گوردون براون: ایران حق برخورداری از فن آوری اتمی را دارد

براون و اوباما
Image caption براون (راست) از ایران خواسته پیشنهاد مذاکره اوباما را بپذیرد

نخست وزیر بریتانیا بر حق ایران در برخورداری از فن آوری هسته ای در قالب ضوابط بین المللی تاکید کرده است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در سخنانی در یک همایش بین المللی که روز سه شنبه، 17 مارس (27 اسفند)، در لندن برگزار شد بار دیگر از ایران خواست تا در برابر دریافت کمک از جامعه بین المللی برای استفاده موثر از فن آوری صلح آمیز هسته ای در زمینه تولید برق، برنامه خود در زمینه غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد.

آقای براون در سخنان خود در همایشی با شرکت دیپلمات ها و پژوهشگران در زمینه های علمی و فنی، از ایران به دلیل دنبال کردن برنامه غنی سازی اورانیوم انتقاد کرد و گفت که ادامه این روش "تهدیدی جدی و حساس" را متوجه تلاش بین المللی برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای می کند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین اظهار داشت که ایران با گزینه هایی مشخص مواجه است که عبارتند از "ادامه در مسیر کنونی و روبرو شدن با تحریم های سختگیرانه تر بین المللی، و یا تغییر برنامه کنونی خود به برنامه استفاده غیرنظامی از انرژی هسته ای تحت نظارت سازمان ملل که بیشترین منافع را عاید شهروندان این کشور خواهد ساخت."

آقای براون دولت ایران را تشویق کرد پیشنهاد باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا، برای مذاکره را بپذیرد و درخواست چین، روسیه و قدرت های بزرگ اروپایی برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در زمینه توقف غنی سازی اورانیوم را مورد قبول قرار دهد.

آقای براون گفت "من بار دیگر از ایران می خواهم تا در این زمینه، به جای عمل بر ضد ما، با ما همراهی کند" و افزود که ایران هنوز هم از فرصت مناسب برای تغییر روش خود برخوردار است و بر عهده رهبران ایران است که راه بهتر را برگزینند.

نخست وزیر بریتانیا در عین حال آنچه را که برخوردی منصفانه و یکسان در زمینه استفاده از نیروی اتم می خواند مورد تاکید قرار داد و گفت که کشورهای دارای تسلیحات اتمی باید زرادخانه های هسته ای خود را کاهش دهند تا دیگر کشورها نیز از تلاش برای دستیابی به اینگونه جنگ افزارها خودداری ورزند.

پرونده ایران - آزمون بین المللی

گوردن براون در سخنرانی روز سه شنبه خود در لندن اظهار کرد که با توجه به تاثیر کاربرد سوخت های فسیلی در افزایش آلودگی محیط زیست، بهره برداری بیشتر از انرژی هسته ای در سطح جهانی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

Image caption نخست وزیر بریتانیا بر برخورداری ایران از انرژی اتمی تاکید نهاده است

ااخیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش بینی کرده است که برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای به نصف میزان کنونی آن تا سال 2050 میلادی، لازم است هر سال بیش از سی رآکتور اتمی در کشورهای مختلف ساخته شود.

با توجه به این پیش بینی، نخست وزیر بریتانیا در سخنان خود تاکید کرد که "چه بخواهیم و چه نخواهیم، ما قادر نخواهیم بود بدون استفاده بیشتر از فن آوری صلح آمیز هسته ای با چالش ناشی از گرمایش آب و هوای زمین برخورد کنیم."

به گفته گوردون براون، از آنجا که در خلال دهه های آینده، شمار بیشتری از کشورهای جهان به تاسیس نیروگاه های هسته ای روی خواهند آورد، نظارت موثرتر بین المللی برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای اتمی ضرورت بیشتری خواهد داشت.

آقای براون پیشنهاد کرد که یک نظام بین المللی جدید ایجاد شود تا کشورهای مختلف بتوانند از فن آوری مناسب اتمی برخوردار شوند و به عنوان بخشی از این نظام، کشورهای تولید کننده اورانیوم غنی شده و کشورهایی که به غنی سازی مبادرت نمی کنند در مشارکت با یکدیگر به این سوخت نیروگاهی دسترسی داشته باشند.

با توجه به لزوم ایجاد نظام نظارتی جدیدی در زمینه استفاده از انرژی اتمی، گوردون براون نحوه فیصله یافتن پرونده هسته ای ایران را "آزمونی" برای سنجش امکان همکاری موثر بین المللی در تضمین امنیت استفاده گسترده تر از نیروی اتم در تعداد بیشتری از کشورهای جهان توصیف کرد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته اند تا برنامه خود در زمینه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد اما این کشور برخورداری از امکانات غنی سازی را حق انکار ناپذیر خود به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی دانسته و بر ادامه این برنامه تاکید داشته است.

مطالب مرتبط