17:27 گرينويچ - دوشنبه 16 مارس 2009 - 26 اسفند 1387

ناصر زرافشان ممنوع الخروج شد

ناصر زرافشان از اعضای کانون نویسندگان ایران و کانون وکلای دادگستری که روز شنبه 24 اسفند عازم خارج از کشور بود، در فرودگاه تهران از خروج وی جلوگیری و گذرنامه اش ضبط شد.

آقای رزافشان در گفتگو با بخشی فارسی بی بی سی گفت: "به دعوت پارلمان اروپا برای شرکت در نشستی در باره محیط زیست که فردا سه شنبه 17 اسفند (17 مارس) برگزار می شود عازم خارج بودم که از خروج من جلوگیری شد."

آقای زرافشان می گوید: "انجام تشریفات گمرکی و پیش از سوار شدن به هواپیما ماموران پاسپورتم را مطالبه کردند و گفتند که منتظر باشم ولی بعد از آن گفتند که شما نمی توانید بروید."

گفتگو با نصر زرفشان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

در فرودگاه نامه ای به آقای زرافشان داده شده است که در آن آمده در 11 اردیبهشت ماه امسال پرونده ای در معاون امنیت دادگاه انقلاب دارد اما آقای زرافشان می گوید: "ظرف 11 ماه گذشته بارها احضار شدم و هیچ اشاره به این پرونده نشد و اکنون بعد از گذشت یازده ماه می گویند که این پرونده علت ممانعت از خروج من بوده در حالی که هدف جلوگیری از سفر من بود."


آقای زرافشان وکيل بسياری از نويسندگان و دگرانديشان ايرانی بوده و پيش از دستگيری، وکالت خانواده های مقتولان قتل های معروف به زنجيره ای را بر عهده داشت.
وی در جريان برگزاری دادگاه متهمان قتل های زنجيره ای مصاحبه های گوناگونی با رسانه های داخل و خارج از ايران انجام داد و به انتشار اطلاعاتی در مورد دادگاه که پشت درهای بسته برگزار می شد پرداخت.


ناصر زرافشان در شماری از اين مصاحبه ها گفته بود که طبق مستندات موجود در پرونده متهمان، قتل مخالفان نظام جمهوری اسلامی بر مبنای فتواهايی صورت گرفته است که از سوی برخی چهره های رده بالای مذهبی ايران صادر شده است.


آقای زرافشان در سال ۲۰۰۲ به جرم افشای اسرار دولتی به سه سال زندان، به دليل نگهداری سلاح به دو سال زندان و همچنين به خاطر وجود مشروبات الکلی در دفتر کارش به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.