک کند.

دولت جدید آمریکا تحت ریاست آقای اوباما گفته است که قصد دارد برای حل اختلافات با تهران از دیپلماسی مستقیم با این کشور استفاده کند.

آقای باباجان پیش از سفر به ایران به شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه گفته بود مسوولان کشورش برای افزایش تفاهم میان ایران و آمریکا در تلاش هستند و دو کشور نیز از این اقدامات خشنودند.

ترکیه تنها کشور اسلامی عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است و دولت اسلام گرای این کشور روابط خوبی با ایران دارد.

آمریکا ایران را متهم می کند در قالب یک برنامه اتمی صلح آمیز سعی دارد به تسلیحات اتمی دستیابی پیدا کند و خواستار افزایش فشار بین المللی برای توقف فعالیت های غنی سازی و فراوری اورنیوم در این کشور است.

ایران این اتهام را رد می کند و مالکیت سلاح های اتمی را مغایر با دستورات دینی اسلام می داند.

ایران ابتدا اواخر آبان ماه پیشنهاد ترکیه برای میانجیگری در روابط ایران و آمریکا را رد کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران آن زمان گفته بود که هر چند ایران برای طرح این قبیل موضوعات از سوی مقامات ترکیه مانعی نمی بنید، اما معتقد است مسائل ایران و آمریکا فراتر از مباحث معمولی و سیاسی دو کشور است که با میانجیگری کشوری ولو با حسن نیت قابل حل و فصل باشد.

مطالب مرتبط