شرکت ایران در کنفرانس افغانستان

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که آن کشور دعوت آمریکا برای مشارکت در یک کنفرانس در خصوص افغانستان را پذیرفته و آماده مذاکره برای کمک به بهبود بخشیدن به وضعیت کشور جنگ زده افغانستان است.

خبرگزاری فارس در سایت اخبار انگلیسی خود به نقل از حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نوشته است که امنیت و توسعه افغانستان به دلیل وجود مرز مشترک طولانی بین دو کشور، برای ایران دارای اهمیت و اولویت است.

آقای قشقاوی همچنین گفت مقامات ایرانی در کنفرانسهای توکیو و برلین در خصوص افغانستان، نقش سازنده ای ایفا کرده بودند. او گفت ایران آماده فعالیت عملی در بازساری افغانستان است.

پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا خبر داده بود که ایران به کنفرانس افغانستان که قرار است در روز یازدهم فروردین ماه آینده برگزار شود، دعوت خواهد شد.

به گزارش فارس، رنگین دادفر اسپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان هم که برای اجلاس سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) به ایران سفر کرده بود اظهار داشته بود که کشورش از توسعه نقش ایران در منطقه استقبال می کند.

اجلاس افغانستان ابتدا قرار بود به ابتکار گروه هشت در ماه ژوئن در ایتالیا برگزار شود، اما آمریکا در جریان اجلاس اخیر ناتو پیشنهاد کرد تاریخ برگزاری این اجلاس به پایان ماه جاری میلادی تغییر کند.

در اواخر سال گذشته میلادی نیز ایران قرار بود در کنفرانسی مشابه در مورد افغانستان در پاریس شرکت کند، اما در اعتراض به انتقادات تند رئیس جمهوری فرانسه از "برخی رهبران ایران"، این اجلاس را تحریم کرد.

عده ای از تحلیل گران عقیده دارند موضوع افغانستان می تواند گشایشی در روابط ایران و غرب ایجاد کند که به دلیل برنامه هسته ای ایران در سال های اخیر بسیار پرتنش بوده است.

(توضیح: حسن قشقاوی یک روز پس از انتشار این خبر، در روز جمعه ۲۳ اسفند - ۱۳ مارس، خبر خبرگزاری فارس را تکذیب کرد)

مطالب مرتبط