محاکمه یک ایرانی به اتهام قاچاق تجهیزات نظامی

اف-4
Image caption بعضی از تجهیزات انتقال داده شده به ایران در هواپیمای اف-4 کاربرد دارد

داستان های آمریکایی یک بازرگان ۵۵ ساله ایرانی و شرکت او را به انتقال غیرقانونی تجهیزات نظامی از آمریکا به کشورش متهم کرده اند.

حسین علی خوشنویس راد پس از ورود به آمریکا در چهاردهم مارس در فرودگاه شهر سان فرانسیسکو بازداشت شد و دوشنبه در دادگاه حاضر شد.

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد حسین علی خوشنویس راد و شرکت آریاسا که در تهران مستقر است، متهم هستند تجهیزات و قطعات یدکی هلیکوپترهای نظامی و دوربین های هوایی هواپیماهای نظامی را به طور غیرقانونی خریداری و به ایران وارد کرده اند.

بر این اساس، یکی از دریافت کنندگان تجهیزات خریداری شده به وسیله آقای خوشنویس راد، شرکت صنایع هواپیماسازی ایران، هسا، است که در فهرست شرکت های تحریم شده آمریکا قرار دارد.

این شرکت که زیرمجموعه وزارت دفاع ایران است، به همکاری با برنامه های اتمی و موشکی این کشور متهم شده است.

دادستان های فدرال آمریکا آقای خوشنویس راد و شرکت آریاسا را به صادرات غیرقانونی کالا از آمریکا به ایران و توطئه برای صادرات این کالاها متهم کرده اند.

آقای خوشنویس راد متهم است در سال ۲۰۰۷ موفق شده با کمک یک شرکت ایرلندی از واحد آمریکایی شرکت رولز رویس قطعات موتور هلیکوپتر خریداری کند و آن را به ایران بفرستد.

او همچنین در سال ۲۰۰۶ با کمک یک شرکت هلندی از یک شرکت آمریکایی مستقر در پنسلوانیا دوربین های هوایی خریداری کرده است که در هواپیمای نظامی اف- ۴ کاربرد دارد.

در صورت مجرم شناخته شدن حسین علی خوشنویس راد، او حداقل به بیست سال زندان محکوم خواهد شد.