احتمال کناره‌گیری خاتمی از عرصه رقابت‌های انتخاباتی

در حالی که سه نامزد جناح اصلاح طلب در ایران برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام آمادگی کرده اند، خبرها حاکی از آن است که سید محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران درصدد کناره گیری از عرصه رقابت هاست.

آقای خاتمی پیشتر گفته بود که از میان او و آقای موسوی، یک نفر نامزد انتخابات خواهد شد، برای همین هنگامی که او در 21 بهمن نامزد شرکت در انتخابات شد، این گمان در بسیاری به وجود آمد که آخرین نخست وزیر ایران دیگر در عرصه رقابت ها حضور نخواهد یافت.

میرحسین موسوی، بیست اسفند، تقریبا یک ماه پس از اعلام نامزدی آقای خاتمی، قصد خود را برای شرکت در انتخابات اعلام کرد و گفت که پس از بررسی "وضعیت کشور"، "حوادث پیش رو" و "ظرفیت های موجود"، تصمیم گرفته که در انتخابات نامزد شود.

با اعلام نامزدی آقای موسوی، حدس و گمان هایی درگرفت که آقای خاتمی دیگر در عرصه انتخابات باقی نمی ماند. این پیش فرض را بیشتر رسانه های نزدیک به جناح اصولگرا در ایران مطرح کردند که از همان اول با نامزدی آقای خاتمی مخالف بودند و این مخالفت را با گزارش ها و مصاحبه هایی علیه رئیس جمهوری سابق ایران نشان می دادند.

این رسانه ها، با حمله به آقای خاتمی و احزاب و گروه های هوادار آن مانند جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تلاش کردند تا نشان دهند آقای خاتمی، میان مردم پایگاهی ندارد و در صورت به میدان آمدن او، شکست آنچه آنها جناح "موسوم به اصلاح طلب" می نامند، قطعی خواهد بود.

این رسانه ها همچنین از قول برخی شخصیت ها، آمدن میرحسین موسوی و نامزدی او به همراه محمود احمدی نژاد در انتخابات آتی را یک بازی برد-برد برای اصولگرایان خواندند.

این در حالی است که آقای موسوی اگرچه در بیست سال گذشته، به نوعی در انزوای سیاسی به سر برده اما در برخی موارد نظیر تعطیلی مطبوعات و ترور سعید حجاریان ابراز نظر کرده که این اظهارنظرها را می توان هم جهت با جناح اصلاح طلب در ایران خواند.

انتشار اخباری مبنی بر کناره گیری آقای خاتمی به غیر از ایجاد واکنش در میان جناح مخالف، با واکنش حامیان او نیز رو به رو شده است.

برخی گروه ها و شخصیت های هوادار آقای خاتمی می گویند پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری مهم تر از پیروزی فردی خاص است. این گروه خواهان آن است که دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد محدود به یک دوره شود.

گروهی نیز با کناره گیری آقای خاتمی مخالفت کرده و با اشاره به جایگاه و موقعیت او در میان مردم به خصوص جوانان، خواهان باقی ماندن رئیس جمهوری سابق در عرصه انتخابات هستند.

این افراد در مورد میزان رای آوری آقای موسوی تردید دارند و می گویند او نخواهد توانست آرا جوانان را از آن خود کند.

هر چند آقای خاتمی خود گفته است که از آقای موسوی حمایت خواهد کرد اما هنوز مشخص نیست که در صورت انصراف احتمالی آقای خاتمی، گروه های اصلی حامی آقای خاتمی چه واکنشی نشان خواهند داد و از بین مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو کاندیدای باقی مانده اصلاح طلبان، کدام یک را به عنوان نامزد مورد حمایت خود بر خواهند گزید.

مطالب مرتبط