بررسی روزنامه های دوشنبه 26 اسفند تهران

تیترهای اول

بیش تر روزنامه های امروز صبح مانند اعتماد ملی اخطار رئیس دولت به رئیس مجلس را تیتر اول خود قرار داده اند. عنوان اصلی اعتماد این است: اخطار رئیس جمهوری به رئیس مجلس، جام جم از اخطار قانون اساسی توسط رئیس جمهوری خبر داده و سرمایه هم همین تیتر را در صدر اخبار خود دارد، در همین حال حیات نو هم از زبان دولت نوشته لایحه بودجه اجرائی نیست.

از میان گزارش های انتخاباتی، آفتاب یزد این سخن میرحسین موسوی را در تیتر اول خود آورده که گفته است دین متحجر نظام برنامه ریزی ندارد و مردم سالاری از آخرین نخست وزیر نقل کرده اسلام ناب از همه نیروها برای پیشرفت کشور بهره می برد، و صدای عدالت گزارشی از احتمال انصراف محمد خاتمی را با این تیتر در بالای صفحه اول خود نقل کرده کاندیدای برتر، اخلاق را بر سیاست ترجیح می دهد.

دعوت به وحدت عملی براي مقابله با توطئه هاي دشمنان اسلام جمله ای است که به نقل از آیت الله خامنه ای در تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی آمده است، رسالت هم از قول رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با مسوولان کشور در روز ولادت پیامبر اسلام نوشته مهمترين وظيفه،مجاهدت براي تحقق اتحاد اسلامی است و کیهان هم عنوان مقابله با تفرقه بزرگ ترین وظیفه اسلامی است را برای عنوان اصلی خود برگزیده است.

گزیده مقالات

رابطه قوای سه گانه

ابراهیم امینی در سرمقاله اعتمادملی نوشته دولت احمدی نژاد با این استدلال که قوای سه‌گانه از استقلا‌ل كامل نسبت به همديگر برخوردار بوده و رئيس‌جمهوری در عرض روسای قوای ديگر قرار دارد، هيات پيگيری و نظارت بر اجراي قانون اساسی را که در دولت پیش ایجاد شده بود منحل کرد ولی حالا همین دولت چنان حدود اختیارات رئیس جمهوری را گسترش داده که قانونگزاری را که به تاکید قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است، برای خود قائل شده است.

به نوشته این نماینده مجلس ششم که عضو کمیته پی گیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی بود موضوع وقتی جالب تر است که به یاد می آیدا غلامحسین الهام سخنگوی دولت و وزير دادگستری فعلی در دوران دولت سابق در دو ميزگرد تلويزيونی با نویسنده تاكيد داشت كه هماهنگي تنظيم روابط بين قوا به عهده رهبر است و نه رییس جمهور. بنا به استدلال وی، رئيس‌جمهوری حق تذكر دادن و يا اخطار به روساي قواي ديگر را ندارد.

آقای امینی در مقاله خود تاکید کرده اما اكنون با بروز اختلا‌ف ديدگاه‌ها بين دولت و مجلس، رئيس‌جمهوری از اين ايده عدول كرده و به بهانه تغيير اساسي در لا‌يحه بودجه از سوي مجلس شوراي اسلا‌مي با اخطار قانون اساسي به رئيس مجلس شوراي اسلا‌مي چنين اعلا‌م داشت كه او به عنوان مسوول اجراي قانون اساسی از اين حق برخوردار است كه به قوه مقننه و رئيس آن اخطار دهد.

رقابت های انتخاباتی

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به اخباری که دیروز درباره انصراف محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات منتشر شده بود نوشته اصلاح طلبان از پیش تصمیم داشتند زمینه را برای حضور میرحسین موسوی آماده کنند و این نقشه قدیمی شان بود.

مدیر روزنامه کیهان پیش بینی کرده که اصول گرایان به نخست وزیر دوران جنگ رای ندهند علت آن را در نزدیکی میرحسین موسوی با اصلاح طلبان دانسته و این که در دولت گذشته مشاور ارشد رییس جمهوری بود.

به نوشته مدیر کیهان از یک طرف جای چندانی برای حمایت اصولگرایان از موسوی باقی نمانده و از طرف دیگر هواداران جبهه اصلاحات نیز شعارهای جدید ایشان را نمی پسندند. شاید دقیقا به همین علت و برای عبور از این عقبه است که سایت های وابسته به اصلاح طلبان به یکباره با چرخشی نزدیک به 180 درجه، سعی می کنند موسوی را بیرون از جبهه اصلاح طلبان معرفی کنند!! چرا؟! احتمالاً با این هدف که توجه برخی از اصولگرایان به وی را جلب کنند!

ایران و آمریکا

حسين‎ ‎سليمى‏ در سرمقاله اعتماد ملی نوشته شعار تغيير و آغاز مذاکره به معناي اين نيست که به يکباره همه چيز در سياست خارجي امريکا تغيير کند. نقد مواضع دولت ايران در مورد مسائل هسته اي جزو مسائل متداول دولت امريکا است. منتها تغييری که احتمالا در اين زمينه به وجود خواهد آمد، در مورد رويکرد کلی نسبت به ايران است. يعني وضع موجود نقد خواهد شد ولي درهای جديدی نيز گشوده خواهد شد. ‏

به نوشته این کارشناس مسائل سیاسی ‏‏ ‏يکي از پارامترهايي که باعث ميشود امريکاييها در ايجاد تغيير در روابطشان با ايران دست دست کنند و به نوعي در اين زمينه يک اقدام همه جانبه انجام ندهند، انتظاري است که به دنبال تغييرات سياسي در ايران ميکشند. البته اين تنها پارامتر موجود در روابط بين دو کشور نيست ولي يکي از پارامترهاي جدي است. با هر تحول سياسي که در ايران صورت بگيرد، چه روي کارآمدن گروه های معتدلتر و چه باقي ماندن دولت فعلي، در نهايت استراتژی امريکا به تعامل بيشتر با ايران خواهد بود، گرچه آنها متمايل هستند که با گروههاي معتدلتر در ايران تعامل برقرار کنند. آفتاب یزد از قول صادق زیباکلام نوشته هيچ تغيير عملي در رفتار دو طرف صورت نگرفته ‌است؛ نه از سوي آمريكا نه ايران، پس چگونه مي‌توانيد انتظار داشته باشيد كه يكي از طرفين با اين ‌شدت از مواضع گذشته‌اش كوتاه بيايد؟! تغيير رفتارها را بايد از زماني انتظار داشت كه يك دوره ‌مذاكره رو در رو صورت گيرد. پس بايد از تغيير مورد نظر اوباما، تعبيري درست داشته باشيم.

اين كارشناس مسائل سياسي به نوشته آفتاب یزد گفته اما آن چه مسلم است، لحن اوباما، كلينتون و همه دموكرات‌ها ‌با جمهوري‌خواهاني مانند جورج بوش، متفاوت و منطقي‌تر است. البته به نظر من، تغيير در رفتار دو ‌طرف را پس از انتخابات رياست‌جمهوري در ايران خواهيم ديد. هم‌اكنون نه احمدي‌نژاد و نه اصلاح‌طلبان، هيچ‌يك حاضر نيستند درباره اعلام رسمي مذاكره با آمريكا ‌ريسك كنند، چون نمي‌دانند در جامعه چه بازخوردي خواهد داشت؛ اين موضوعي است كه مشاوران ‌اوباما نيز به او توصيه كرده‌اند. بنابراين هم اوباما و هم جريان‌هاي سياسي در درون ايران تا تعيين ‌رئيس‌جمهور بعدي، صبر خواهند كرد.

پاکستان

بهروز بهزادی در مقاله ای در اعتماد به حوادث سیاسی پاکستان پرداخته و نوشته هنوز فرهنگ دموکراسی در آن کشور نهادينه نشده است و نيروها و دولت از دموکراسي سوء استفاده مي کنند. دولتي که با ابزارهاي دموکراتيک به قدرت رسيده است، در برابر رقيب خود اين ابزارها را دريغ مي کند و به ديکتاتوري روي مي آورد که نمونه آن را بارها ديده ايم. مثال ديگر دموکراسي ناتمام را مانند بسياري از کشورهاي جهان همين روزها در جمهوري آذربايجان نيز شاهديم.

سردبیر اعتماد نتیجه گرفته براي رسيدن به دموکراسي بايد فرهنگ دموکراسي در جوامع نهادينه شود. در غير اين صورت براي رويارويي با دموکراسي راه هاي بسياري هست که يک نمونه ديگر آن را مي توان در تغيير و تعريف شغل ها يافت، مثل رئيس جمهوري که با اختيارات رياست جمهوري نخست وزير مي شود و نخست وزيري که با اختيارات نخست وزيري رئيس جمهور مي شود که البته در اين معادله به سرعت مي توان پرتقال فروش را يافت.

زندگی در تهران

علی دهفان در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته زندگي اين روزها در تهران از هر زمان ديگري سخت‌تر شده است. البته اشتباه نكنيد اين را به‌دليل انفجار قيمت كالا‌هاي مصرفي يا صعود مداوم ضريب گراني نمي‌گويم بلكه ترافيك و موقعيت شهري پايتخت به‌گونه‌ ای شده است كه در بسياري از مواقع شهروندان را دچار جنون مي‌كند.

این روزنامه نگار با اشاره به حمل و انتقال اتومبیل متخلفان توسط پلیس نوشته نمی ‌توان ناديده گرفت كه در پايتخت، قانونمندي شهروندان به طنزي تلخ تبديل شده است اما در مقابل روش‌هاي مسوولا‌ن براي بازگرداندن قانون به زندگي اجتماعي مردم نيز روي ديگر اين طنز را به رخ مي‌كشد. به‌طور خلا‌صه بايد گفت كه اكنون تنبيه كردن يا به مفهومي دقيق‌تر، آزار دادن در برخي از مواقع اصلی ترين روش برای احترام به قانون محسوب می شود.