20:29 گرينويچ - شنبه 14 مارس 2009 - 24 اسفند 1387

اعلام موجودیت یک انجمن صنفی جدید برای روزنامه نگاران ایران

جلسه تأسیس انجمن جدید

انجمنی به نام "انجمن صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران ایران" در تهران اعلام موجودیت کرده است که اعضای هیأت مدیره آن عمدتا از میان روزنامه نگاران نزدیک به جناح اصولگرا انتخاب شده اند.

۲۵۰ عضو این انجمن در نخستین جلسه مجمع عمومی که شنبه ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) برگزار شد، اساسنامه انجمن را به تصویب رساندند.

اعضای اصلی و علی البدل هیأت مدیره این انجمن در رسانه هایی چون ایرنا، جام جم، همشهری، باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری فارس، روزنامه رسالت، روزنامه خبر، خبرگزاری مهر و روزنامه کیهان شاغل هستند.

رجبعلی مزروعی، رئیس هیأت مدیره "انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران" که اعضای هیأت مدیره آن را عمدتا روزنامه نگاران نزدیک به جناح اصلاح طلب تشکیل می دهند، به بی بی سی گفت که موسسان انجمن جدید همان کسانی هستند که پیش تر هم انجمن روزنامه نگاران مسلمان را تشکیل داده بودند.

گفتگو با علی مزروعی رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای مزروعی گفت: "این افراد حالا می خواهند از فرصت روزهای آخر فعالیت دولت نهم استفاده کنند و یک انجمن صنفی را به ثبت برسانند که به لحاظ قوانین داخلی ایران امکان ثبتش وجود ندارد، چون بر اساس این قوانین فقط یک انجمن صنفی می تواند ثبت شود و فعالیت کند".

این افراد می خواهند از فرصت روزهای آخر فعالیت دولت نهم استفاده کنند و یک انجمن صنفی را به ثبت برسانند که به لحاظ قوانین داخلی ایران امکان ثبتش وجود ندارد

رجبعلی مزروعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

این در حالی است که وزارت کار ایران اوایل تابستان ۱۳۸۷ "انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران" را که آقای مزروعی رئیس هیأت مدیره آن است، "واجد شرایط انحلال" اعلام کرده بود.

اما این انجمن در پایان مرداد ماه با حضور حدود ۹۳۰ عضو خود انتخاباتی برگزار کرد و اعضای هیأت مدیره و بازرسان جدید را برگزید.

"انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران" که به گفته آقای مزروعی حدود ۴۰۰۰ عضو دارد در سال ۱۳۷۶ و چند ماه پس از آغاز به کار دولت محمد خاتمی، تأسیس شد.

اختلاف میان "انجمن صنفی روزنامه نگاران" و وزارت کار ایران از آنجا آغاز شد که بعد از به حد نصاب نرسیدن تعداد حاضران در جلسات اول و دوم انتخابات هیات ‌مدیره انجمن در سال ۸۵ ، انتخابات به مرحله سوم رسید.

اما از نظر وزارت کار، اساسنامه انجمن تنها برگزاری انتخابات در دو مرحله را پیش بینی کرده و برگزاری انتخابات در مرحله سوم غیر قانونی است.

تلاش برای تاسیس انجمن جدید، پس از رای دیوان عدالت اداری آغاز شد که با طی موازین حقوقی و قانونی از سوی وزارت کار موفق به اخذ مجوز فعالیت شده است

تقی دژاکام، عضو هیأت موسس انجمن جدید

دیوان عدالت اداری ایران هم در پی بررسی شکایت انجمن صنفی روزنامه نگاران، علیه این انجمن رأی داد.

تقی دژاکام، یکی از اعضای هیئت موسس انجمنی که تازه اعلام موجودیت کرده، به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است: "تلاش برای تاسیس انجمن جدید، پس از رای دیوان عدالت اداری آغاز شد که با طی موازین حقوقی و قانونی از سوی وزارت کار موفق به اخذ مجوز فعالیت شده است".

این در حالی است که رجبعلی مزروعی می گوید: "در دولت جدید خیلی تلاش کردند انجمن صنفی را منحل کنند، نامه ای هم نوشتند که انجمن ‘واجد شرایط انحلال' است. اما در عمل هیچ مصداق حقوقی و قانونی در دست نداشتند. انجمن با حضور ۹۳۲ عضو انتخابات برگزار کرد و بدون ایراد قانونی، به فعالیت خود ادامه می دهد".

به گفته آقای مزروعی، اکثر کسانی هم که در انتخابات انجمن جدید برگزیده شده اند، قبلا عضو "انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران" بوده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.