نگاه نسل جوان به عید دیدنی؛ اجبار یا اختیار؟

"این عید دیدنی اجباری به خدا فک و فامیل رو به هم نزدیک نمی کنه. مایه دردسره. من ۳ ساله عید با مامان دعوا مرافعه دارم.از او اصرار که بیا از من انکار که نه! کار دارم، حوصله ندارم. سعی می کنم بهانه هایی بتراشم که قابل قبول تر باشه. آخه عید دیدنی زوری که نمیشه."

علی مشفق، نوجوان ۱۶ ساله ایست که مانند برخی دیگر از جوانان و نوجوانان از عید دیدنی گریزان است. او می گوید، فقط دوست دارد برای عید دیدنی به منزل پدر بزرگ و مادربزرگ و عموی بزرگش برود.

مادر علی، می گوید این رفتار نوجوان ها و جوان ها باید کنترل شود چون اگر در این زمینه به میل آنها عمل شود سنت عید دیدنی که اتفاقا در این روزگار، غنیمت است، کمرنگ می شود و چه بسا که از بین برود.

ناهید مادر علی، می گوید، قدیم ترها ما برای رسیدن عید روزشماری می کردیم و یکی از دلایل این شوق و ذوق دیدارهایی بود که تازه می شد. او می گوید، یکی از انگیزه هایش برای عید دیدنی رفتن، عیدی گرفتن بوده است.

اما علی می گوید: "عیدی؟ کسی این روزها عیدی درست و حسابی نمی دهد! من ترجیح می دهم به جای اینکه به این خانه و آن خانه بروم که خیلی هم به نظرم خسته کننده و یکنواخت است، در خانه بمانم و تلویزیون تماشا کنم.فیلم های سینمایی عید خیلی بهتر هستند."

عید دیدنی یکی از آیین های نوروزی است. رسم ایرانیان این است که روز نوروز، اول به دیدن بزرگان خانواده و شخصیت های علمی و اجتماعی بروند. دید و بازدیدهای نوروزی از روزهای نخست فروردین که تعطیل رسمی است، آغاز شده و گاه تا اواخر فروردین ادامه دارد.

برخی خانواده ها با جدیت این سنت را رعایت می کنند و به آن پایبندند اما برخی دیگر اهمیت چندانی به آن نمی دهند.

محمد صادقی، کارمند دولت می گوید با وجود گرانی و وضعیت مالی نا مناسب چند سال است که روز قبل از عید با همسر و دو فرزندش با مسافرت می روند که دردسر دید و بازدید نداشته باشند.

او می گوید همیشه در این رفت و آمدهای فامیلی حرف و سخن پیش می آید به همین دلیل ترجیح می دهم که نه بروم نه کسی بیاید. دختر بزرگ آقای صادقی، دانشجوی روانشناسی است.آقای صادقی می گوید، او رفت و آمدهای خودش را دارد و من و مادرش هرگز او را مجبور نکردیم همراه ما جایی بیاید.

مینا هم به خاطر این آزادی عملی که می گوید از نوجوانی به او داده شده از والدینش متشکر است و می گوید: بعضی از دوستانم چنین امکانی ندارند و مجبورند برای عید دیدنی به جاهایی که مادر و پدرشان معلوم می کنند بروند، حتی اگر نخواهند.

هومن ۱۸ ساله، دانشجوی سال اول دانشگاه، اما نگاه دیگری به کل این ماجرا دارد و معتقد است، فرصت دید و بازدید کم است، با اینکه عید دیدنی و از اینجا به آنجا رفتن در روزهای عید ممکن است آدم را خسته کند، اما حیف است که آدم این فرصت را از دست بدهد.

او می گوید سال گذشته که برای موفقیت در کنکور خودش را در خانه حبس کرده بوده و مدام درس می خوانده، به هیچ مهمانی نرفته، اما برای عید دیدنی امسال با دل خوش، لحظه شماری می کرده است.

هومن می گوید، در این ایام بعضی وقت ها ترجیح می دهم با دوستانم باشم، اما خودم را راضی می کنم که بعد از تعطیلات عید به آنها برسم و در ایام عید به دید و بازدید های لازم بروم.

اما بعضی دیگر، نگاه دیگری دارند. بابک، ۱۷ ساله است و می گوید: از عید و عید دیدنی متنفرم. از صبح علی الطلوع باید شال و کلاه کنیم برویم این خانه ، آن خانه تا آخر شب که چی؟ این رفت و آمدی که بیشتر شکل انجام وظیفه است مرا عصبانی می کند.یکی دو جا را به زور مامان می روم. اما فقط یکی دو جا.

بعضی جوانان دیگر هم مانند مهناز ۱۸ ساله باخود عید دیدنی مشکلی ندارند اما می خواهند حق انتخاب داشته باشند: به نظر من عید دینی هیچ اشکالی نداره ولی اجبار هم نداره! اینکه مامان باباها به بچه ها اصرار می کنند هر جا می روند دنبال آنها راه بیفتند واقعا درست نیست.

مجتبی حسن زاده، کارشناس ارشد علوم اجتماعی در این باره می گوید عید دیدنی آیین زیبایی است که مثل هر رسم و سنت دیگری باید با زمان جلو برود تا حذف نشود.

او می گوید، مجبور کردن جوانان به پایبندی به برخی سنت ها از جمله عید دیدنی ممکن است باعث شود آنها از این رسم و رسوم گریزان شوند و همین عاملی می شود برای اینکه جوانان چند نسل ما اصلا از وجود چنین آیینی بی خبر بمانند.

آقای حسن زاده با اشاره با اینکه عصر حاضرعصر سرعت و تنهاییست می گوید، کافیست نگاهی به اطراف خود بیندازید و ببینید که تمام اختراعات و اکتشافات روزگار ما ، بشر را به سمت تنهایی می کشاند از سوی دیگر هم برخی سنت ها و آیین ها از این جهت برای افراد به ویژه نسل های قبل تر لذت بخش هستند که با تنهایی مبارزه می کنند .

به گفته این متخصص امور اجتماعی، به این ترتیب، طبیعی است که جوانان که دلشان می خواهد با زمان خود همگام باشند با این سنت ها مشکل داشته باشند. آقای حسن زاده می گوید لازم است، در این زمینه درست رفتار شود تا جوانان به جای اینکه آداب و رسومی از این دست را پس بزنند، با تغییردادن این سنت ها جوری که با شرایط زندگی آنها همخوان شود، آنها را حفظ و به نسل های بعدی منتقل کنند به نظر او رسم و رسوم و آیین مردم هم مثل خیلی چیزهای دیگر باید به روز شود تا از بین نرود.

مطالب مرتبط