روزنامه های پنجشنبه؛ اظهارات آیت الله خامنه ای درباره آمریکا

تیتر های اول

بیش تر روزنامه های آخر هفته تیتر اول خود را به گفته های رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس جمهور ترکیه اختصاص داده اند. روزنامه ایران به نقل از آیت الله خامنه ای نوشته دولت ایران دولت فعالیت و کار و تلاش است، رسالت و جمهوری اسلامی و کیهان این جمله را در صدر گزارش های خود آورده اند که هیچ نشانه ای از تلاش دولت آمریکا برای جبران خطاهای دیده نمی شود.

جوان نیز در پیشانی صفحه اول خود نوشته نشانه ای از جبران خطاهای آمریکا نمی بینم. حیات نو نوشته دولت آمریکا در حال ادامه مسیر قبل است و صدای عدالت از همین خبر نقل کرده دشمنان می خواهند پرچم اسلام را از دست ایران خارج کنند. اعتماد هم از پیشنهاد پول واحد برای ده کشور عضو اکو در تیتر اول خود خبر داده است.

آفتاب یزد از قول مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی در عنوان اصلی خود نوشته گلایه خود از مسولان را پای صندوق رای ابراز کنیم و مردم سالاری از به کار افتادن تشکیلات ائتلاف مردمی حامیان میرحسین موسوی خبر داده در حالی که اعتمادملی در تیتر اصلی خود تاثیر نامزدی موسوی را بر نامزدی خاتمی بررسی کرده است.

مباحث اقتصادی بخشی از تیترهای اول روزنامه های امروز را به خود اختصاص داده چنان که جام جم نوشته 2500 ميليارد تومان برای افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و دنیای اقتصاد در تیتر اول خود اوضاع مسکن در سال آینده را بررسی کرده و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی اعلام کرده که 247هزار و پانصدتومان حق الاقل دستمزد کارگران در سال آینده خواهد بود.

گزیده مقالات

رقابت های انتخاباتی

محمد جواد حق شناس در سرمقاله اعتمادملی این سئوال را مطرح کرده که چرا همه موجودیت جناح اصلاح طلب به میدان مبارزات انتخاباتی در آمده اند یا بعد از تيرماه 84 چه بر سر كشور، ارزش‌هاي انقلا‌ب و دغدغه‌هاي اصيل آمده که چهره‌هاي شاخص چنين بي‌تاب، مشفق و بي‌واهمه از سوداي از كف دادن نام نيك و اعتبار و آبرو پا به عرصه‌اي گذاشته‌اند كه وجه مشترك كلا‌م هر سه بزرگوار، رهايي از وضع موجود بوده است.

به نظر این عضو حزب اعتمادملی در صدر خواسته هر سه نامزد اصلاح طلب تغيير وضعيت به سوي وضعيت مطلوب رسم شده است و اين همه موجب نگراني براي سرنوشت انقلا‌ب است که مردم هنوز در انتظارند تا بر اساس استقلا‌ل و آزادي ، به رفاه و آسايش مورد انتظار .

مردم سالاری در سرمقاله خود کانديداتوري توامان ميرحسين موسوي، محمد خاتمي ومهدي کروبي را باعث آن دانسته که جريان حامي دولت براي شناسايي رقيب اصلي سرگردان شده و از طرفی باعث شده در اين وانفساي کمبود رسانه بزرگان اصلاح طلب هرکدام در نقش يک رسانه ظاهر شده اند و پيام انتخاباتي اين جريان را به گوش مردم مي رسانند و از همه مهم تر دور آخر سفرهاي استاني احمدي نژاد را که در کنار صدا وسيما دو ابزار مهم تبليغاتي رييس جمهور هستند، تحت تاثير حضور خود قرار مي دهند.

به نوشته این مقاله هرکدام از کانديداهاي اصلاح طلب داراي پايگاه راي متفاوتي هستند که در صورت کناره گيري دو تن از کانديداها به نفع کانديداي واحد، سبد راي اصلاح طلبان از راي اقشار مختلفي تشکيل مي شود. به ويژه آنکه يکي از پايگاه هاي راي چهره اي چون ميرحسين طبقات و اقشار فرودست جامعه است که در انتخابات قبلي در غياب چهره اي که اين اقشار را نمايندگي کند به احمدي نژاد راي دادند اما در انتخابات کنوني به نماينده اصلي خود راي خواهند داد.

رسالت در سرمقاله خود طرح تازه مهدی کروبی را در مورد تقسیم سهام نفت بین مردم به نقد کشیده و نوشته گرچه پيشنهاد آقاي كروبي ناظر به آينده است كه ان‌شا‌الله اگر رئيس جمهور شدند آن را با رعايت آنچه گفته شد عملياتي مي‌كنند. اما وی در دوران اصلاحات رئيس مجلس بودند ديوان محاسبات فقط در تفريغ سال 83 يعني آخرين سال دولت اصلاحات خبر از تصرف در وجوه عمومي به ميزان 6 ميليارد دلار توسط شركت ملي نفت و محروميت بيت‌المال از اين مبلغ عظيم مي‌دهد .

به نوشته کاظم انبارلوئی سردبیر رسالت سوال اين است كه آقاي كروبي آن زمان كه هم قدرت داشتند و هم مسئوليت، نسبت به صيانت از بيت‌المال در همين حد ياد شده حساس نبودند و از حقوق مردم دفاع نكردند حال چگونه مي‌خواهند با پيشنهاد پيچيده‌اي كه براي سهامدار نفت كردن ايرانيان مطرح فرمودند آن را عملياتي كنند؟

اجلاس سران اکو

کیهان در سرمقاله خود نوشته آنچه امروز برای آمریکا و اسرائیل بسیار آزاردهنده است و همچون بختکی بر روی سینه آنها افتاده و احساس نفس تنگی می کنند نفرت عمومی ملت ها نسبت به سیاست ها و خط مشی های کاخ سفید و تل آویو است.

به نوشته کیهان شواهد و قرائن نشان از آن دارد که اوباما، جرج بوش ثانی است با این تفاوت که بجای استفاده از گزینه «قدرت سخت» از ترکیبی از قدرت سخت بعلاوه قدرت نرم تحت عنوان ابداعی- و در عین حال ابهام آمیز- قدرت هوشمند استفاده می کند و در این گزینه تطمیع جزو لاینفک آن است. اینجاست که کشورهای منطقه بویژه کشورهای مسلمان می بایست هوشیاری بیشتری را به سیاست ها و اقدامات خود در سطح منطقه ای پیوست نمایند.

علی قنادی در مقاله اصلی روزنامه جوان با اشاره به حضور رییس جمهوری ترکیه در تهران نوشته تركيه به عنوان كشورى كه بعد از سال ها تلاش هنوز نتوانسته به عضويت اتحاديه اروپا درآيد، سياست خارجى تازه اى در پيش گرفته است. از نحوه موضع گيرى ترك ها در تحولات غزه گرفته تا برخورد اردوغان با رئيس جمهور رژيم صهيونيستى در اجلاس داووس و ازتلاش هاى آنكارا براى ايفاى نقش ميانجيگر در مناسبات ايران و آمريكا گرفته تا كاهش بى سابق قدرت نظاميان در اين كشور، همگى نشان مى دهد كه ترك ها سياست نگاه به شرق را در دستور كار خود قرار دادند هرچند آن را آشكارا ابراز نمى كنند.

به نظر نویسنده این مقاله همه در صفحه تلويزيون ديديم كه عبدالله گل چگونه محمود احمدى نژاد را در آغوش كشيد و چند ماه قبل هم از صفحات تلويزيون نحوه برخورد او با رئيس جمهور اسرائیل را ملاحظه كرديم. نمى خواهم بگويم به آغوش كشيدن احمدى نژاد يا دو مورد بد و بيراه گفتن به اسراييلى ها نشان دهنده تغيير بنيادين در سياست خارجى ترك هاى سكولار است. ولى بايد قبول كرد برخورد سرد و گاه اهانت آميز اروپايى ها با ترك ها ، به اندازه كافى زمينه ساز بازگشت كشور هفتاد و چند ميليونى تركيه به شرق و اكو را فراهم كرده است.

حذف یارانه ها

آفتاب یزد در سرمقاله خود به علل حذف یارانه های نقدی در مجلس پرداخته و در جواب گلایه های دولت نوشته پیش ‌بيني‌هاي دولت با آنچه به صورت عملي در زندگي مردم لمس شده است متفاوت است. نه تنها پيش‌بيني‌هاي دولت محقق نشده، بلكه دولتمردان ناچار شده‌اند به صورت رسمي يا غيررسمي از مواضع اوليه خود عدول كنند. نرخ سود بانكي يكي از اين عرصه‌هاست. مردم هنوز تـبليغات گسترده همكاران دكتر احمدي‌نژاد در خصوص كاهش نرخ سود بانكي و پيگيري اين موضوع عليرغم مخالفت‌ها در داخل و خارج از دولت را فراموش نكرده‌اند.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد دوره 5/3 ساله مسئوليت دولت نهم ثابت كرد كه رئيس‌جمهور و حلقه اصلي مشاوران او، حتي در قانع سازي بسياري از همكاران خود- به خصوص در حوزه اقتصادي - با شكست مواجه شده‌اند. ‌

در آخر این مقاله آمده بسياري از محاسبات مربوط به نقدي كردن يارانه‌ها براساس آمارهايي است كه توسط دستگاههاي مختلف دولتي تهيه مي‌شود. يكي از اين دستگاهها كه مسئوليت درآمدسازي براي دولت را به عهده دارد، وزارت نفت است. رئيس جمهور چندي قبل در گفتگوي مستقيم تلويزيوني، آمار تقديمي وزارت نفت به مجلس را غيرقابل قبول خواند. نمايندگان مجلس با اعتماد به كدام تجربه قبلي يا كدامين آمار دقيق دولتي مي‌توانستند به لايحه مورد نظر دولت راي دهند و در عين حال در برابر مردم و خداي مردم قادر به پاسخگويي باشند؟

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته مردم همراه با اقتصاددانان با طرح هدفمند کردن یارانه ها اعتنائی ندارند چرا که مردم بي‌اعتمادند، چون به تجربه مي‌دانند كه احتمالا يارانه‌ها حذف مي‌شوند و قيمت‌ها آزاد مي‌شود، اما از روش‌هاي جبراني خبري نخواهد بود.

به نوشته مهدی نصرتی در این مقاله كارشناسان بي‌اعتمادند، چون عقيده دارند مطالعات كارشناسي لازم اگر هم صورت گرفته باشد، منتشر نشده است و لذا اين طرح قابل‌قضاوت و ارزيابي نيست. به طور مثال آنچه كه در سايت اينترنتي طرح تحول اقتصادي با عنوان اسناد پشتيبان منتشر شده است، موضوعات كلي و در حد فصل‌هاي ابتدايي يك پايان نامه دانشجويي است و در حد همان چيزي است كه به‌ آن مرور ادبيات موضوع گفته مي‌شود.

این کارشناس اقتصادی از طرفی نوشته سياست‌مداران هم نسبت به استفاده‌هاي سياسي از اين طرح در آستانه انتخابات بدبين هستند و در نهايت سياست‌گذاران از عدم طي شدن مراحل قانوني و نامشخص بودن اثرات و عوارض اجرايي اين طرح نگران هستند.

اقتصادی

سرمایه در سرمقاله خود به موضوع افزایش بودجه صندوق بازنشستگی پرداخته و نوشته حضور رئیس جمهوری به عنوان رئیس شورای عالی تامین اجتماعی فرصتی است تا او و دولت در جریان مشکلات و مسائل صندوق های تامین اجتماعی قرار گیرند. اما واقعیت این است که سازمان و صندوق های بازنشستگی در سال آینده با کسری بودجه مواجه هستند و با توجه به وضعیت اشتغال انتظار می رود این صندوق ها با کسری منابع بزرگ تری مواجه شود.

در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده با این اوصاف آیا می توان امیدوار بود دولت مسوولیت بیشتری در قبول مشکلات و کاستی های این صندوق ها به عهده بگیرد یا اینکه بار جدیدی به مشکلات موجود افزوده خواهد شد.نگرانی دیگر حضور پررنگ تر دولت در شورای عالی تامین اجتماعی است که می تواند حضور شرکای اجتماعی را کمرنگ تر کرده و مدیریت منابع مالی سازمان را با چالش های جدی تری مواجه کند.

فريد قديري در گزارشی در دنیای اقتصاد نوشته عوامل فروش در بازار مسكن بعد از كاهش 10درصدي قيمت مسكن در نيمه اول امسال مجبور شدند در سه ماه اخير 10درصد ديگر نيز قيمت‌ها را پايين بياورند. در حال حاضر برابر تازه‌ترين تحقيقات انجام شده از بازار، متوسط قيمت مسكن در تهران حدود 23درصد نسبت به ابتداي سال پايين آمده است.

بنا به این گزارش با اين ميزان كاهش قيمت نه تنها سطح تقاضا براي خريد افزايش پيدا نكرده بلكه در هفته‌هاي اخير حجم معاملات مسكن به پايين‌ترين حد ممكن رسيده است.از سوي ديگر كوچكترين اميدها به رونق مجدد بازار مسكن كه با تصميم دولت به اجراي طرح تحول اقتصادي شكل گرفته بود اينك با راي منفي مجلس به طرح، به رويا تبديل شده است. به طوري كه كارشناسان مسكن و حتي برخي مقامات دولتي معتقدند ركود فعلي در بازار مسكن سال آينده نيز ادامه خواهد داشت.

البرادعی

صدای عدالت در سرمقاله خود با اشاره به گفته های تازه محمد البرداعی درباره نقش اعراب در مخالفت با فعالیت های هسته ای ایران نوشته طرح چنين ديدگاهي و آن هم از جانب البرادعي که در پرونده هسته اي کشورمان بطور مستقيم درگير بوده است، سئوال برانگيز مي باشد. بر اين اساس که در پشت اين ديدگاه يکسري تلاش ها و عواملي نهفته که با کمک همديگر باعث گرديده است تا البرادعي به اين چنين ادعايي و آن هم در ماه هاي آخر کاري خود دست بزند.

نویسنده این مقاله گمانه زنی کرده که این از جمله واکنش ها و جهت گيري هاي صريحي است در مقابل مذاکرات احتمالي ميان ايران و آمريکا، هرچند البرادعي در ظاهر به لزوم مذاکره ايران و آمريکا معتقد بوده است. اما طرح ادعايي اين چنيني بدين معناست که البرادعي علي رغم گفته هاي قبلي خود همسو با سران عرب نمي تواند از احتمال کاهش نقش نهاد تحت نظارت خود بي توجه باشد.

نقد سیاست خارجی

حمید کاویانی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته يكي از نقاط ضعف اساسي ايجادشده در سياست خارجي پس از روي كار آمدن دولت نهم، عدم توجه كافي در تنظيم مدبرانه مواضع و روابط با دولت‌هاي موثر و صاحب قدرت منطقه‌اي و جهاني و همچنين نهادها و سازمان‌هاي بين‌المللي است.

اين عدم توجه، جايگاه جمهوري اسلا‌مي را در حوزه مناسبات رسمي بين‌المللي تضعيف كرده و توان آن را براي پيگيري منافع خود و تاثيرگذاري بر معادلا‌ت عرصه بين‌الملل كاهش داده است.

به نظر این نویسنده روند تصميم‌سازي در سياست خارجي بيش از حد متمركز و فردي است. برخي معتقدند بحث درباره سياست خارجي در دولت نهم اساسا بحث ممتنعي است زيرا سياست و برنامه مشخصي در روابط خارجي قابل تشخيص و تصوير نيست و آنچه تاكنون رخ داده، يك‌سري تصميم‌ها، اقدامات و رفتارهاي فردي با محوريت شخص آقاي احمدي‌نژاد بوده است.