تکذیب قطعی شدن شرکت ایران در اجلاس افغانستان

حسن قشقاوی

یک خبرگزاری ایرانی می گوید سخنگوی وزارت خارجه ایران خبری را که درباره شرکت قطعی این کشور در اجلاس افغانستان منتشر شده بود، تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن قشقاوی در گفتگو با این خبرگزاری گفته است: "اظهاراتی را که مبنی بر قبول دعوت برای حضور در اجلاس افغانستان از اینجانب نقل شده است، ۱۰۰ درصد تکذیب می‌کنم".

آقای قشقاوی افزوده است: "در پی نقل مطلبی از اینجانب در صفحه اخبار انگلیسی خبرگزاری فارس مبنی بر قبول دعوت وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در اجلاس افغانستان، رادیوها و رسانه‌های بیگانه فارسی زبان به پوشش گسترده این خبر پرداختند".

در خبر مورد اشاره که در خروجی انگلیسی خبرگزاری فارس منتشر شده بود، از آقای قشقاوی نقل شده بود که ایران دعوت آمریکا را برای مشارکت در اجلاسی در مورد افغانستان پذیرفته و آماده است برای کمک به وضعیت افغانستان مذاکره کند.

اجلاس ثبات افغانستان قرار بود در ماه ژوئن به ابتکار گروه هشت در ایتالیا برگزار شود، اما آمریکا در جریان اجلاس ناتو پیشنهاد کرد تاریخ برگزاری این اجلاس به پایان ماه مارس (۱۱ فروردین) تغییر کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا در نشست ناتو گفته بود ایران نیز به این اجلاس دعوت خواهد شد.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران در واکنش به اظهارات خانم کلینتون اعلام کرد اگر رسما از ایران برای شرکت در اجلاس افغانستان دعوت شود، این کشور موضوع را "با نظر مثبت" بررسی خواهد کرد.

پس از آن بود که دولت هلند، میزبان اجلاس، اعلام کرد برای ایران دعوتنامه خواهد فرستاد.

در اواخر سال گذشته میلادی نیز ایران قرار بود در کنفرانسی مشابه در مورد افغانستان در پاریس شرکت کند، اما در اعتراض به انتقادات تند رئیس جمهوری فرانسه از "برخی رهبران ایران"، این اجلاس را تحریم کرد.

مطالب مرتبط