اوباما تحریم های آمریکا علیه ایران را تمدید کرد

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما همچون رئیس جمهوری قبلی این تحریم های را تمدید می کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت که یکی از چند رشته تحریم های آمریکا علیه ایران که ابتدا در سال 1995 توسط بیل کلینتون اعمال شده بود را برای یک سال دیگر تمدید می کند. هدف این تحریم ها مقابله با آنچیزی است که آمریکا حمایت ایران از تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح های اتمی می داند.

این تحریم ها شرکت های آمریکایی را از کمک به توسعه صنعت نفت ایران، انجام مبادلات تجاری، صادرات و واردات، و همچنین سرمایه گذاری در آن کشور باز می دارد.

جورج بوش رئیس جمهور قبلی آمریکا نیز هرساله این تحریم ها را تمدید می کرد.

باراک اوباما در پیامی به کنگره گفت: "اقدامات و سیاست های دولت ایران در تضاد با منافع آمریکا در منطقه است و همچنان تهدیدی غیرمتعارف و خارق العاده را متوجه" منافع ملی و اقتصاد آمریکا می کند.

این تحریم ها تنها یک بخش از طیف وسیعی از تدابیر تنبیهی آمریکا علیه ایران است که به دلایل مختلف از جمله آنچه حمایت این کشور از تروریسم و برنامه اتمی ایران اعمال شده است. ایران کلیه این اتهامات را رد کرده است.

دولت اوباما برخلاف دولت بوش می گوید آماده تعامل دیپلماتیک مستقیم با ایران برای بحث درباره طیفی از مسائل است.

واشنگتن نسبت به حضور تهران در یک کنفرانس بین المللی درباره آینده افغانستان که قرار است در پایان ماه جاری در هلند برگزار شود ابراز علاقه کرده است. ایران روز پنجشنبه اعلام کرد در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

عده ای از تحلیل گران عقیده دارند موضوع افغانستان می تواند گشایشی در روابط ایران و غرب ایجاد کند که به دلیل برنامه هسته ای ایران در سال های اخیر بسیار پرتنش بوده است.

مطالب مرتبط