بررسی روزنامه های شنبه 24 اسفند تهران

تیتر های اول

بیش تر روزنامه های صبح اولین روز از آخرین هفته سال، سخنان رهبر جمهوری اسلامی را کنار عکسی که وی را همراه با هاشمی رفسنجانی و اعضای مجلس خبرگان رهبری نشان می دهد، در تیتر اول خود آورده اند. اعتماد ملی با تیتر بزرگ "قطار پیشرفت کشور به سرعت در حال حرکت است گرچه عده ای احساس نمی کنند"، ایران روزنامه دولت با جمله ملت و دولت توانائی حل هر مشکلی را دارند، روزنامه جمهوری اسلامی با افق دید جامعه روشن و پرطراوت است اشخاص تاثیرگذار ذهن ها را با ناامیدی آلوده نکنند، رسالت با عنوان ملت و دولت در مسیری صحیح حرکت می کنند، کیهان هم با این تاکید که توضیح رهبر به برخی از افراد تاثیر گذارست نوشته اطلاعات غلط به شما می دهند، سیاه نمائی نکنید و جام جم هم در تیتر اصلی خود نوشته مردم را بدبین و ناراضی نکنید.

تصمیم مجلس به حذف یارانه های نقدی و در نتیجه تغییر لایحه بودجه پیشنهادی دولت تیتر اصلی چند روزنامه دیگرست. آفتاب یزد در عنوان اول خود نوشته به تصمیم مجلس دولت نه سوخت را گران كند نه يارانه‌نقدي بدهد ، دنیای اقتصاد با تیتر پایان بودجه با اعتراض دولت، خبر داده که سهم بنزین آزاد در سبد مصرف افزایش می یابد و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی صبح هم با عنوان صد تومان، نرخ عرضه 80 لیتر سهمیه ماهانه شخصی ها در تیتر بزرگ نوشته حذف یارانه بنزین وارداتی.

گپ و گفت سياسي در سالگرد يادگار امام تیتر اول روزنامه اعتماد است و صدای عدالت هم از جلسه بي‏نتيجه دولت و بانك مركزي براي تعيين سود خبر داده است.

گزیده مقالات

حذف یارانه نقدی

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد درباره علل رد شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در مجلس نوشته آنچه در مجلس رخ داد، برآیند رویارویی عظیم و شدید دولت برای اجرای این طرح و بدبینی توام با تشکیک در سمت دیگر بود که انعکاسی از وضعیت جامعه داشت. در سطح افکار عمومی ائتلافی شکل گرفته بود که همه بر نفی یا حداقل تعلیق موقت این طرح متفق‌القول بودند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در مواجهه عموم مردم و به تبع آن نمایندگان مجلس با این طرح، نوعی بی‌اعتمادی نهفته است. این اعتماد یا بی اعتمادی چیزی نیست که به صورت دفعتا ایجاد یا مضمحل گردد، بلکه در گذر زمان و در پرتو ارزیابی‌های تدریجی افراد از رفتار دولت ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، دولت اگر از رد طرح مذکور ناراحت است، باید به عملکرد گذشته خود در اموری غیر از طرح هدفمند کردن یارانه‌ها نگاه کند و علت را در آنجا جست‌وجو کند.

موسی الرضا ثروتی در سرمقاله سرمایه انگیزه حذف یارانه ها را در مجلس، در این نگرانی دیده که بودجه قابلیت اجرا نداشته باشد چنان که در بخش منابع، دولت درآمد شرکت هایی دولتی را ۵۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده است در حالی که به گفته کردزنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی، سازمان متبوع وی مبلغ سه هزار میلیارد تومان را برای شرکت های دولتی به دولت پیشنهاد کرده، در نتیجه به نظر می رسد در سال آینده حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از این ردیف درآمدی محقق نشود.

به نوشته این اقتصاددان در بخش مصارف نیز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان مربوط به برق، بنزین و گازوئیل پیش بینی نشده است. از این میزان چهارهزار میلیارد تومان مربوط به برق و شش هزار میلیارد تومان مربوط به بنزین و گازوئیل است. دولت در واقع با توجه به ۸۵۰۰ میلیارد تومان هدفمندکردن یارانه ها، این یارانه ها را در بودجه پیشنهاد نکرده بود اما با حذف بند یاد شده در عمل ۱۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در بودجه پیش بینی نشده است.

سکوت نمایندگان

آفتاب یزد درباره گزارش تفریغ بودجه سال 85 که کسانی مانع از آن شدند که نمایندگان مجلس و مردم از آن با خبر شوند نوشته به طور دقيق مشخص نيست كه چه اشخاص و كدام عوامل مانع دسترسي نمايندگان مردم به این گزارش شدند. آيا مثلاً نزديكي انتخابات و نگراني از كاهش اعتماد مردم به "دولت اصولگرا در اين موضوع نقشي داشته است؟ آيا عوامل عدم توزيع گزارش تفريغ، همان كساني هستند كه در سال 86‌ اعلام كردند: با دولت مشكلاتي داريم اما براي حفظ وحدت اصولگرايان، سكوت مي‌كنيم؟"

به نوشته سردبیر آفتاب یزد شايد هم تصميم به ممانعت از توزيع گزارش تفريغ بودجه را بايد متاثر از اراده كساني دانست كه چند روز قبل با صراحت بر كنترل انتقادات از دولت نهم - به خاطر جلوگيري از بهره‌برداري اصلاح‌طلبان- تاكيد كردند! ‌ممكن است دلايل ديگري نيز براي اين كار وجود داشته باشد.

در پایان این مقاله به طعنه نوشته شده شايد تصميم‌گيران مجلس هم به همان نتيجه‌اي رسيده‌اند كه رئيس جمهور اخيراً اعلام كرد"اشتباه ديوان محاسبات در بررسي عملكرد دولت!" البته اين فرض نمي‌تواند چندان دقيق باشد اما هر يك از فرضيات فوق كه پذيرفته شود سكوت و مخفي‌كاري نمايندگان مجلس، برخلاف سوگندي است كه در بدو ورود به مجلس توسط هر يك از نمايندگان ادا مي‌شود.

ایران و اعراب

کیهان در نقد تحرکاتی که در هفته های اخیر بین اعراب به وجود آمده نوشته سعودی و مصر در مذاکرات اخیر خود با مشکلات عدیده ای مواجه اند یکی از این مشکلات این است که از سوریه می خواهند که روابط نقد و مؤثر با مقاومت را که اساسی ترین وجه اقتدار دولت سوریه را تشکیل می دهد، با وعده نسیه آزادی جولان معاوضه کند. بشار اگرچه جوان است ولی خوب می داند که مذاکرات، وعده ها و ژست های سیاسی دولت های عربی هیچگاه نتیجه بخش نبوده است.

به نظر سرمقاله کیهان اما در عین حال نباید از کنار تحولاتی که حول محور مهار مقاومت دنبال می شود و بدون تردید یک پروسه آمریکایی- اسرائیل است عبور کرد. مقاومت در جنگ های 33 و 22 روزه به پیروزی درخشان و اعجاز گونه دست یافته است ولی برای آنکه در فرآیند سیاسی حزب الله بر توطئه گران غالب شود، درایت بیشتر و زمان بیشتری نیاز است این موضوعی است که دستگاه سیاست خارجی ما باید بیش از هر دستگاه دیگر مراقب آن باشد.

ایران و آمریکا

صدای عدالت در سرمقاله خود درباره احتمال میانجی گری ترکیه در مذاکرات ایران و آمریکا نوشته براي آمريکا موقعيت برتر و موثر ترکيه در منطقه حساس خاورميانه بسيار مطلوبتر از موقعيت و نفوذ ايران در اين منطقه است، چرا که ترکيه نه تنها عضو ناتو و به نوعي متحد نظامي آمريکا به شمار مي رود، از ساختاري لائيک نيز برخوردار است.

به نوشته این روزنامه ميانجيگري ترکيه، منجر به تقويت جايگاه اين کشور در منطقه مي شود و از آنجا که ترکيه رقيب منطقه اي ايران است، دادن چنين فرصتي به آن، نمي تواند در دراز مدت به نفع کشورمان باشد؛ هيچ کس رقيبش را تقويت نمي کند. بنابر اين، به نظر مي رسد که نمي توان به پيغامهاي مقامات ترکيه چندان خوشبين بود و بهتر آن است که با احتياط زمينه هاي ديگري براي تحول در روابط ايران و آمريکا جست وجو شود.‏

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته كساني كه تاكنون تصور مي كردند يخ هاي روابط ميان ايران و آمريكا را كه 30 سال است هر روز بر انجماد آنها افزوده مي شود مي توانند آب كنند اكنون بايد به اين نتيجه برسند كه دل خوش كردن به پوست سياه اوباما و يا شعار «تغيير» او دل بستن به سراب است و آمدن و رفتن افراد نمي تواند در سياست هاي كلي واشنگتن كه بر خوي سلطه گري مبتني است تحولي بنيادين ايجاد كند. اقداماتي از قبيل ارسال پيام تبريك به مناسبت انتخاب اوباما به رياست جمهوري يا اعلام آمادگي براي مذاكره و يا انتظار تجديدنظر در سياست هاي دولت آمريكا كاملا ناشيانه و ساده لوحانه بود.

این روزنامه اضافه کرده ما هرگز از اعلام بي نيازي به آمريكا و تكيه بر سياست بي اعتنائي به اظهارات فريبكارانه دولتمردان آمريكائي ضرر نمي كنيم. اين سياست بي صبري و عجله در تصميم گيري و اظهارنظرهاي بي موقع است كه همواره مشكل ساز است و دشمن را به طمع مي اندازد و مطالباتش را بالا مي برد. دولتمردان جمهوري اسلامي بايد با متانت در برابر مسائل پيچيده اي همچون برخورد با آمريكا عمل كنند و از اظهارنظرهاي شتاب زده پرهيز نمايند و مهمتر آنكه پا را از حوزه مسئوليت و اختيارات خود فراتر نگذارند.

انتخابات

احسان نراقی در اعتمادملی نوشته در ماه‌هاي باقيمانده تا انتخابات، نامزدهای انتخاباتی اصلاح طلب با مردم، فضاي عمومي و افكار فعلي مردم ايران بيشتر آشنا خواهند شد و همچون يك روح در سه پيكر عمل خواهند كرد. گفت‌وگوي مستقيم با مردم فقط فضاي انتخاباتي را صيقل نمي‌دهد، به امكانات عمل كانديداها و كنش سياسي آنها نيز قدرت مي‌بخشد و مردم به تدريج با اين جريان مشفق و علا‌قه‌مند به سرنوشت و سربلندي ايران بيشتر آشنا خواهند شد.

به نظر این جامعه شناس به جاي پرداختن به جزئيات تفرقه‌افكنانه و ابراز نگرانی از وجود سه نامزد اصلاح طلب بايد از وضع و امكان موجود به‌نفع شرايط مردم‌سالا‌رانه بهره گرفت به خصوص که فضاي اعتماد و احترام در ميان كانديداهاي اصلا‌حات امري است كه تاكنون به اين صورت در ميان رقباي سياسي سابقه نداشته و كروبي و خاتمي و موسوي در عين برخي تفاوت‌ها در برنامه و بيان سياسي نه‌تنها از فضايل يكديگر و حفظ حرمت هم دريغ نمي‌ورزند بلكه در جهت اعتلا‌ي يكديگر مي‌كوشند.