روسیه فعلا به ایران موشکهای اس 300 تحویل نمی دهد

خبرگزاری های دولتی روسیه از قول وزارت خارجه اين کشور نقل کرده اند که روسیه در حال حاضر به کشورهای آسیای جنوب غربی و خاورمیانه از جمله ایران سیستم بسیار پیشرفته موشک های زمین به هوا موسوم به "اس-300" نمی فروشد.

خبرگزاری ریا نووستی، به نقل از وزارت خارجه روسیه خبر داده با آنکه روسیه با ایران قرارداد فروش سلاحهای دفاعی دارد، اما در حاضر در نظر ندارد که موشکهای اس 300 به ایرانتحویل دهد.

يک مقام ارشد نظامی روسیه که نخواسته نامش فاش شود به این خبرگزاری گفته که تحویل این موشکها به ایران بستگی شرایط بین المللی و به تصمیم رهبران روسیه دارد.

به گفته وی روسیه قصد دارد که به تعهدات خود در قراردادی نظامی که در سال 2007 بسته شده و صدها میلیون دلار ارزش دارد، پایبند باشد.

چندی پیش مقامهای ایرانی خبر از آغاز روند تحویل موشکهای اس 300 به ایران را داده بودند. خبری که هیچگاه از سوی روسیه تائید نشده است.

موشکهای اس-300 یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان توصیف می شود. این موشک قادر به ردیابی 100 هدف در آسمان است.

جدیدترين نوع موشکهای اس - 300 تا 195 کیلومتر برد دارد و قادر است هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله 10 متر تا 27 کیلومتری از زمین هدف قرار دهد.

ماه گذشته مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع ایران برای گفتگو با مقامهای روس بر سر خرید تسلیحات نظامی به مسکو سفر کرد.

گفته می شود که هدف اصلی این سفر، گفت و گو برای تحویل موشکهای اس 300 بوده است. ظاهرا ایران قصد دارد با خرید اين موشکها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای اش ایجاد کند.

آمریکا و اسرائیل که مخالف فروش تسلحیات نظامی به ایران از سوی روسیه هستند، ابراز نگرانی کرده اند که در صورتی که ایران به این موشکها دست یابد، توازن نظامی منطقه را برهم می زند و موجب بی ثباتی در منطقه می شود.

مقام‌های روسی بارها تاکید کرده‌اند که از در اختیار گذاشتن سلاح های تهاجمی به ایران خودداری می‌کنند و تنها سلاح های دفاعی به این کشور می فروشند که باعث بی ثباتی در منطقه نمی شود.

به گفته تحلیلگران از آنجا که سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ سلاحی دفاعی به شمار می‌رود، بنابراین، تردید در مورد اینکه روسیه قصد فروش این سیستم را به ایران دارد یا خیر، در ابهام باقی می‌ماند.

مطالب مرتبط