منشی کانون مدافعان حقوق بشر آزاد شد

کانون مدافعان حقوق بشر ایران

ژینوس سبحانی، منشی کانون مدافعان حقوق بشر ایران که اواخر دی ماه بازداشت شده بود، با قرار وثیقه آزاد شده است.

عبدالفتاح سلطانی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر، به بی بی سی فارسی گفت که خانم سبحانی روز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) با سپردن وثیقه ۷۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

خانم سبحانی روز ۲۵ دی ماه، چند هفته پس از مهروموم شدن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در منزلش بازداشت شد.

این کانون در سال ۱۳۸۰ توسط شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، و چهار وکیل دادگستری دیگر تأسیس شد و هدف خود را مواردی چون دفاع از متهمان سیاسی - عقیدتی و حمایت از خانواده آنها، انتشار گزارش هایی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و ایجاد نهادهای مردمی حقوق بشری اعلام کرد.

بازداشت خانم سبحانی که منشی دفتر این کانون بود، از سویی در راستای فشار بر این کانون و از سوی دیگر بخشی از محدودیت های تازه علیه بهائیان تلقی شد.

به گفته آقای سلطانی، مقامات دادسرا هنوز وکالتنامه وکلای خانم سبحانی را نپذیرفته اند و اجازه مطالعه پرونده را به آنها نداده اند.

آقای سلطانی گفت: "احتمال می دهیم علت دستگیری ایشان حضور در کانون مدافعان حقوق بشر و همچنین بهایی بودن ایشان بوده، که البته هیچ کدام از اینها جرم نیست و اتهام دیگری هم هنوز اعلام نشده است".

او گفت که مقامات قضایی، به رغم تصریح قانون، معمولا در مرحله دادسرا به متهمان سیاسی و عقیدتی اجازه دسترسی به وکیل را نمی دهند که این امر به گفته او "نقض آشکار حقوق بشر" است.

هنوز کیفرخواستی برای خانم سبحانی صادر و تاریخی برای محاکمه احتمالی او مشخص نشده است.

خانم سبحانی پس از بازداشت بیش از بیست روز در زندان انفرادی نگهداری شد و سپس به اطاقی بزرگتر در بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافت که دو زن بهایی دیگر هم در آن نگهداری می شدند.

آقای سلطانی گفت که امروز (پنجشنبه ۲۲ اسفند) به اتفاق خانم عبادی و عده ای اعضای شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر به دیدار خانم سبحانی رفته و او را از نزدیک دیده است.

او گفت: "به نظر من مشکل خاصی نداشت، البته طبیعی است که زندان و دوری از خانواده فشار روانی شدیدی وارد می کند و افزون بر آن معمولا به این نوع متهمان می گویند در باره آنچه در زندان گذشته صحبت نکنید. بنابراین آنها عموما تا چند هفته تمایل چندانی برای صحبت کردن با دیگران ندارند".

مطالب مرتبط