17:48 گرينويچ - جمعه 13 مارس 2009 - 23 اسفند 1387

محسن رضایی طرح دولت ائتلافی اصولگرایان را مطرح کرد

محسن رضایی

یکی از نامزدهای اصولگرای دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری ایران پیشنهاد کرده است دولتی ائتلافی از چهره های اصولگرا از همه جناح ها تشکیل شود.

محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: "در نهایت، راهی جز تشکیل ‘دولت ائتلافی کارآمد و متعهد' نداریم و باید افکار عمومی را نسبت به مکانیزم انتخابات حساس کنیم تا انتخابات از حالت فردمحور به برنامه‌محور تبدیل شود".

این اظهارات آقای رضایی که روز جمعه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) در همایش استانی حزب "توسعه و عدالت ایران اسلامی" بیان شد، از معدود اظهارنظرهای جدی در باره صف بندی انتخاباتی جناح اصولگرا در ماه های اخیر محسوب می شود.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و مشاور عالی انتخاباتی مهدی کروبی، طرح آقای رضایی را برای تشکیل دولت ائتلافی، در جهت حل اختلافات درونی جناح اصولگرا ارزیابی می کند.

گفتگو با غلامحسین کرباسچی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای کرباسچی به بی بی سی فارسی گفت: "در بین نیروهای اصولگرا سه بینش نسبت به دولت نهم مطرح است: عده ای آقای احمدی نژاد را ناموفق می دانند و معتقدند که باید کنار برود. عده ای معتقدند که آقای احمدی نژاد موفق بوده و مردم هم از او راضی هستند. اما گروه سومی هم وجود دارد که معتقد است باید رفتار دولت نهم را اصلاح کرد".

به گفته آقای کرباسچی، طرح ارائه شده توسط آقای رضایی برای رسیدن به وحدت نظر میان اصولگرایان است اما "مانع اصلی در برابر آن، دولت آقای احمدی نژاد است که معتقد است رأی اکثریت مردم را دارد و حاضر نیست با نیروهای دیگر جناح اصولگرا وارد مذاکره شود".

به احتمال خیلی زیاد فقط آقای احمدی نژاد از سوی جناح اصولگرا مطرح خواهد شد و احتمال کمی وجود دارد که نامزد دیگری هم در کنار او معرفی شود

غلامحسین کرباسچی

محسن رضایی در باره سابقه این طرح گفته است: "تلاش خود را در تیرماه شروع کردیم و با عده زیادی از دوستان صحبت کردیم که توفیق زیادی نداشت، اما دو باره بعد از گذشت چند ماه صحبت هایی را انجام داده ایم و تا پایان فروردین ماه ۱۳۸۸، هسته اصلی را معرفی خواهیم کرد".

ایده تشکیل یک دولت وحدت ملی یا ائتلافی نخستین بار ماه ها پیش توسط علی اکبر ناطق نوری مطرح شده بود که به قول خود او "در نطفه خفه شد".

پس از آن علی لاریجانی هم از "طرح وحدت ملی" سخن گفت که به تلاش برای "عبور از احمدی نژاد" تعبیر شد.

آقای لاریجانی بعدا گفت که هدفش فراتر از رقابت های انتخاباتی بوده و ربطی به تلاش برای تشکیل دولت ندارد.

تلاش خود را در تیرماه شروع کردیم و با عده زیادی از دوستان صحبت کردیم که توفیق زیادی نداشت، اما دو باره بعد از گذشت چند ماه صحبت هایی را انجام داده ایم و تا پایان فروردین ماه ۱۳۸۸، هسته اصلی را معرفی خواهیم کرد

محسن رضایی

اکنون هم به گفته آقای رضایی، یکی از انتقاداتی که نسبت به طرح دولت ائتلافی او مطرح شده، انتقاد حزب موتلفه اسلامی بوده که گفته است اگر بحث "عبور از احمدی نژاد" باشد، آن را قبول ندارد.

ایده تشکیل یک دولت ائتلافی در گردهمایی سراسری حزب کارگزاران سازندگی در آذرماه هم مطرح شده بود که به گفته غلامحسین کرباسچی به دلیل واکنش نیروهای اصولگرا و عدم استقبال اصلاح طلبان، منتفی شد.

آقای کرباسچی گفت: "آن طرح، شامل همه نیروها از همه جناح ها می شد و خیلی روشن هم مطرح شده بود".

او در باره صف بندی نهایی اصولگرایان در انتخابات پیش بینی کرد: "دولت امکانات اجرایی را در اختیار دارد و گفتمان مسلط در جناح اصولگرا است، بنابراین به احتمال خیلی زیاد فقط آقای احمدی نژاد از سوی آن جناح مطرح خواهد شد و احتمال کمی وجود دارد که نامزد دیگری هم در کنار او معرفی شود".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.