واکنش ها به کناره گیری خاتمی

Image caption آقای خاتمی خواهان "تغییر سازنده در وضعیت کنونی کشور و در روال مدیریت آن" شده است

کناره گیری سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران از عرصه رقابت های انتخاباتی و بیانیه او در این باره، واکنش های متعددی را در ایران برانگیخته است.

آقای خاتمی شب گذشته در بیانیه ای، ضمن اعلام انصراف خود، خواهان "تغییر سازنده در وضعیت کنونی کشور و در روال مدیریت آن" شد.

انصراف آقای خاتمی پس از آن صورت گرفت که میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران جنگ وارد عرصه انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران شد.

عباس عبدی، تحلیلگر مسایل سیاسی به بی بی سی فارسی گفت: "برای ورود آقای خاتمی به انتخابات، توازن قوا وجود نداشت و ایشان تنها با اتکا به رای مردم نمی توانست وارد کاخ ریاست جمهوری شود."

محمدعلی ابطحی، از نزدیکان رئیس جمهوری پیشین نیز می گوید: " آقای خاتمی زمینه پیروزی را داشت اما با توجه به روحیات خود از عرصه کنار کشید، چون بقیه این آمادگی را نداشتند."

آقای خاتمی در بیانیه خود گفته که آقای موسوی برای ایجاد تغییر در شرایط کنونی،شایستگی کافی دارد که برخی این را به معنای حمایت تلویحی رئیس جمهوری پیشین ایران از آقای موسوی دانسته اند.

این در حالی است که آقای ابطحی تاکید می کند که آقای خاتمی نه به سود آقای موسوی بلکه به نفع اصلاحات کنار رفته است.

میرحسین موسوی نیز در روز سه شنبه 27 اسفند ماه در پیامی به آقای خاتمی گفته است که او نیز "راه درست را اصلاحات همراه بازگشت به اصول" می داند. او به نقش دولت آقای خاتمی و موفقیت های آن "از جمله در زمینه انرژی هسته ای، و ارتقای موقعیت جهانی نظام و کشور" اشاره کرده و از اینکه مخالفان نقش آقای خاتمی را در "بزنگاهی خطیر از انقلاب اسلامی" نمی بینند، ابراز تاسف کرده است.

هنوز گروه ها و احزاب حامی آقای خاتمی از جمله مجمع روحانیون مبارز و جبهه مشارکت ایران اسلامی، واکنشی به این تحولات نشان نداده اند. در سایت های اینترنتی نزدیک به جناح اصلاح طلب از مخالفت مجمع روحانیون مبارز با انصراف آقای خاتمی خبر داده شده است، هر چند این مخالفت ها تاثیری در تصمیم گیری نهایی رئیس جمهوری پیشین ایران نداشته است.

در همین حال انصراف آقای خاتمی و حضور آقای موسوی واکنش هایی را در میان جناح اصولگرا و سایت های اینترنتی این جناح به دنبال داشته است.

Image caption رئیس مجلس ایران حضور میرحسین موسوی در انتخابات را مطلوب دانسته است

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مطبوعاتی امروز خود، حضور میرحسین موسوی در انتخابات آتی را برای فضای عمومی کشور مطلوب دانسته است. او گفته است این حضور به آراستگی فضای انتخابات کمک می کند.

محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی از گروه های راستگرا در ایران گفته است "اگر طرفداران آقای خاتمی به مهندس موسوی رای دهند، معلوم خواهد شد گفتمان خاتمی، همان گفتار موسوی است."

عماد افروغ، نماینده اصولگرای دوره هفتم مجلس نیز گفته است انصراف آقای خاتمی، "باعث شکسته شدن اجماع مبهم و غیر شفاف اصولگرایان می شود و این اجماع دچار تزلزل می شود."

برخی تحلیلگران بر این باورند که احتمالا از اصولگرایان چند نفر دیگر نیز نامزد انتخابات خواهند شد.

این تحلیلگران عمدتا بر این باور بودند که در صورت حضور آقای خاتمی در عرصه انتخابات، اصولگرایان بر روی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی اجماع خواهند کرد اما اکنون با انصراف آقای خاتمی، این وضع احتمالا دچار تغییر خواهد شد.

قاسم روانبخش، دبیر سیاسی نشریه پرتو نیز که از آقای احمدی نژاد حمایت می کند، از حضور آقای موسوی حمایت کرده و گفته است این حضور می تواند تنور انتخابات را گرم کند اگرچه او نخواهد توانست رای اصولگرایان را جذب کند.

مطالب مرتبط